Вперше премію Абеля з математики отримала жінка

Карен Уленбек нагородили за фундаментальний вплив на математичний аналіз, геометрію та математичну фізику

Norwegian Academy of Science and Letters цього року присудила премію Абеля вченій Карен Кескуллі Уленбек з Техаського університету в Остіні (США) «за її новаторські досягнення в області геометричних рівнянь в часткових похідних, калібрувальної теорії поля та інтегрованих системах, а також за фундаментальний вплив її роботи на математичний аналіз, геометрію та математичну фізику».

Його Величність Король Норвегії Харальд V особисто вручить премію на церемонії нагородження в Осло 21 травня.

Хто така Карен Кескулла Уленбек

Карен Кескулла Уленбек працює у Техаському університеті з 1987 року. Сьогодні вона також займає посаду старшого наукового співробітника в Принстонському університеті, співпрацює із Інститутом перспективних досліджень (ІПД), є однією із засновників Інституту математики Park City. Карен — активістка, яка виступає за гендерну рівність в науці та математиці зокрема. Із цією метою у 1993 році вона заснувала Жіночу Математичну програму в ІПД, яка значно розширює можливості дослідниць на всіх етапах їхньої академічної кар’єри.

Математична революціонерка

«2019 року Карен Уленбек отримує премію Абеля за фундаментальну роботу з геометричного аналізу та теорію калібрування, яка різко змінила математичний ландшафт. Її теорії зробили революцію у нашому розумінні мінімальних поверхонь, наприклад такими, які утворюють мильні бульбашки, та загальних проблем мінімізації у більш високих вимірах», — прокоментував Ганс Мунте-Каас, голова комітету Абеля.

Уленбек розробила інструменти та методи глобального аналізу, якими зараз користується кожний математик та аналітик. Її робота також лягає в основу сучасних геометричних моделей в математиці та фізиці.

Щодо теорії калібрування, то зайнятися її розробкою вчену надихнув інший лауреат Премії — сер Майклом Атья. Ця теорія по суті є математичною мовою теоретичної фізики, а фундаментальна робота Уленбек в цій галузі є суттєвою для сучасного математичного розуміння моделей в фізиці частинок, теорії струн і загальної теорії відносності.

Про премію Абеля

Премія Абеля була заснована урядом Норвегії в 2002 році на честь 200-річного ювілею норвезького математика Нільса Хенріка Абеля. Починаючи з 2003 року, вона щорічно присуджується видатним математикам сучасності. Грошова винагорода становить 6 млн норвезьких крон (€ 750 тис. або $ 1,06 млн). Лауреата Премії Абеля раз на рік визначає міжнародний комітет з п’яти математиків, яких призначають Міжнародний математичний союз і Європейське математичне товариство.

— Читайте також:  У Японії побиття дітей каратиметься законом