У ПАРЄ показали правозахисний проєкт The Red Dress за участі українок

26.01.2023

У Страсбурзі на відкритті зимової сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), що триватиме 23-27 січня, презентували проєкт The Red Dress, присвячений дотриманню рівності та прав людини в усьому світі. Над червоною вишитою сукнею з 2009 року працювали 363 жінки, сім чоловіків і два небінарні художники. Загалом 372 людини з 50 країн. Про це повідомила пресслужба ПАРЄ.

Авторкою соціальної ініціативи є британська художниця Кірсті Маклеод. Спочатку проєкт мав на меті створити діалог ідентичності через вишивку, об’єднавши людей у ​​всьому світі без кордонів. Однак за 13 років сукня також стала платформою для самовираження та можливістю для того, щоб голоси жінок були посилені та почуті. Сукня пошита з численних відрізків шовкової тканини, важить майже сім кілограмів. Серед вишивальниць — біженки з України, Палестини та інших країн, які шукають притулку у Великій Британії.

На відкритті сесії виступила ініціаторка проєкту, яка повідомила, що на вже готовій сукні найближчими днями з’явиться зірковий орнамент від імені всіх жінок в Асамблеї. Його створять дві біженки з України — чотирирічна Адель Боряк, яка розробила образ «Зіркової сім’ї», що уособлює 12 зірочок з європейського прапора, та майстриня-вишивальниця Марія Залізняк, яка і додасть вишивку на сукню. Зірки вишиють різного розміру, що уособлює «все розмаїття наших країн та їхніх народів».

На сукні вже є декілька українських орнаментів: жовтий соняшник із блакитною пелюсткою, вишиті бісером китиця калини та прапор України, які створили переселенки, що нині живуть у Польщі. До того ж на ліфі сукні вишите блакитно-жовте серце.

Червону сукню виставляли у різних галереях і музеях світу, зокрема у Галереї сучасного мистецтва в Парижі, на міжнародній виставці мистецтва Art Dubai, у Музеї народного мистецтва і поп-арту в Мехіко, у Національній бібліотеці Косова, Національному набережному музеї в Уельсі, Музеї моди та текстилю у Лондоні тощо.