Війна з рф: 64% українців вважає, що треба шукати компромісне рішення на перемовинах

15.03.2022

Реальним шляхом завершення війни між рф та Україною більшість українців вважають перемовини і  пошук компромісів із залученням інших країн.

Про це свідчать результати опитування соціологічної групи «Рейтинг».

Водночас майже третина вважають, що варто відмовитися від переговорів і воювати до звільнення всіх територій і лише 1% — погодитись на більшість вимог рф.

56% вважають, що головна мета вторгнення росії – це повне знищення українського народу, і ця думка домінує в усіх регіонах України.  Ще половина вважають, що ціль нападу – окупація України і приєднання до росії. Тільки 15-17% думають, що росія переслідує мету змінити політичний курс України чи запобігти розміщенню баз НАТО, 10% – вважають, що мотивом є знищення військової інфраструктури, 5% – провокування НАТО на війну. Тих хто вважає, що вторгнення росії мало за мету захистити російськомовних – лише 2%.

76% опитаних вважають, що справи в Україні рухаються у правильному напрямку. Це найвищий показник за усю історію замірів. Лише 15% протилежної думки, 10% — не змогли оцінити. У всіх регіонах та серед вікових груп домінує оцінка напрямку як правильного.

Також українці зовсім не готові віддавати ані Крим, ані Донбас: більшість вважають, що Україна має використовувати всі можливості для повернення окупованих територій Донбасу (86%) і Криму (80%). У цьому впевнені мешканці усіх регіонів, і цей показник зараз вищий, ніж у довоєнні часи.

Половина опитаних українців оцінюють ймовірність того, що росія здійснить військовий напад на одну з країн Європи як високу (25%) або середню (26%). Лише 22% взагалі відкидають таку ймовірність, це передусім старші люди.

Абсолютна більшість підтримують ініціативу надання містам статусу міста-героя (93%) та перейменування вулиць на честь Героїв, які зараз боронять Україну (92%). В усіх регіонах максимальна підтримка такої ініціативи. Унікальний шанс – творити нову історію через нових героїв, які об’єднують.

В період війни значно зросла самооцінка населення. Тепер Україну порівняно з країнами Європи бачать серед «лідерів» (34%) і «середнячків» (42%), тоді як ще два місяці тому бачили серед «аутсайдерів». Водночас, 63% бачать Україну в «лідерах» серед країн колишнього СРСР, тоді як ще два місяці тому бачили переважно серед «середнячків».

Поряд з цим, підтримка вступу України до НАТО за останні 2 тижні дещо скоротилась з рекордних 76% до 72%. Основна причина – відсутність рішення про закриття неба над Україною, якого вимагають майже 90% українців.

Довідка: опитування проводилося соціологічною групою «Рейтинг» 12-13 березня серед 1200 українців віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу.