Віра Ткаченко

Wtech-лідерка Віра Ткаченко: Лідерство не дають, його беруть 

22 Квітня 2025

У березні на YouTube відбулася премʼєра подкасту “Лідерки України: Голоси Змін”, створеного міжнародною некомерційною спільнотою для лідерок у tech-індустрії Wtech, заснованою Вікторією Тігіпко та Вірославою Новосильною. Подкаст має на меті стати платформою для натхненних історій успіху, викликів та досягнень українських бізнес-лідерок. Кожна бесіда — це глибока та змістовна історія відомої жінки із різних сфер: бізнесу, науку, культури, освіти, соціальної діяльності тощо. 

У цьому випуску Євгенія Глізер, СЕО та співзасновниця Choice31, спілкується з Вірою Ткаченко, Chief Technology and Innovation Officer у MacPaw. Віра ділиться своїм унікальним шляхом від програмування у гуртожитку до позиції технічної директорки однієї з найвідоміших українських продуктових компаній.

Редакція WoMo вибрала епізоди бесіди, які особливо відгукнулися, і ділиться з читачами.

Віра Ткаченко про рольові моделі

Сильними жіночими образами для мене були мама та її колеги. Великий вплив мала і тітка, головна бухгалтерка. 

Рольові моделі дійсно важливі, це підтверджується численними дослідженнями. Наприклад, після виходу серіалу «X-Files» із головною героїнею — вченою Скаллі, кількість дівчат у STEM збільшилася. Вони просто подивилися серіал і загорілися. 

Віра Ткаченко про гендерні особливості та ярлики

Я не стикалася з гендерними викликами у MacPaw, мені пощастило з керівником. Але мікроагресії час від часу спостерігаю як стереотип, що жінки емоційні. Наприклад, коли я відстоюю позицію, це можуть назвати «емоційністю», а у чоловіків — «жорсткістю». Працюю над собою, пояснюю колегам, що емоції не гендерна риса. 

Деякі дослідження, наприклад Harvard Business Review, показують, що жінки вживають м’якіші слова — «можливо», «ймовірно», що сприймається як невпевненість. Жінки також частіше беруться за «хатню роботу» в компанії, як-от організація зустрічей, а вона менш цінується. 

Колись я проводила опитування, яке спричинило жваву дискусію у коментарях. Люди ділилися думками, і раптом спливли стереотипи: «Розробники — це ж завжди чоловіки, які п’ють пиво, їдять чипси й більше нічого не хочуть». Я лише усміхнулася, бо знаю, як це далеко від правди. Мої друзі-розробники обурюються такими уявленнями. Багато з них смакують вишукане вино, слухають класичну музику і дивуються: «Чому нас вважають такими одноманітними?». 

Віра Ткаченко про те, як стати лідеркою

Лідерство не дають, його беруть, наприклад, добровільно виконуючи невеликі завдання. Ініціатива у дрібних завданнях допомагає зростати до більших ролей. Щоб стати лідеркою, варто цікавитися бізнесом і суміжними сферами, дивитися ширше. Широкий світогляд і розуміння процесів компанії відкривають нові можливості для зростання.

Я інтроверт, але навчилася комунікувати. Інтроверти можуть бути чудовими менеджерами, якщо розвивають потрібні навички. Це питання практики і бажання.

Поради від Віри Ткаченко

Вимоги вакансії важливі, але якщо ви не повністю їм відповідаєте, все одно подавайтеся. Поки ви розбираєте кожен пункт, невпевнено приміряючи його на себе, хтось подається й отримує офер.  

Шукайте коло підтримки — людей, які вірять у вас і мотивують. Такі однодумці допоможуть долати труднощі та рухатися вперед із впевненістю.

Не бійтеся помилок і починайте діяти, а не лише вчитися на курсах чи читати книжки. Практика лідерства важливіша за теоретичну підготовку.

Повну версію бесіди можна переглянути на YouTube-каналі Wtech.