«Війна — це час дії» — Вікторія Тігіпко про допомогу 8 000 сім’ям та залучення інвесторів у відбудову України

21.10.2022

Вікторія Тігіпко — засновниця та керівний партнер венчурного фонду TA Ventures, президент клубу приватних інвесторів ICLUB Global, президентка Одеського міжнародного кінофестивалю, до війни мала активне багатопрофільне життя, інвестувала у стартапи, розвивала кінокультуру в Україні та мала ще багато великих проектів, з початком війни не тільки не зупинила діяльність, а спрямувала свої зв’язки на допомогу українським сім’ям та евакуації біженців до Австралії, зробила платформу OneUkraine, в якій міжнародні підприємці та інвестори об’єднались задля ефективної допомоги Україні під час війни. 

У проекті «Незламні» Вікторія розказала про головну ціль — забезпечити можливість іноземним інвесторам легко та прозоро спрямовувати кошти на відбудову України.

«На роздуми та рефлекції не було часу»

До 24 лютого я вже кілька місяців була не в Україні — відвідувала міжнародні конференції в Європі і США. Коли дізналась про початок повномасштабного вторгнення, зрозуміла, що діяти потрібно миттєво, на роздуми та рефлексії немає часу і на них не можна було витрачати сили. Звичайно, відразу була на зв’язку з рідними, з командою. Ми всі відразу працювали на повну силу. 

Команди всіх наших проектів — TA Ventures та ICLUB Global, WTECH, Odesa International Film Festival — продовжили роботу 24/7. Ми відразу створили великий спільний чат для оперативного реагування. Постійно були на зв’язку один із одним.  І також були на зв’язку з нашими партнерами по всьому світу. Розповідали нашому міжнародному ком’юніті про те, що відбувається, про напад Росії на Україну. 

Ми всі розуміли і розуміємо, що в цей час важливо бути максимально зібраними. Паніка — ворог нашої реальності. У нас із командою відразу був розроблений сценарій фінансової і логістичної допомоги та підтримки всіх наших співробітників, колег та їхніх родин. Безпека — в нашому пріоритеті. 

У перші тижні війни ми спілкувались із командами в режимі real time — для емоційної підтримки та спільного вирішення будь-яких екстрених ситуацій. Наша PR-команда була на постійному зв’язку з міжнародною пресою. Ми разом із командою стали донорами і здавали кров для потреб наших військових.

Формат роботи нашої команди фактично не змінився. Ми звикли працювати зібрано, злагоджено, бути гнучкими і швидко реагувати. Фонд TA Ventures не зупиняв інвестиційну діяльність у 2022 році. За рахунок того, що фонд інвестує на початкових стадіях, які найменше схильні до криз, ми знаходимося у гарному становищі. Разом із фондом 2048.vc ми запустили проект 1кproject для допомоги українським сім’ям, постраждалим від війни. І вже допомогли понад 8000 сім’ям. 

У нашому клубі приватних інвесторів ICLUB Global уже понад 300 членів, ми працюємо в Україні, Великобританії, Швейцарії, Монако, Польщі, Казахстані та на Кіпрі. В планах — Сінгапур, Австрія, Португалія, Королівство Саудівська Аравія, Німеччина. Працює наша онлайн-платформа ICLUB Online, яка дозволила розширити географію і зробила процес інвестування ще зручнішим. 

Активно працює наше ком’юніті жінок у бізнесі і tech — Wtech. Зараз ми спрямовані також на підтримку та об’єднання тих учасниць ком’юніті, які через війну виїхали з України. У нас уже понад 5000 учасниць, ми відкриті в Нідерландах, Португалії, Швейцарії, Польщі, Франції, Іспанії, Великій Британії, Німеччині, на Кіпрі. Нещодавно у Вашингтоні відкрили перший американський Wtech. Об’єднуємо наші нетворки, допомагаємо одна одній, бо саме в цьому — наша головна сила. 

Одеський міжнародний кінофестиваль цього року ми проводили в різних країнах Європи. Індустрійну частину — на кінофестивалях у Карлових Варах та Приштині. Національний конкурс — у Варшаві, в межах Варшавського міжнародного кінофестивалю. Продовжує активну міжнародну роботу і наша Українська Кіноакадемія — провели проект із Netflix із підтримки українських кінематографістів. Доулчились до організації кіномарафоу «CinemAid Ukraine» по всьому світу. 

У той момент особливо важливо було об’єднувати свої робочі та індивідуальні нетворки. Так і з’явився проект OneUkraine — платформа, в якій міжнародні підприємці та інвестори об’єднались задля ефективної допомоги Україні під час війни. Кожен із засновників та операційної команди почав активно займатись допомогою ще з перших днів повномасштабного вторгнення, але повноцінну діяльність як організація ми розпочали у травні. 

OneUkraine та евакуація населення 

Із самого початку ми займались невідкладним реагуванням — евакуювали біженців, доставляли гуманітарну допомогу, здебільшого на запити Міністерства охорони здоров’я. Зараз також продовжуємо надавати цю важливу допомогу, але, крім цього, фокусуємось на побудові підґрунтя для реконструкції України та життя українців. 

