Українка під час війни спочатку відкрила особливу планету, а потім визначила її масу та вік

Міжнародна команда дослідників на чолі з українською астрофізикинею, випускницею Харківського національного університету ім. В. Каразіна Ольгою Захожай відкрила гігантську екзопланету. Поки що її називають HD 114082 b.

Розташована екзопланета на відстані понад 300 світлових років від Землі. Відкриття може поставити під сумнів правильність сучасних теорій формування планет. Про це йдеться на сайті Інституту ім. Макса Планка (місто Гейдельберг, Німеччина).

Ольга Заходжай — одна з кількох десятків дослідників у світі, хто шукає екзопланети, і єдина в Україні вивчає, як формуються планети. Від початку повномасштабної війни Захожай живе і працює у Німеччині, куди вона переїхала з маленькою донькою та мамою після 24 лютого. Саме під час вимушеної еміграції харків’янка у співпраці з німецькими колегами відкрила гігантську екзопланету.

«Її розмір відповідає діаметру Юпітера, а маса у вісім разів перевищує масу Юпітера. Поєднання цих величин важко узгодити із загальноприйнятими моделями формування планет», — йдеться у повідомленні на сторінці у Фейсбуці української науковиці.

 

Річ у тім, що екзопланети, тобто планети поза межами Сонячної системи, що обертаються навколо інших зірок, дослідники відкривають ледве не щотижня. Але це відкриття особливо цінне. За словами Заходжай, відкрита екзопланета, якій приблизно 15 млн років, є наймолодшою серед тих, яким вдалося поміряти масу і радіус. Ці два параметри є дуже важливими. Спираючись на них, астрофізики матимуть уяву про структуру планети.