«Вистоїмо разом»: Запускається проект допомоги постраждалим від сексуального насильства під час війни

13.01.2023

В Україні 20 січня презентують проєкт «Вистоїмо разом» для постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з війною. Проєкт реалізується Українським Жіночим Фондом у партнерстві з громадською організацією «Ла Страда – Україна» та асоціацією жінок-юристок «ЮрФем» за підтримки Європейського Союзу.

Про це повідомляють пресслужби організацій.

У межах проєкту організації працюватимуть над удосконаленням системи підтримки людей, які зазнали сексуального насильства, пов’язаного з війною Росії проти України. Зокрема, постраждалі зможуть отримати необхідну допомогу з урахуванням міжнародного досвіду та регіональних особливостей, а також ефективно захищати свої права в судах.

В організаціях зазначають, що сексуальне насильство під час російсько-української війни – це зброя, спрямована на залякування людей в окупації. Переважно від таких злочинів потерпають жінки та дівчата, але також постраждалими можуть бути чоловіки та хлопці. На превеликий жаль, за новинами про звільнення українських міст і сіл часто слідують новини про зґвалтування або інше сексуальне насильство.

Передбачена робота організацій за трьома напрямками:

1) Підтримка соціальних працівників, жіночих/феміністичних організацій, медичного персоналу, поліції, прокурорів, адвокатів та суддів в отриманні нових знань і навичок, необхідних для допомоги постраждалим;

2) Створення ефективної системи реагування на випадки сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, на регіональному рівні;

3) Сприяння розвитку законодавства щодо сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, та адвокація його впровадження на місцевому рівні.

Також у межах проєкту відбудуться навчальні тури, до яких долучатимуться судді, поліцейські, юристи, медичні та соціальні працівники, громадські організації, а також медійники і медійниці. Залучені в роботу з постраждалими сторони матимуть змогу пройти тренінги, протягом яких ітиметься, зокрема, про потреби, ризики та травми, які можуть мати люди, котрі пережили сексуальне насильство в умовах війни.

Організації сприятимуть посиленню співпраці між місцевою владою, правоохоронними органами, профільними громадськими організаціями, активістками й активістами жіночого руху, правозахисниками і правозахисницями, закладами освіти та ЗМІ в 14 визначених областях задля належного реагування на сексуальне насильство, пов’язане з війною. Також в межах проєкту буде оголошено конкурс грантів для жіночих/феміністичних організацій, які впроваджують механізми роботи з людьми, котрі пережили сексуальне насильство в умовах війни. Окрім цього, проєктом передбачена закупівля екстреної контрацепції та препаратів для медикаментозних абортів.

У питанні розвитку законодавства проєкт сфокусується на відшкодуваннях постраждалим, зокрема ресурсах для компенсацій та можливих механізмах виплат, для чого організації проведуть низку експертних дискусій та адвокатуватимуть поправки до національного законодавства.