Усе, що потрібно знати про холеру: симптоми, профілактика, лікування

13.06.2023

У соцмережах шириться інформація щодо можливої епідемії холери на затоплених внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС областях. МОЗ повідомляє про посилення епідеміологічного нагляду, наявність необхідних ліків і пропонує прості рекомендації для жителів затоплених областей.

Якими епідеміологічними наслідками/хворобами/проблемами, окрім вже зазначеної холери, небезпечна ситуація?

Будь-яка подібна техногенна катастрофа несе насамперед загрозу кишкових інфекцій. Холера — одна з них, але не єдина. Така пильна увага до холери обумовлена тим, що вона вважається особливо небезпечною інфекцією, вражає багато людей, швидко поширюється і, за відсутності лікування, призводить до високого рівня смертності.
Однак не менш небезпечними та поширеними є кишкові інфекції, спричинені іншими збудниками: шигелами (Shigella dysenteriae, S. flexneri, S. boydii, S. sonnei), кишковою паличкою (ETEC, EIEC, EHEC (природним резервуаром останньої є велика рогата худоба), сальмонелами (Salmonella enterica serovar Typhi і Paratyphi A, B або C). На підтоплених територіях можуть також спалахнути ботулізм, вірусний гепатит тощо.

Зазначені вище захворювання пов’язані із забрудненням питної води, харчових продуктів, навіть консервації із затоплених льохів, із порушенням правил гігієни, масовим мором риби і худоби. В особливій зоні ризику перебувають діти, літні люди та люди зі зниженим імунітетом.

Також дуже небезпечною інфекцією є правець. Нагадаємо, у наш час правець є вакцинокерованою інфекцією, але це захворювання пов’язане із травмами, опіками та пораненнями, є сезонним і більше поширюється під час стихійного лиха або бойових дій. Природними резервуарами збудника хвороби (анаеробної грампозитивної рухливої палички Clostridium tetani) є велика і мала худоба, коні. Людина заражається внаслідок попадання ґрунту, забрудненого спорами збудника правця в рани, на опікові поверхні.

Як запобігти захворюванням?

Лариса Коробка, керівниця проєктів та програм з інфектології та алергології «Сінево Україна»

Варто враховувати наступні рекомендації:
— дотримання правил особистої гігієни;
— дезінфекція посуду і поверхонь, на яких готується їжа;
— заборона вживання водопровідної води та води з природних джерел (зокрема річок, джерел і колодязів);
— для тамування спраги і приготування їжі, тим більше для годування дітей, потрібно використовувати винятково бутильовану воду; якщо до бутильованої води доступ відсутній, необхідно знезаразити воду шляхом тривалого кип’ятіння (не менше 5-10 хвилин) або шляхом застосування препаратів, що містять гіпохлорид натрію;
— невживання напоїв із льодом;
— невживання овочів та фруктів, які були у контакті із забрудненою водою;
— не рекомендовано також носити брудний одяг, який був у контакті з водою, брудний одяг необхідно випрати та висушити на відкритому сонці.
Через масовий мор риби вживати в’ялену, сушену рибу/ м’ясо категорично заборонено.
Слід бути уважними і до консервованої продукції, наприклад, із затоплених льохів. Такі консерви можуть спричинити кишкові отруєння і ботулізм.
Інфекція може потрапити в організм через рани, садна, розчісування, тому гігієна тіла особливо важлива. Якщо контакт із водою або землею неминучий і при цьому існує дефект шкірних покривів, бажано його герметизувати, заклеївши лейкопластирем і одягнувши гумові чоботи.

У яких випадках (симптоми) варто звертатися до лікаря?

Для гострих кишкових інфекцій, які викликають зазначені вище збудники, характерними є порушення роботи шлунково-кишкового тракту (ШКТ): діарейний синдром (пришвидшене випорожнення, рідкі, часті та хворобливі випорожнення), біль та бурчання в животі, нудота, блювання, відрижка, спастичний біль у животі, незвичайні виділення тощо.


За тяжкого стану людина втрачає значну кількість рідини та електролітів (калій, натрій, хлор), що може призвести до проблем із серцево-судинною системою та навіть шоку.
Допомогти собі, якщо доступ до лікаря відсутній, можна:

  • забезпечивши себе питною водою (бутильованою, кип’яченою, продезінфікованою);
  • піддаючи їжу термічній обробці, не вживаючи продукти, які не можна обдати окропом, почистити або зняти верхній шар;
  • споживаючи якнайбільше розчинів солей, щоб відновити втрачену рідину. Для цього треба пити розчини препаратів (наприклад, «Регідрон»). Якщо такої можливості немає, Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує приготувати регідратаційний розчин самостійно. Для цього в 1 літр чистої (краще кип’яченої) води слід додати п’ять чайних ложок цукру та пів чайної ложки кухонної солі;
  • протягом 8-10 днів після зараження краще не їсти молочні продукти та жирну їжу.

Якщо діарея триває довше 5-7 днів, супроводжується тривалим підвищенням температури та погіршенням самопочуття, слід негайно звернутися до лікаря.

Які аналізи можуть бути корисними, де їх можна зробити?

Європейська мережа лабораторій «Сінево» може запропонувати аналізи на визначення маркерів гепатиту А; бакпосів на патогенну кишкову флору (кал) з антибіотикограмою, який дозволяє перевірити себе на зараженість сальмонелами, шигелами та кишковою паличкою і визначити чутливість антибіотиків до них; пакет №1217, який дозволяє відстежувати рівень електролітів у крові; аналіз 2127 — тест для оцінки рівня антитоксичних антитіл проти правця, що набуваються після вакцинації; загальні аналізи крові та сечі.