Уляна Хром’як, виконавча директорка Українського дому в Давосі: Завдання Українського дому — показати світові, що українці борються за демократичні цінності не лише України, а й всього світу

Україна достойна зайняти гідне місце серед Європейських країн

Раніше Уляна Хром’як обіймала керівні посади в UkraineInvest, консультуючи уряд України з питань залучення та підтримки іноземних інвестицій. Уляна працювала з великими транснаціональними корпораціями та новими стратегічними інвесторами, займалася промоцією креативних індустрій.

Чи змінилося зараз завдання Українського дому у Давосі?

Український дім у Давосі започаткований п’ять років тому як платформа для представлення голосу України за кордоном та проходить під час Всесвітнього економічного форуму (World Economic Forum). Метою цьогорічної програми заходів було сприяння посиленню глобальної підтримки України, яка протягом останнього року об’єднала навколо себе увесь демократичний світ.

Чи задоволені ви подією та чи досягли ви поставлених цілей у цьому році? 

Загалом наша команда задоволена цьогорічною подією та її результатами. Все, що ми планували, вдалося реалізувати, попри те що ми з командою почали працювати за місяць до події. Авжеж ми очікували велику увагу до України, тож ретельно готувались до програми, працювали із контентом. У травні минулого року Victor Pinchuk Foundation організували окрему виставку Russian War Crimes у колишньому російському домі. А вже цьогоріч ми вперше об’єднались на одній великій локації центральної променади Давосу — Український дім та виставка Ukraine is You.

І це дало бажаний результат, адже публіка могла відвідати виставку та долучитися до цікавих панельних дискусій. Попри те що усі спікери приїхали до нас з однією метою — наголосити, що війна в Україні не закінчилась і нам потрібна допомога, також дуже хотіли показати світовій спільноті, що наші люди не здаються, вони мужньо відстоюють незалежність України та продовжують боротися.

Окремо хочу подякували міжнародній спільноті за підтримку. У мене є відчуття, що багато рішень ухвалили саме на Всесвітньому економічному форумі, адже одразу після закінчення події наші військові отримали допомогу.  

Завдання Українського дому — показати світові не тільки нашу вдячність, а також те, що українці борються за демократичні цінності не лише України, а й всього світу.

Ми прагнемо посилити політичне сприяння, збільшити фінансову допомогу та почати розбудовувати Україну вже сьогодні.  Уляна Хром’як, виконавча директорка Українського дому в Давосі

У вас було дуже мало часу на підготовку, як ви обирали акценти, на які треба найбільше звернути увагу? 

Багато уваги ми приділили саме питанням ідентичності, де показали не лише наші цінності й традиції, а й наголосили на тому, що ми сформовані як нація давно і не можемо ідентифікуватися з росією. 

Ми багато говорили про перемогу, тому я б дуже хотіла, щоб наступного року в Українському домі ми більше акцентували про економіку, інвестиції та успішні кейси розбудови України. Хочу зазначити, що цього року в нас було дуже багато спікерок, і це дуже важливо.

Через війну та й те, що багато чоловіків на фронті, жінки взяли на себе функцію бути голосом України за кордоном.

Ми бачимо жінок-лідерок з різних галузей, які професійно відстоюють інтереси України на міжнародній арені. Тож саме зараз роль жінки змінюється, вона стає важливішою та переходить із другорядних позицій у лідерські. Це дуже надихає.

Розкажіть, будь ласка, як обираються теми для обговорення?

Теми для панельних дискусій ми обираємо з огляду на тематику головного майданчика у Давосі. Цього року основною темою Всесвітнього економічного форуму було «Співробітництво у фрагментарному світі», тож Україна була одним із великих блоків на основній платформі. Тому ми в Українському домі вирішили будувати комунікацію на тему, що Україна може дати світу, які її сильні сторони для внеску у світову спільноту, аби рухатись на новому рівні. 

Ми багато говорили про гуманітарні питання, безпеку, енергетику та інвестиції в розбудову України. Ми спланували тематичні дні з фокусом на відповідні тематики, щоб аудиторії було зручніше планувати час.

Як ви залучаєте міжнародних спікерів, це власні домовленості чи є якийсь алгоритм?  

У світі небагато майданчиків, де в одному місці зібрано таку концентрацію впливових людей. І мені дуже приємно бачити, що люди охоче долучаються до панельних дискусій та підхоплюють ідеї. Залучення міжнародних спікерів відбувається шляхом особистих та напрацьованих контактів Організаційного комітету Українського дому. На щастя, багато лідерів думок досить легко відгукнулись, за що ми дуже вдячні. 

Цього року серед наших спікерів була президент Молдови Майя Санду, голова ЄБРР Оділь Рено-Бассо, президент Європейського інвестиційного банку Вернер Хойєр, керуючий директор Міжнародної фінансової корпорації Махтар Діоп, засновник гуманітарної організації World Central Kitchen Хосе Андрес, наші відважні медики, військові, волонтери та багато інших цікавих особистостей. 

Уляна Хром’як, виконавча директорка Українського дому в Давосі

Мабуть, це впливає і на сам стиль спілкування, тобто рішення ухвалюються простіше? 

