Нещодавно юридичну спільноту сколихнула новина про позитивне рішення Європейського суду з прав людини проти України (далі – ЄСПЛ), у справі пов’язаній із домашнім насильством — рішення Левчук проти України від 03 вересня 2020 року. Справу вела адвокатка, членкиня Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» Наталія Бухта.
Прецедент
Заявниця у даній справі, разом із неповнолітніми дітьми потерпала від домашнього насильства. Вона звернулася в Україні до суду із заявою про виселення свого колишнього чоловіка із комунального житла, в якому вони з дітьми проживали. В кінцевому підсумку у 2018 році національні суди відхилили позов. Хоча вони й визнали, кривдник «повинен змінити своє ставлення». Суди вважали, що неправомірна поведінка кривдника не була систематичною і вважали, що не існувало підстав для такого крайнього заходу як виселення.
ЄСПЛ визнав порушення Україно статті 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі – Європейська конвенція).
Це рішення є не лише свідченням професіоналізму адвокатки Наталії Бухти, адже така робота потребує системної довготривалої праці, але й першим рішенням ЄСПЛ проти України у справах пов’язаних із домашнім насильством.
Навіщо потрібен ЄСПЛ?
Чому рішення ЄСПЛ є важливими для юридичної спільноти і чому у той же час, справи не так легко довести до ЄСПЛ?
Рішення ЄСПЛ, незалежно від того проти якої країни вони винесені мають враховуватися суддями при здійсненні правосуддя, а якщо таке рішення винесене проти України воно є обов’язковим до виконання.
Останні новини
- Українська стрічка «Я померла в Ірпені» отримала ґран-прі фестивалю LINOLEUM 2024
- Перемоги та виклики мальовничого Парижу: читаємо уривок із книги «Паризька кулінарна школа»
- Пам’ятна монета «Сергій Параджанов» незабаром з’явиться в Україні
- День Бердянська проведуть у Києві, Львові та Запоріжжі
- Відпустка на один день: Sheepland у Київській області Новости на главной
Не усі адвокати/-ки готові працювати над справою з подальшим поданням заяви до ЄСПЛ, тому що такі справи можуть тривати роками і як правило стосуються захисту прав вразливих груп осіб в Україні. Наприклад, класичними справами, які подалися до ЄСПЛ це справи, що стосувалися катувань у місцях позбавлення волі.
Коли і як потрібно звертатися до ЄСПЛ?
Перш ніж звернутися до ЄСПЛ необхідно пройти всі судові інстанції в Україні, а саме суд першої, апеляційної та касаційної інстанції. Ще однією умовою для звернення до ЄСПЛ є посилання у своїх заявах на Європейську конвенцію та практику ЄСПЛ.
Якщо Ви в Україні, захищаючи свої права, не наводили фактів порушення органами влади Ваших прав передбачених Європейською конвенцією, Ви можете втрати можливість розгляду Вашої справи ЄСПЛ.
Важливо пам’ятати, що строк звернення до ЄСПЛ є обмеженим і становить 6 місяців від дати постановлення остаточного рішення на національному рівні. Зі вступом у силу Протоколу №15 до Конвенції цей строк буде зменшено до 4 місяців.
Звернення до ЄСПЛ не зупиняє виконання рішень національних судів, тому громадяни/-ки України та їх адвокати/-ки, які прийняли рішення подавати заяву у ЄСПЛ у першу чергу сталять собі за мету відновлення справедливості та зміни судової практики та підходів до захисту прав людини в Україні.
Європейський суд з прав людини розглядаючи Вашу заяву не вирішує спір по суті, не відновлює Ваші права, а досліджує на основі Ваших доказів і доказів, які подаються Міністерством юстиції України від імені держави, чи держава Україна в особі органів влади порушила Ваші права передбачені Європейською конвенцією чи ні.
Право на компенсацію
У випадку, якщо ЄСПЛ прийме рішення, що держава Україна порушила Ваші права передбачені Європейською конвенцією, ви маєте право на отримання компенсації, а держава, зобов’язана виплатити її Вам та виправити ситуацію, шляхом зміни судової практики, законодавства, перегляду Вашого рішення тощо.
Більшість заяв, які подаються до ЄСПЛ визнаються неприйнятними, ще на стадії вирішення питання про прийняття їх до розгляду. Тому, що дуже важливо правильно сформувати заяву, навести відповідні докази, навести факти, які підтверджують, що особа є постраждалою і саме її права передбачені Європейською конвенцією є порушеними та вона зазнала значної шкоди.
Рішення ЄСПЛ є важливими у першу чергу для правозахисниць/-ків, які системно працюють у цьому напрямку, а також і для системи правосуддя, яка має нагоду удосконалити свої підходи щодо розгляду справ, зокрема у таких справах, які стосуються захисту від домашнього насильства та дискримінації.