Зокрема, в межах OneUkraine ми побудували партнерство із німецькою компанією Gropyus, яка створила технологію, що дозволяє будувати швидко та якісно. Також ми працюємо над розбудовою програми mental health, в межах якої ми боремося зі стигмою, надаємо освітні можливості українським спеціалістам та допомагаємо українським організаціям розбудовувати доступні послуги психічної підтримки для населення. 

За півроку роботи ми евакуювали майже 12 тисяч українських біженців до Австрії. Там ми співпрацюємо із партнерською організацією, яка забезпечує надання прихистку та всього необхідного для українських жінок та дітей. Ми також продовжуємо накопичувати ресурси, щоб забезпечити подальші евакуації, а коли прийде час — і повернення наших громадян додому. 

Окрім цього, в межах евакуацій ми активно допомагаємо із організацією лікування для дітей із раком та рідкісними хворобами, якщо доступ до такого лікування обмежений. Здебільшого, це діти зі Сходу, зокрема з Харківської області. Майже 200 дітей змогли отримати доступ до якісного лікування в Австрії, Італії, Болгарії та Польщі завдяки зусиллям нашої операційної команди та підтримці міжнародних партнерів. 

Ми зіштовхуємось із важкими кейсами, і для кожного намагаємось знайти індивідуальний підхід. До нас звертаються навіть жінки, які зазнали насилля, деякі з них втратили дітей. Всі жінки зараз живуть на відстані від своїх чоловіків та родичів і несуть великий тягар втрат від війни. Саме тому ми виділяємо операційний ресурс для розбудови психічної допомоги для українських сімей. Наша ціль — підтримати сім’ї зараз та допомогти їм об’єднатись після закінчення війни. 

Для того щоб ми були впевнені, що нашим жінкам буде куди повертатись, ми активно працюємо із представниками муніципалітетів та бізнесу для побудови платформи будівництва житла. Щоб кожен, хто втратив свої домівки, зміг возз’єднатись із сім’єю та продовжити життя в комфортних умовах.  Ми майже закінчили розробку проєкту, який дозволить будувати один будинок на 30-40 квартир за 4 місяці, не враховуючи час, необхідний на легалізацію будівництва та проведення комунікацій. 

Ми працюємо над побудовою партнерств із локальними українськими виробництвами, щоб максимально забезпечити залучення українського бізнесу до нашої програми реконструкції. Наша головна ціль — забезпечити можливість іноземним інвесторам легко та прозоро спрямовувати кошти на відбудову України. Ми впевнені, що разом із такими сильними гравцями, які згуртувались навколо допомоги Україні, процес розбудови країни після нашої перемоги буде ще швидшим і ефективнішим. 

Війна — це час дії

Потрібно працювати, відновлювати країну вже зараз, а не лише після нашої перемоги. Тому всі мої сили, особистісні та робочі, направлені саме на це. Звичайно, я читаю новини, тримаю руку на пульсі, знаю все, що відбувається. Багато розповідаю міжнародним партнерам про Україну, про війну, про російську агресію. На багатьох міжнародних івентах зіштовхнулася з тим, що за кордоном досі дуже погано знають про нашу країну, нашу історію, нашу державність. Тому заповнюю ці прогалини, пояснюючи, що Україна має тисячолітню історію своєї державності, а не була створена штучно, як це намагаються подати наші сусіди. 

Ми точно переможемо, ми вже перемагаємо. І ми повинні бути готові до активного відновлення нашої країни вже зараз. Я вірю, що сила — у нашій взаємопідтримці, в об’єднанні наших індивідуальних нетворків. Ми з командами всіх проектів зараз націлені саме на це.

Незламні

«А Сашка з 38 квартири разом з Богданом прибила ракета. Їм відірвало голови»: волонтерка Ольга Зайцева про життя українців у сірій зоні

Незламні

Після полону ви маєте розказати, як вас катували, бо інакше країна-агресор отримає менше покарання, ніж має: правозахисниця Юлія Полєхіна про те, як відновити права українців після неволі

Незламні

Моя мета на найближчі роки у професійній площині — притягнути рф до відповідальності не на папері, а на ділі. Я прагну і вимагаю справедливості для своєї країни і своїх людей: Ірина Мудра про створення міжнародної організації зі стягнення активів росіян та роботу у Мін’юсті

Незламні

Здавалося, що у 2017 році ставлення до жінок у ЗСУ почало покращуватись, але зараз воно погіршилося в рази: Ірина «Незламна» Терехович-Сопко про доленосні зустрічі під час війни

Незламні

Я ніколи не думала, що під час війни потрапити на війну так важко — Анастасія Блищик

Незламні

Я мріяла, щоб наша лікарня працювала з Гарвардом, Єлем, Стенфордом та Шаріте, і сьогодні це вже реальність: Мар’яна Свірчук про Національний реабілітаційний центр «Незламні», де вміють повертати людей до повноцінного життя