«Відсоток тварин, які знаходять дім, дійсно дуже малий»: Анастасія Тиха та Альона Лебедєва про українських тварин, притулки і допомогу європейської спільноти

14.05.2024

Suziria Charity та «Дім «особливих» хвостиків» — це лише декілька з багатьох організацій, які самовіддано рятують безпритульних тварин в Україні. Їхня робота є неоціненною, адже вони дарують тваринам шанс на щасливе життя. В ексклюзивному інтерв’ю WoMo Анастасія Тиха та Альона Лебедєва розповіли про найбільші виклики, які зараз стають перед зооволонтерами.

Яка зараз ситуація з безпритульними тваринами в Україні? Чому важливо популяризувати тему адопції?

Альона Лебедєва: Згідно з статистикою наших колег з благодійного фонду Happy Paw, від початку повномасштабного вторгнення кількість тварин у притулках збільшилась у середньому на 60−100%. А, в цілому, за даними UPAW (Світова асоціація з питань тварин України), зараз нараховується близько 140 тис. безхатніх тварин в Україні.

Щоб зменшити кількість хвостатих без дому, потрібно системного підходити до розв’язання цієї проблеми через популяризацію адопції в суспільстві. У довгостроковій перспективі «усиновлення» чотирилапих допоможе знизити як кількість безпритульних тварин в Україні, так і навантаження на самі притулки, які обмежені в ресурсах. Адже кожна адопція відкриває простір для прийняття нових тварин, що потребують допомоги, лікування та стерилізації.

Який відсоток тварин знаходять дім? Що з іншими відбувається?

Альона Лебедєва: В цілому число тварин, які надходять у всі притулки вище, чим кількість тварин, яких забирають. Це через те, що адопція потребує великих зусиль і, разом з тим, надходження нових чотирилапих не зменшується. В особливо успішних притулках середній відтік в 10−15% вважається дуже успішним. Загалом з притулків частіше забирають котиків. Можливо саме через те, що Україна — котяча країна.

Анастасія Тиха: Відсоток тварин, які знаходять дім, дійсно дуже малий. Наприклад, за останні три місяці ми змогли знайти нові сім’ї тільки для 30 породних собак, в той час як врятували і прихистили за цей період більше 100 тварин.

На які труднощі натрапляє притулок “Дім Хвостів”?

Анастасія Тиха: Дехто вважає, що під час війни недоцільно допомагати тваринам, їх думка не змінюється навіть коли говориш, що тварин найчастіше рятують і передають в притулки якраз саме військові. Потрібно пояснювати людям, що проблема з кількістю безпритульних тварин не тільки залишається в нашому суспільстві, але і загострюється. Адже однією з причин збільшення хвостиків без дому є повномасштабне вторгнення.

Як можна допомагати притулкам?

Альона Лебедєва: Найкращий спосіб допомогти — це прихистити чотирилапого і подарувати йому дім. Якщо у вас є можливість і бажання, відвідайте місцевий притулок та заберіть хвостатого додому. У цей нелегкий час вони можуть стати для вас джерелом добра і радості, а ви — найкращим другом для них.

Ми розуміємо, що не кожен може зробити такий відповідальний крок. Тому, навіть якщо ви не можете прихистити тварину, відвідуйте притулок і проводьте час з тими, хто там перебуває. Ваша увага та дбайливість допоможуть їм швидше звикнути та соціалізуватися. Візьміть під свій патронаж одного-двох хвостиків, годуйте, лікуйте, соціалізуйте їх. Це також дуже важлива допомога притулкам. А ще розповідайте про вихованців притулку, поширюйте їхні фото та відео, щоб якомога швидше знайти родину для цих чотирилапих друзів.

Як можна ще допомогти притулкам?

Альона Лебедєва: Інвестувати в їх потреби. Наприклад, рік назад на 30-річчя групи компаній Suziria Group, благодійним вектором якої якраз і є Suziria Charity,  ми перерахували кошти на часткову відбудову притулку в Київській області “Бест Френдз” та побудову веткомплексу на його території. Він двічі постраждав від авіанальотів та чисельних обстрілів «Градами». Окрім часткової відбудови притулку та оснащення місць для розміщення тварин, було побудовано веткомплекс на території, який вже функціонує.

