Віра Моторко: «Вікіпедія — це спосіб життя»

06.09.2024

Віра Моторко, редакторка та перекладачка Вікіпедії, нещодавно отримала престижну міжнародну нагороду Вікімедіа — «Вікімедієць року». В ексклюзивному інтерв’ю для WoMo Віра розповіла про свій шлях у Вікіпедії, мотивацію, виклики та майбутнє української Вікіпедії.

Віро, розкажіть, будь ласка, що надихнуло вас стати редакторкою та перекладачкою Вікіпедії?

Я зробила своє перше редагування, коли помітила, що потрібна мені стаття значно коротша українською мовою, ніж іншими. Українською говорять десятки мільйонів людей, і стає образливо, коли бачу, що якоїсь інформації бракує українською. Більшість інтернет-ресурсів мають свою редакцію, і як читачка я не маю на них жодного впливу — натомість Вікіпедію можна редагувати, можна додавати інформацію українською, і робити це видалося мені найприроднішим рішенням. Я добре володію англійською, тому іноді перекладаю статті з англомовної версії Вікіпедії, але найбільше мене зацікавило перекладати інтерфейс Вікіпедії, документацію всіляких інструментів для неї і різні новини від вікіпедистів з інших країн. Мені хочеться, щоб спільнота українських вікіпедистів завжди була поінформованою про прийдешні технічні зміни або цікавий іноземний досвід, які за потреби можна запозичити.

Віра Моторко на Вікіманії 2024

Віра Моторко на Вікіманії, 2024. Фото: Галина Качуровська, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0

Ви казали, що були здивовані нагородою, а зараз, коли пройшов час, як на вас впливає ця перемога?

Мені випадало давати коментарі про Вікіпедію для медіа і раніше, але тепер мене більше запитують про особистий досвід, це для мене нове. Але моє місце у вікіспільноті не змінилося, і я продовжую займатися тим же, що й раніше.

Як виглядає ваш звичайний день, де ви приділяєте час роботі редактора Вікіпедії?

Зазвичай я відкриваю Вікіпедію одразу на своєму списку спостереження — це стрічка нових редагувань на сторінках, які я редагувала раніше. Дивлюся, чи є нові розділи у Кнайпі (сторінка, де ставлять запитання) або запитання конкретно до мене, перевіряю, чи є запити на переклад на Мета-вікі (службовий сайт, де публікують інформацію, що стосується усіх мовних версій Вікіпедії і її сестринських проєктів). Інколи перевіряю свіжі згадки Вікіпедії у твітері: буває, що користувачі натикаються на вандалізм у статтях Вікіпедії і, не знаючи кращого способу комусь про нього повідомити, пишуть про це там — а я завдяки цим згадкам виправляю текст у самій Вікіпедії. На це йде відносно небагато часу; якщо ж я натрапляю на ще не розкриту у Вікіпедії тему, то створення статті може зайняти і кілька годин: пошук джерел інформації, їх відсіювання, написання і/або переклад тексту, оформлення статті.

Чи можете ви поділитися історією про найбільш складне або важливе редагування, яке ви зробили?

Одне з найважливіших редагувань було у статті про Катерину Гандзюк. Початковий текст статті спільно писали кілька людей, а мені випало розмістити його у Вікіпедії. До повномасштабного вторгнення ця сторінка мала найбільше переглядів з усіх мною створених. Тепер на першому місці стаття про ФАБ-500. Добре було б, якби найбільш відвідуваними статтями, які я створила, були Et tu, Brute? або гурт «Їжак», але є, як є.

Віра Моторко

Ви казали, що вас мотивує наявність великої енциклопедії українською мовою. А як ви ще бачите роль Вікіпедії у збереженні та поширенні української культури та мови?

Чудово те, що Вікіпедія уже найбільша енциклопедія українською, але вона продовжує зростати. Треба розуміти, що Вікіпедія має свої обмеження: наприклад, вона не може містити статті про геть усе на світі, бо відбирає лише те, що відповідає її критеріям значущості, а те, що не опиняється у Вікіпедії, спокійно може існувати деінде в інтернеті, наприклад, на інших тематичних вікі, не пов’язаних з нею. Подібно до цього, у Вікіпедії не можна написати статтю про щось, про що немає сторонніх джерел інформації — якими б важливими не були якісь локальні проєкти чи події, спочатку мають існувати публікації деінде, а вже на їх основі можна створити статтю. Тобто Вікіпедія не може витягнути на собі все сама — але хочеться вірити, що своїм існуванням вона стимулює створення інших вікі, наприклад, фандомних, і публікацію статей в інших виданнях, наукових чи розважальних. Сподіваюся, і не в останню чергу завдяки Вікіпедії, ні в кого вже не лишилося сумнівів щодо спроможності української мови бути мовою живого спілкування, літературних творів, наукових обговорень чи енциклопедій.

Що ж до представлення української культури іншими мовами, то й тут Вікіпедія корисна. Адже якщо на якусь тему немає джерел місцевою мовою, щоб написати статтю з нуля, завжди можна перекласти уже наявну статтю з іншої мови — чому б і не з української. Цей принцип використовує проєкт “Місяць культурної дипломатії України” у Вікіпедії, який проводиться уже кілька років і заохочує міжмовні переклади статей Вікіпедії про Україну.

Ви казали, що ваша діяльність у Вікіпедії розпочалася як хобі. Чи це захоплення перетворилося на щось більше?

