Весняне рівнодення 2025: все, що потрібно знати про початок астрономічної весни

День весняного рівнодення відбувається в березні кожного року і є сигналом про початок весни в Північній півкулі.

Коли весняне рівнодення?

У 2025 році весняне рівнодення припадає на 20 березня, сигналізуючи про початок весни в Північній півкулі (і осені в Південній).

Земля нахиляється на кут 23,5 градуса навколо своєї осі відносно площини своєї орбіти навколо Сонця. Оскільки Земля обертається навколо Сонця протягом року, різні місця отримують сонячне світло протягом різного часу.

Рівнодення відбувається в момент, коли земна вісь не нахиляється до Сонця або від нього. Той, хто стоїть на екваторі в день рівнодення, може спостерігати, як сонце проходить прямо над головою. Крім того, рівнодення — це єдині два рази на рік, коли сонце сходить на сході й заходить на заході.

Через шість місяців після березневого рівнодення, приблизно 22 або 23 вересня, відбувається ще одне рівнодення, яке знаменує початок осені в Північній півкулі та весни в Південній. Оскільки Земля проходить орбіту навколо Сонця за 365,24 дні, рівнодення з року в рік відбувається приблизно на шість годин пізніше, а у високосні роки відсувається на один день назад.

Різниця між рівноденням і сонцестоянням

Окрім двох щорічних рівнодень, щороку відбувається два сонцестояння. Літнє сонцестояння – 20 або 21 червня в Північній півкулі. Відбувається воно, коли сонце знаходиться найдалі на північ від екватора. Це найдовший день у році з погляду тривалості світлового дня.

Зимове сонцестояння – 21 або 22 грудня в Північній півкулі. Відбувається, коли сонце знаходиться найдалі на південь від екватора. Це найкоротший день у році.

Традиції весняного рівнодення

Протягом століть люди святкували весняне рівнодення. На руїнах Чичен-Іци, стародавнього міста мая в Мексиці, натовпи людей збираються в день весняного (і осіннього) рівнодення, щоб подивитися, як полуденне сонце створює тіні, що нагадують змію, яка рухається сходами 79-метрової піраміди Кукулькана, також відомої під назвою Ель-Каситільо (El Castillo).

У день весняного рівнодення змія спускається пірамідою, поки не зливається з великою скульптурою зі зміїною головою в основі споруди. Хоча мая були вправними астрономами, невідомо, чи вони спеціально спроектували піраміду так, щоб вона збігалася з рівноденням і створювала цей візуальний ефект.

У Стоунхенджі, доісторичній пам’ятці в Англії, що являє собою залишки кола з величезних каменів, друїди та язичники збираються, щоб спостерігати за сходом сонця в день рівнодення і вітати весну. Однак неясно, яке значення мало рівнодення для тих, хто побудував цей древній пам’ятник, оскільки вони не залишили жодних письмових записів про те, чому або навіть як він був збудований.

Серед різноманітних весняних свят — Навруз, перський Новий рік, який починається в день весняного рівнодення. Багатовікове свято, яке відзначають мільйони людей по всьому світу, і яке триває 13 днів.

В Японії день весняного рівнодення є національним святом під назвою Shunbun no Hi. Деякі люди відзначають цей день, доглядаючи за могилами своїх предків.