У ситуації з притулком «Бест Френдз», нагальна потреба в підтримці стала очевидною. Проте важливо усвідомити, що притулки та зоозахисні організації постійно потребують фінансової допомоги для забезпечення кормів, ветеринарних препаратів, медичних послуг, будівництва вольєрів, поліпшення умов проживання тварин і т.д.

У 2023 році, бачачи комплексні потреби безпритульних тварин, ми створили власний благодійний фонд Suziria Charity. Зважаючи на широке коло міжнародних партнерів групи компаній, одна з цілей благодійного фонду — дати можливість міжнародній спільноті долучитися до допомоги та разом змінювати життя тварин на краще. Вже зараз організація об’єднує різноманітні ініціативи, працюючи пліч-о-пліч з іншими благодійними фондами, притулками для тварин, волонтерами, зоозахисниками та із ЗСУ.

Всі, хто хоче також допомогти безпритульним тваринам, можуть переходити за посиланням і долучатись.

Чи можете розповісти як європейська спільнота допомагає? Чи бере до себе тварин?

Анастасія Тиха: Європейська спільнота надає нам допомогу переважно шляхом донатів. Крім того, вони також забирають у свої сім’ї наших хвостиків. Проте зараз кількість тварин, яких забирають на усиновлення в Європу, помітно зменшилась порівняно з першими місяцями повномасштабного вторгнення.

Альона Лебедєва: Ми можемо навести приклад як наші партнери, центр адопції Patron Pet Center, співпрацюють з європейською спільнотою. Регулярно закордоном вони шукають місця у дружніх притулках для розміщення і догляду наших чотирилапих або знаходять тих, кому передають відразу  улюбленця на усиновлення.

Хто і як зазвичай ще допомагає притулку “Дім “особливих” хвостиків?

Анастасія Тиха: Притулок постійно потребує кормів, ветеринарних препаратів та інших необхідних речей, щоб забезпечити належний догляд за тваринами. Часті витрати на операції та лікування також вимагають додаткових фінансових зусиль. Тому часто ми оголошуємо збори для покриття витрат на ветеринарні послуги, і ми вдячні добрим людям, які допомагають нам у цьому. Крім того, ми отримуємо підтримку від благодійних фондів та організацій, які сприяють нашій роботі системно.

Якщо ви також хочете допомогти “Дому “особливих” хвостиків”, переходьте за посиланням на сайт, де зможете знайти інформацію, як можна підтримати хвостиків.

А як долучається  Suziria Charity?

Альона Лебедєва: Цього року команда перерахує 500 тис. грн у притулок “Дім “особливих” хвостиків” Анастасії Тихої на ремонт основного приміщення притулку, який дозволить встановити обладнання для фізіотерапії та реабілітації, а також забезпечення зони для вигулу взимку. Це не було випадковим рішенням. Ще влітку 2023 року група компаній почала працювати з Анастасією, підіймаючи проблематику кількості безпритульних тварин та популяризуючи тему адопції чотирилапих через проєкт з відкриттям муралу. Його можна побачити за адресою вул. Златоустівська, 23.

Окрім того, ми розуміємо, що притулок потребує регулярної та системної підтримки у вигляді кормів, ветеринарних препаратів та інших зоотоварів для їх мешканців. Тому на щомісячній основі за запитом компанія вже передала притулку понад 1 500 кг кормів.

Крім того, через омніканальну мережу зоомагазинів MasterZoo, яка входить в Suziria Group, ми додали інформацію про тварин, які шукають дім з притулку Анастасії в проєкт з адопції.

У магазинах ми встановили стенди з фото та інформацією про тварин з притулків, що шукають люблячу родину. Всім чотирилапим роблять вакцинацію та паспорти, а після усиновлення хвостика — петперенту видають подарунковий бокс з усім необхідним для облаштування комфортного життя улюбленця.

Як ви ставитесь до шахраїв, які збирають гроші на допомогу тваринам?  У вас є ідеї, як можна на це вплинути, як запобігти?

Анастасія Тиха: Завжди знайдуться люди, які бажають здійснити шахрайські схеми в різних ситуаціях, наприклад, отримати гроші під приводом допомоги тваринам. Цих «волонтерів» та фейкових притулків дуже багато. Яким чином можна запобігти цьому? У мене немає чітких відповідей, адже це питання залишається достатньо неконтрольованим. Це все залежить від довіри людини до волонтера, я свою репутацію формувала два роки і ціную її попри усе.

