Український фільм «Залізні метелики» увійшов до програми головного кінофестивалю США «Санденс»

Документальний фільм Романа Любого «Залізні метелики», який досліджує обставини збиття літака MH17, риторику російських пропагандистів навколо цієї події та реакцію світової спільноти на цей злочин, увійшов до програми головного кінофестивалю США «Санденс».

«У світі, в якому насильство може прикриватися лише брехнею, а брехня — приховуватися лише насильством, стрічка «Залізні метелики» показує правду про те, що відбулося з MH17, і також те, що поставили на кін через відсутність відповіді на це. Режисер Роман Любий використовує безліч візуальних матеріалів та особистих свідчень, щоб створити це художнє, але обґрунтоване дослідження переломного моменту в сучасній світовій історії. Цей випадок масового вбивства не лише зруйнував життя людей та майбутнє, яке вони могли побудувати, але й містив паростки майбутнього, в якому ми тепер живемо», — каже про фільм команда Sundance Film Festival.

Нагадаємо, 17 липня 2014 року російські військові, керуючи зенітним ракетним комплексом «Бук», у небі над Донбасом збили малайзійський Boeing рейсу MH17 з 283 пасажирами та 15 членами екіпажу на борту, який прямував з Амстердаму до Куала-Лумпур. Слідство у цій справі тривало 8 років, і 17 листопада 2022 року суд в Гаазі офіційно визнав, що MH17 був збитий із ЗРК «Бук» з території окупованого Первомайського російськими військовими. Того ж дня громадян росії Ігоря Гіркіна, Сергія Дубінського та громадянина України (колаборанта) Леоніда Харченка визнали винними та засудили їх до довічного ув’язнення та виплати компенсацій родинам загиблих.

«Цей фільм присвячений пасажирам та екіпажу рейсу MH17 та всім жертвам російської агресії проти України. Це наша реакція на непокаране вбивство 298 громадян різних країн і континентів, яке було скоєне у нас вдома і ми не могли не висловитись. Це наша відповідь убивцям і брехунам від нас як від громадян України і як громадян Світу», — розповідає режисер «Залізних метеликів» Роман Любий.

За його словами, два коротких метри з матеріалів кримінальних проваджень про воєнні злочини привели до роботи над цим кіно.

«Спершу я думав, що «Залізні метелики» теж буде чистим доком та потім поступово у сценарії почало зʼявлятися художнє оформлення, яке стало майже рівноцінним компонентом. В історії про MH17 часто бракує слів, щоб описати почуття, але зробити це мені допомогла техніка фізичного театру, коли я можу висловитися завдяки рухам акторів», — ділиться режисер.

Продюсер стрічки Андрій Котляр зазначає, що участь у фестивалі — це великий крок для команди «Вавилонʼ13» та можливість донести до міжнародної аудиторії усю правду про російську пропаганду, яка у цьому фільмі розкладається на молекули, показуючи її справжню сутність.

Продюсерами стрічки стали Андрій Котляр, Володимир Тихий, Давід Лехмер, Ізабель Бертолон, Тріні Гьотце.

В український прокат фільм вийде у липні 2023 року. Українським дистриб’ютором стрічки стала кінокомпанія «Артхаус Трафік».