
Меми та пости про зону комфорту вже тільки ледачий не обсмоктав. Бо сила-силенна коучів радять із неї вийти, лякаючи, що не буде тобі щастя ніде. І ми всі вже з неї вийшли, але що робити далі? Де обіцяні райські кущі та блага неміряні? Звідки взагалі взялася ця ідея? Автор терміна — Джудіт Бардвік, яка написала 1991 року книгу «Небезпека в зоні комфорту». У ній вона радить керівникам, як стимулювати лінивих співробітників. Джудіт була кар’єрним консультантом, а не психологом, і її термін, не маючи під собою наукового ґрунту, стосувався лише підвищення продуктивності на роботі.
Джудіт вважала, що коли підлеглі перебувають у «зоні комфорту», то розслабляються та розкисають, тому їх звідти треба виганяти.
Тож об’єктивно це була лише ідея авторки без жодних досліджень на цю тему. Знаменита «зона комфорту» — це просто авторський термін однієї людини. І міркувала Джудіт лише про те, як керівнику вичавити більше грошей із персоналу. Тож застосовувати цю термінологію до всіх людей на землі некоректно. Але є й інша концепція, в якій набагато більше сенсу, бо йдеться про зону найближчого розвитку. Саме цей концепт колись запропонував психолог Лев Виготський. Для освоєння навичок потрібна підтримка та допомога наставника.
Наприклад, батьки вчать дитину ходити, інструктор страхує учня в автошколі. В чому проблема? Вихід із зони комфорту — це стрес і невизначеність. Неясність, як у дитини, що загубилася в натовпі. Незрозуміло, що ж робити, коли ти з неї вийшов.
У зоні найближчого розвитку все простіше: вибираєш завдання, знаходиш наставника і просуваєшся крок за кроком. Прогрес відстежується легше, і можна повернутися назад, якщо стало дуже важко. Мораль цієї байки така: вихід із зони комфорту — стресовий та хаотичний процес. Лише породжує страх та невизначеність. Зона ж найближчого розвитку — структуроване та підтримувальне навчання, де складність нарощується поступово. Тому не треба виходити із зони комфорту! Краще знайдіть собі наставника, провідника, який допоможе вам ресурсно та якісно, а головне, без нервів та незрозумілостей рухатися вперед.