Що можна зробити перед тим, як перераховувати кошти на збір?

Альона Лебедєва: Перш за все, варто ретельно дослідити організацію чи фонд, яким ви плануєте перерахувати кошти. Ви можете переглянути їх вебсайт, дізнатися про реєстрацію як благодійної організації, наприклад, через сервіс YouControl, та подивитись звіти, які вони публікують. Також варто звернути увагу на те, хто є партнерами, інвесторами фондів, організацій. Довіра впливових і великих компаній до них може свідчити про їхню добру репутацію. Використовуйте соціальні медіа, оскільки багато благодійних організацій мають свої сторінки, де можна знайти відгуки та коментарі від інших користувачів. Якщо мова йде про допомогу притулку, відвідайте його особисто, щоб переконатися, що ваші пожертви підуть на потреби тварин.

Анастасіє, ви часто стикаєтеся із людською жорстокістю та байдужістю при порятунку тварин, але також, мабуть, вас оточує велика кількість дійсно добрих людей. Чи бувають у вас часи зневіри, особливо коли бачите жорстокість до тварин? Як ви з цим живете, що вам допомагає, хто підтримує? 

Анастасія Тиха: Звісно, коли до мене приїжджає багато травмованих тварин і я розумію, що вони постраждали від рук людей, виникає недовіра. Проте, важливо розуміти, що є набагато більше тих, які дійсно добрі та відповідальні у ставленні до улюбленців. Я зустрічаю таких людей, зокрема, під час процесу усиновлення. Щоразу, коли наші хвостики знаходить новий дім і люблячу родину, я відчуваю, що в цьому світі все-таки переважає доброта. Такі моменти надають мені сил та відновлюють віру у дива.

А Ви дивились фільм Догмен? 

Анастасія Тиха: Ні, не дивилася. Я не можу дивитися подібні фільми про тварин, для мене це психологічно складно.

Що робити якщо: людина хоче допомогти, взяти тварину з притулку “Дім “особливих” хвостиків”? Чи є якийсь регламент? Ви перевіряєте адекватність людей та умов?

Анастасія Тиха: У нас дуже суворий відбір родин для хвостиків. Такий підхід дозволяє переконатись у безпеці та забезпеченні найкращої турботи для кожної тварини.

Перший етап включає співбесіду, анкетування та огляд умов проживання. Після цього кандидати проходять особисту співбесіду в притулку, де ми спостерігаємо їхню взаємодію з твариною. Якщо кандидат відповідає нашим вимогам, ми укладаємо спеціальний договір про передачу тварини та протягом кількох місяців моніторимо ситуацію. Проте навіть після цього ми залишаємося на зв’язку та готові допомогти в будь-який час. Якщо у власників виникають труднощі або вони більше не можуть доглядати за улюбленцем, ми завжди готові прийняти тварину назад у притулок.

Як тварини допомагають справлятися зі стресом?

Анастасія Тиха: Вони мені допомагають просто своїм існуванням, моє життя було б сірим без них.

Альона Лебедєва: Чотирилапі можуть зменшувати стрес і тривогу у людей. Взаємодія з тваринами сприяє виділенню окситоцину, гормону щастя, у людини. Це може допомогти знизити рівень тривоги, заспокоїти, а також підвищити настрій.

Анастасіє, розкажіть, будь ласка, за ці два роки війни, як змінилося ваше ставлення до життя? Що для себе зрозуміли, які нові точки опори ви для себе виявили?

Анастасія Тиха: За ці два роки війни я зрозуміла, що моя віра у себе та важливість родини є незмінними стовпами у моєму житті. Навіть у найважчі часи, коли доводиться стикатися з випробуваннями війни, ці цінності залишаються непохитними.

Довідка:

Дім “особливих” хвостиків найбільший в Україні притулок для тварин з фізичними та психічними особливостями

 Suziria Charity

Suziria Charity — благодійний вектор сімейної групи компаній Suziria Group, який поєднує у собі системну допомогу фондам, притулкам, волонтерам, приватним особам. Також він включає роботу з бізнесом, державою, медіа та суспільством для підтримки та популяризації теми адопції та соціалізації тварин.