Вибір та свобода: 5 книжок, щоб упорядкувати своє життя

25.11.2022

Світлана Павелецька

Окрім ліхтарів, свічок та теплих пледів, я б рекомендувала запастися ще й хорошими книжками, щоб у ці темні часи проводити час з користю для себе, дізнатися щось нове чи хоча б відволіктися від реальності. Світлана Павелецька, співзасновниця видавництва #книголав, консультантка зі стратегічних комунікацій підібрала для вас п’ять книжок, в яких багато цінної інформації для тих, хто хоче змінитися, бути більш продуктивним та успішним в житті та в кар’єрі. 

«Дар», Едіт Еґер

Переклад Христини Радченко

Після пандемії нам доводиться долати нові труднощі, знову переживати цей стан непевності та тривожності. Дев’ять місяців повітряних тривог, втрат, розлук та інших викликів війни. Едіт Еґер, клінічна психотерапевтка та вціліла в Аушвіці у своїй книжці «Дар» ділиться своїм досвідом та дає цінні поради, як покращити свій психоемоційний стан у складні моменти. Як прийняти себе, на чому концентруватися, коли щось жахливе відбувається у житті, як навчитися впливати на своє мислення та поведінку, як проживати своє горе і не застрягати у ньому.

Вона пояснює найпоширеніші психологічні проблеми через історії своїх пацієнтів та з власного життя, зокрема, як вона переживала комплекс вцілілої та скільки часу їй знадобилося, щоб пробачити собі. У кінці кожного розділу є ключі до звільнення – дуже прості вправи та рекомендації, що робити, коли ми переживаємо ту чи іншу проблему. Останній розділ докторка Еґер написала під час пандемії коронавірусу і це ті поради, які можуть бути корисними нам сьогодні, зокрема –  як навчитися покладатися на себе і не боятися залишитися наодинці, усвідомити труднощі і визнати свій біль, відмовитися від чогось, що нас виснажує і робити те, що додає сил. Цей посібник варто мати завжди під рукою. 

«Чемні дівчата не сидять у просторих кабінетах», Лоїс Френкел

Переклад Юлії Кузьменко

Виявляється, що у світі серед топменеджерів – всього лиш 8% жінок,  лиш 20 жінок очолюють держави, а серед парламентарів у світі лише 20,3 % жінок. Та й в оплаті праці існує гендерний розрив, жінки отримують значно менше. Якби нас не переконували, що у сучасному світі існує рівноправ’я, старі соціальні звички повністю не змінилися. Але можна змінити свої підходи до побудови кар’єри, про що й пише Лоїс Френкел. Вона розглядає 133 помилки, яких жінки допускаються у професійному житті, серед тих, які мені найбільше резонують – багатозадачність, робота нон-стоп, страх ставити запитання, мовчки чекати на подяку чи підвищення, вірити у баланс між особистим життям та роботою, забагато або замало часу приділяти своїм соцмережам, вірити у справедливість та єдині правила для всіх, потреба всім подобатися, боязнь когось образити. Авторка книжки не тільки пояснює, чому це не працює, а й дає вправи, як змінити ці звички.  

«Серійний переможець», Леррі Вайдел

Переклад Наталії Палій 

Я не дуже вірю у мотиваційну чи бізнес літературу, але ця книжка привернула мою увагу. Якщо ви чимось незадоволенні у життті, прагнете змін на краще, то поради та підказки відомого фінансиста Леррі Вайдела можуть дати потрібну енергію та знання, в якому напрямку рухатися. Він пише, як п’ять простих дій – ухвалення рішення, перевиконування, коригування, доведення справи до кінця і постійне вдосконалення допомагають отримувати здобутки і навести порядок у бізнесі та житті. Кожному з цих кроків циклу успіху він присвячує окремий розділ, в якому є історії його клієнтів чи знайомих, а також чіткі інструкції, що робити. Читаючи ці розповіді, усвідомлюєш, що для того, щоб стати успішним не обов’язково мати привілеї, а часом їх брак може бути добрим стимулом, щоб перемогти.  

«Дисципліна – це свобода», Джоко Віллінк

Я вірю в дисципліну. Це не про обмеження, це насправді про свободу та ефективність. І успіх та здоров’я – це теж про дисципліну, а не про натхнення та мотивацію. Джоко Віллінк, який 20 років відслужив в елітних підрозділах Військово-морського флоту США добре знає, що таке наполегливість та сила волі. Через свою книжку він може стати кожному добрим тренером з виховання внутрішньої дисципліни. Вона написана у формі установок, які варто регулярно перечитувати і у такий спосіб тренувати свою психіку. Можна працювати над однією чи кількома найактуальнішими  для вас проблемами. Якщо ви втомились від прокрастинації, чи хочете відмовитися від шкідливого харчування, наважитися на власну справу, регулярно займатися спортом і не кинути тренування, вирішити конфлікт на роботі – тут дуже конкретні рекомендації як побороти паніку, стрес, слабкість та шкідливі звички. 

«Стресостійкість», Міту Стороні

 Переклад Олени Замойської

Міту Стороні – кандидатка медичних наук, нейробіолог та офтальмолог-хірург, вона пояснює як наш психічний стан пов’язаний з хімічними процесами у нашому організмі, як на те, що ми стресуємо впливають не тільки новини, а й стан нашої нервової, гормональної та імунної системи. Але це не медичний посібник з багатьма незрозумілими термінами, а цікавий наукпоп, в якому простою мовою написано, як вберегтися від хронічного стресу і подбати про своє фізичне здоров’я. Вона не тільки радить змінити харчування, займатися фізичними активностями, медитацією, серед неочікуваних рекомендацій від стресу – комп’ютерні ігри, які тренують робочу пам’ять та змушують думати або нюхання лимону протягом 15 хвилин, що знижує тиск і заспокоює. Серед інших корисних вправ, які пропонує докторка Стороні – навчання концентрації, перемикання уваги на позитив, тренування самоконтролю.