Українська режисерка Аліса Коваленко зі стрічкою «Ми не згаснемо» змагатиметься у конкурсі Berlinale Generation

У рамках Берлінського міжнародного кінофестивалю відбудеться світова прем’єра документального фільму режисерки Аліси Коваленко «Ми не згаснемо» (We Will Not Fade Away). Фільм потрапив до конкурсу Berlinale Generation, який традиційно присвячений стрічкам про дітей та підлітків. Про це повідомила команда кінокартини.

«Ми не згаснемо» – спільне виробництво України, Франції, Польщі та США. Фільм створено за підтримки Державного агентства України з питань кіно, Польського кіноінституту та IDFA Bertha Fund – Classic Post-production.

В основі фільму – історія дорослішання підлітків на сході України на тлі війни та надзвичайної подорожі до вершин Гімалайських гір. Творці фільму називають його «ніжним та емоційним мультипортретом молодого покоління із прифронтових містечок сходу України». Герої фільму – підлітки. Вони протестують проти сірої буденності та прагнуть йти за покликом своїх мрій, прагнуть свободи, змін та відкриття нових горизонтів.

 «Майбутня подорож до вершин Гімалайських гір стає для них новим ковтком надії та віри в себе, освітлюючи темряву, що поволі стискається навколо них. Ця мозаїчна історія проводить нас крізь три роки життя п’ятьох бунтівних підлітків… Вона про останні прекрасні чуттєві моменти юності перед початком повномасштабної війни в Україні, про світ, якого більше немає, про світло, що намагається поглинути пітьма, про світло, що не згасає», – розповідає команда фільму.

Зйомки стрічки стартували у 2019 році, а завершилися минулого року вже після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Дія фільму відбувається на Луганщині, в Золотому та Станиці Луганській, які ще з 2014 року перебували на лінії фронту. У перші ж дні вторгнення росіяни захопили Станицю Луганську. Запеклі бої в Золотому точилися до літа 2022-го, містечко було повністю окуповане в червні. Відомо, що багато героїв фільму, як і їхні сім’ї, не змогли виїхати з окупованих територій.

«Це мав бути фільм про здійснені мрії, а став про розбиті мрії. Але навіть із цим у ньому багато світла та ніжності. Він про цей світ дитинства, коли все здається можливим, навіть у найпохмуріших місцях. Коли ти віриш у мрії, попри все. «У дитинстві ми вічні», – сказав колись Тоніно Гуерра, італійський письменник, сценарист Фелліні. Я багато думала про це, роблячи цей фільм. І він дійсно відображає цю вічність перед початком апокаліпсиса, це світло, яке намагається поглинути темрява», – коментує свій творчий задум режисерка Аліса Коваленко.

«Ми не згаснемо» – це третій повнометражний документальний фільм Аліси Коваленко.

У 2015 році у співпраці з Любов’ю Дураковою кінорежисерка випустила фільм про Донбас «Аліса в країні війни». Для цього вона тривалий час вела зйомки війни. Прем’єра стрічки відбулася на міжнародному кінофестивалі IDFA в Амстердамі у 2015 році. Фільм був представлений на численних міжнародних фестивалях та здобув три нагороди як найкращий документальний фільм в Парижі, Агадірі та Мехіко.

Її попередня робота «Домашні ігри» (2018) також була відзначена багатьма призами на міжнародних фестивалях і стала першим українським фільмом у стилістиці креативної документалістики, що з’явилася на платформі Netflix. Крім цього, Аліса є програмеркою документального конкурсу Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість». Після початку повномасштабного вторгнення Аліса Коваленко перервала роботу над стрічкою «Ми не згаснемо», долучилася до лав Української Добровольчої Армії та боронила Київщину й Харківщину.

Цього року Берлінський міжнародний кінофестиваль відбудеться із 16 до 26 лютого.