Авжеж просувати рішення завдяки такому спілкуванню набагато легше й швидше. Особливо з огляду на те, що COVID забрав у нас особистісний контакт та позбавив спілкування. Ми багато думали, чи робити Український дім цьогоріч, проте вирішили продовжувати, адже особистісний контакт відіграє надзвичайну роль та дає можливість доносити меседж. Напевне, наше покоління виросло саме на такому комунікаційному рівні, коли зустрічі просто необхідні й вони є важливою частиною укладання угод.

Дуже багато уваги приділялося Українському дому політичними лідерами. Нас відвідало багато президентів, прем’єр-міністрів та інших високоповажних осіб з різних країн. Не всі вони були присутні на панельних дискусіях, але всі прийшли підтримати Україну, спілкувались з гостями та долучались до наших ініціатив. Мені подобається такий стиль неформального спілкування, це зовсім інший рівень комунікації, більш щирий.

Проте багато речей ми робимо й онлайн. Ключовою нашою аудиторією все ж таки є іноземці, саме тому контент ми транслюємо англійською. Одним з моїх пріоритетів є збільшення цього відсотка аудиторії. Також важливо збільшення залучення іноземної преси, яка б передавала наші меседжі.

Цього року ми знаємо, що Україна у топі всіх новин перш за все з безпекових питань, адже війна стосується не тільки України. Це не просто війна України проти росії, тут набагато глибші питання, на які світ раніше не реагував. Тож ви бачите, зараз такий час, коли ніхто не лишається осторонь, усі об’єднуються. Я вважаю, що саме в цьому рушійна сила та майбутнє.

Що вас вразило найбільше?  

Я була вражена професійним рівнем спікерів — від лікарів і військових до представників влади. Відбулася дуже тепла дискусія з першою леді та Владикою Борисом Гудзяком, організована Ukraine is You. Підіймалися важливі теми про суспільство, про долю та майбутнє дітей, про те, що наслідки війни будуть відгукуватись ще не одне покоління. Ми говорили про добро і зло, про те, як нашим дітям із цим жити, як відбудовувати країну, як не бути озлобленими та нести у світ добро з точки християнської моралі і як цю мораль не загубити у бентежності.

Ми бачимо, як цінують наших спеціалістів за кордоном, що говорять про наших талановитих дітей, які проявляють себе у точних науках, мистецтві та спорті. Саме зараз ми маємо з чим порівняти й повинні зробити все можливе, щоб повернути наших людей назад до України.

Як ви вважаєте, що посприяло успіху цьогорічного Українського дому? 

Я дуже вдячна нашій команді. Всі мають однакову мету та працюють на результат. Безмежно вдячна Організаційному комітету за їх лідерство та стратегічне бачення, зокрема, Ярославі Джонсон, президентці та головній виконавчій директорці Western NIS Enterprise Fund, Світлані Гриценко, членкині правління Фонду Віктора Пінчука, та Олені Кошарній, партнерці-засновниці та генеральній виконавчій директорці Horizon Capital.

Уляна Хром’як, виконавча директорка Українського дому в Давосі

Для мене було дуже важливо організувати таку команду, яка могла б закривати й операційні питання, адже при створенні міжнародної події виникає дуже багато аспектів. Допоміг також мій досвід, раніше я багато працювала над промоцією України за кордоном. У 2019 році долучилася до організації Українського дому в Торонто.

Нам є що запропонувати світові, і це дуже мотивує, щоб міжнародна спільнота побачила наші сильні сторони. Наше завдання — це промоція України за кордоном, аби показати усе найкраще, що в нас є.

Дуже важко проводити такі івенти, що вас підтримує, хто допомагає?

Проведення Українського дому — це також про дисципліну. Витримка тут дуже важлива, адже на події ми працюємо 24/7. У дитинстві 10 років я займалася художньою гімнастикою, досягла рівня кандидата в майстри спорту, тож дисципліна та відповідальність закладені ще в дитинстві дають свої результати. Ще важливо звернути увагу на розуміння командної роботи. Для мене дуже важливі як особисті якості, так і повага одне до одного. Треба не ігнорувати, що люди попри сили й мужність зараз стали більш вразливими й сенсативними, це треба враховувати під час організації події чи спілкування. Бо толерантність та повага одне до одного цінується на будь-якому рівні.

Тому, підбираючи команду, я загострюю увагу на кількох критеріях — особистих якостях людей та досягненні результату.

Людина повинна працювати якісно та цілеспрямовано заради досягнення мети. Кожного можна виховати професійно, але якщо не буде блиску в очах, то не буде і розуміння, що вона на своєму місці й робить важливі речі, як наслідок, не буде результату. Тож я наголошую, що кожен з нас не повинен бути байдужим у всіх сферах життя.

Нещодавно знайомі з США запитали, де я живу, я відповіла, що в Києві. І вони спитали: «А як ви там усі живете під сиренами та бомбардуванням?».

Тобто їм досі важко усвідомити, що на тлі війни люди функціонують, що бізнеси розвиваються, що люди не здаються, а навіть більше, об’єднуються, вмить дорослішають та стають лідерами. Ось зараз Україна почала посідати важливе місце на карті світу, на жаль, такою жахливою ціною. 

Дуже хочеться, щоб рейтинги України у світі зростали не ціною війни, а щоб нас цінували за наш розум, інновації, креативність та внесок у демократичний розвиток світу. 

Всім нам бажаю переможного року!

Вікторія Покатіс, Анастасія Ніколаєнко