З 2014 по 2019 рік я працювала менеджеркою проєктів у ГО «Вікімедіа Україна», це громадська організація, яка підтримує Вікіпедію і її сестринські проєкти в Україні, проводячи всілякі заходи для її наповнення і популяризації. Тобто захоплення Вікіпедією спочатку познайомило мене з іншими людьми, які так само нею зацікавлені, а тоді дало мені роботу. У Вікімедіа Україна я займалася організацією і проведенням конкурсів статей і фотографій для Вікіпедії, проєктом «Згущівка поштою» для підтримки найактивніших дописувачів, різними зустрічами і тренінгами. Але й у цей період безпосереднє редагування у Вікіпедії залишалося моїм хобі, яке не надто перетиналося з роботою — я не отримувала й отримую ніяких грошей за створення чи доповнення статей.

Це і надалі моє хобі, хоча вікіпедійні звички даються взнаки і в інших сферах. Вікіпедія привчила мене поважати авторські права на текст і фото — тепер я розумію, що фраза «фото з інтернету» нічого не означає. Я скептично ставлюся до слів «дослідники виявили» або «джерела повідомили», якщо далі не слідує вказівка, хто, коли і де, і не поважаю ЗМІ, які бояться дати в тексті посилання на інший ресурс, на який вони посилаються. На цей момент уже можна говорити про приналежність до вікіспільноти як про спосіб життя.

Віра Моторко на Вікіманії, 2024

Розкажіть, будь ласка, як ви працюєте з інформацією, перевіряєте дані?

Я намагаюся не мати справи з гарячими темами, але коли доводиться, то для перевірки використовую алгоритм спростування фейків від проєкту «По той бік новин».

Як ви вважаєте, які основні виклики стоять перед українською Вікіпедією та її спільнотою сьогодні?

Основним викликом для Вікіпедії, на мою думку, завжди була недостатня кількість редакторів, які займаються модеруванням нових редагувань й оновленням застарілих даних. В українській Вікіпедії зараз 1 мільйон 340 тисяч статей — і лише близько трьох тисяч зареєстрованих користувачів, які роблять хоча б одне редагування на місяць. Звичайно, тут я не врахувала тих, хто вносить зміни без реєстрації (так теж можна), але все ж, це надто мало людей, щоб підтримувати Вікіпедію актуальною. Не всі можуть бути авторами Вікіпедії, це зрозуміло, це надто дивне і нестандартне хобі, яке вимагає багато терпіння до правил і до людей. Але хочеться, щоб усі, кому потенційно сподобається редагувати енциклопедію, принаймні знали, що це можна робити.

Іншим важливим викликом для Вікіпедії є розвиток інтернету загалом: Вікіпедія з’явилася понад 20 років тому, і хоча її зовнішній вигляд змінювався за цей час, він все ж не такий динамічний, як в інших популярних вебсайтів. І читання Вікіпедії вимагає більше зусиль, ніж робота із застосунком з генеративним штучним інтелектом, який відповідає на запитання.

Спільнота людей, які багато років займаються улюбленою діяльністю, природним чином стає консервативною в поглядах, і тому, мені здається, що основний виклик саме для вікіспільноти — залишатися гнучкою, відкритою і до нових технічних рішень, і до нових учасників.

Що б ви порадили людям, які хочуть долучитися до Вікіпедії, але не знають, з чого почати?

Перший важливий крок ви вже зробили: ви знаєте, що долучитися можна. Одна з настанов Вікіпедії звучить так: будьте рішучими! Якщо читаєте статтю у Вікіпедії і бачите якусь описку, знайдіть кнопку «Редагувати» або іконку олівця, натисніть, виправте описку, натисніть кнопку «Опублікувати» — це вже корисний внесок! Підпишіться на Українську Вікіпедію або Вікімедіа Україна у соцмережах — так будете дізнаватися про прийдешні проєкти і як можна взяти участь у них. Є конкурси фотографій (наприклад, «Вікі любить пам’ятки», який пройде в жовтні), періодичний конкурс з вичитування оцифрованих книжок («Книжкова шафа»), акції з додавання приміток (1Lib1Ref) тощо.

Віра Моторко на Вікіманії, 2024/Фот IrynaBoiko (WMUA), вільна ліцензія CC0

Чи є у вас улюблені ритуали/рутинні справи, які заряджають?

Коли щось роздратувало чи розтривожило, я йду на швидку прогулянку, а якщо навпаки стає нудно і безпросвітно, я відкриваю duolingo. В кота Інжира є гарна картинка нагадування: «Якщо робити щось щодня, так можна і зробити» — і звичка проходити один урок іноземної мови щодня нагадує мені, що навіть найдрібніші дії накопичуються і згодом мають великий вплив.

Що ви читаєте, які книги останнім часом захоплюють найбільше?

Мій улюблений жанр — наукова фантастика, але читаю й інші книжки, які радять друзі. Остання прочитана — Queer Ukraine: An Anthology of LGBTQI+ Ukrainian Voices During Wartime. Мене дуже порадував вже сам факт існування такої англомовної збірки, це надзвичайно важливо.

Чи є у вас комплекс самозванця? Як ви з ним домовляєтеся?

Є, і домовлятися виходить лише в тих галузях, де я справді довго щось роблю. 5 років менеджерства — це мало, я не фахівчиня. А проти 15 років у Вікіпедії уже не попреш — ніде правди діти, щось я таки й знаю.