Як діяти підприємиці у випадку безпідставного кримінального переслідування: алгоритм дій від адвокатки Людмили Вигівської

29.03.2024

Після початку повномасштабного вторгнення мільйони українців втратили роботу, припинили функціонування сотні компаній, суттєво скоротилася кількість вакансій. Водночас, за даними «Опендатабот», кількість фізичних осіб-підприємців не лише не зменшилась, а й показала певний приріст. Завдяки простій реєстрації ФОП у «Дії», можливості подавати звітність та сплачувати податки онлайн, зрозумілим алгоритмам роботи, сьогодні в Україні працюють вже майже 2 мільйони ФОП, з яких майже половина жінки. Попри сприятливість нормативного регулювання підприємницької діяльності, час від часу інформаційний простір підривають повідомлення про безпідставне кримінальне переслідування суб’єктів підприємницької діяльності. Як діяти, якщо ви стали об’єктом уваги правоохоронців? Відповідь знає адвокатка та членкиня ГО «Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем» Людмила Вигівська.

Виклик ви повинні отримати за три доби до зазначеного дня допиту

Дуже багато жінок звертають увагу на гарячих лініях для підприємців, що, не маючи жодних перевірок з боку податківців чи інших контрольних органів, одразу отримують повістки до слідчих. Як діяти в такій ситуації?

Звертайте увагу, чи належним способом вас викликали. Вам вручили повістку, надіслали поштою чи електронним листом? Чи дотримано вимогу про виклик за 3 доби до зазначеного дня допиту? Чи зазначені у повістці усі необхідні дані: прізвище, ім’я та по батькові та повна назва посади особи, яка здійснює виклик? Чи є найменування, адреса та засоби зв’язку установи, до якої здійснюється виклик? Чи зазначені у повістці ваші персональні дані,  номер кримінального провадження та ваш процесуальний статус.

Тобто свідок ви чи підозрюваний…

Так, під час допиту у якості свідка, не кажучи вже про допит як підозрюваного, варто користуватися правовою допомогою адвоката.

На що ще варто звернути увагу, вивчаючи повістку?

Чи зазначені час, день, місяць, рік і місце прибуття? Для участі в якій процесуальній дії ви викликаєтесь? Чи повідомляють вам про наслідки неприбуття; про поважні причини неявки на виклик та нагадування про обов’язок заздалегідь повідомити про неможливість з’явлення. І навіть, чи є підпис на бланку.

Якщо всі зазначені вимоги дотримані, то після отримання повістки про виклик до слідчого чи прокурора, ви повинні з’явитися до установи, до якої здійснюється виклик. За неявку без поважних причин або неповідомлення про причини неприбуття, на вас може бути накладено грошове стягнення або застосовано привід – примусове супроводження до місця виклику.

Примусове супроводження до місця виклику не може бути застосоване до вагітної жінки

Примусове супроводження можуть застосувати до всіх?

Цей захід не може бути застосований до вагітної жінки, особи, яка одноосібно виховує дітей віком до шести років або дітей з інвалідністю, а також деяких інших осіб. Але слід враховувати, що для застосування заходів за неявку правоохоронцями має бути дотриманою процедура виклику.

Як діяти підприємиці, якщо слідчий тисне, аби почати допит до прибуття адвоката?

Закон чітко визначає ваше право як свідка користуватися під час давання показань та участі у проведенні інших процесуальних дій правовою допомогою адвоката. Тому до його прибуття обов’язку давати показання у вас немає. До того, закон взагалі дозволяє відмовлятися давати показання щодо себе, близьких родичів та членів своєї сім’ї.

Як правильно вчинити, якщо правоохоронці прийшли з обшуком в офіс, на підприємство чи додому?

Я наполегливо рекомендую одразу заявити вимогу щодо присутності вашого захисника та негайно зв’язатися з адвокатом. Слідчий, прокурор зобов’язаний допустити такого адвоката до обшуку на будь-якому етапі його проведення.

Перед тим, як розпочати обшук, слідчі (прокурори) зобов’язані пред’явити ухвалу суду про дозвіл на обшук та надати вам її копію. Одразу зверніть увагу на строк дії ухвали — він не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення. Також важливим є правильне зазначення в ухвалі адреси приміщення, на обшук якого судом надано дозвіл. Якщо строк дії ухвали скінчився або зазначена адреса є невірною, то проведення обшуку буде неправомірним. І цей факт обов’язково необхідно буде зазначити в протоколі обшуку. Також зверніть увагу на наявність технічних засобів у тих, хто прийшов, — обшук обов’язково фіксується за допомогою аудіо- та відеозапису.

Чи вимагати від осіб, які прийшли з обшуком, показати документи?

Не вагаючись! Одразу просіть осіб, які прийшли з обшуком, показати службові посвідчення та запишіть їх дані.

Чи можуть з однією і тією ж ухвалою приходити і вдруге, і втретє протягом місяця її дії?

Ухвала на обшук надає право проникнути до житла чи іншого приміщення особи лише один раз.

 

Звернення до суду через неповернення тимчасово вилученого майна не дає позитивного результату для підприємців

Дуже часто вилучене майно майже неможливо повернути. Як наслідок, підприємство не може працювати, бо йдеться не лише про документацію, а навіть швейні машинки! 

У зв’язку з недосконалим правовим регулюванням дійсно склалась негативна практика, коли вилучені під час обшуку речі та документи, щодо яких надано дозвіл на відшукання в ухвалі про обшук, не вважаються тимчасово вилученим майном та набувають статусу речового доказу.

Відповідно, звернення до суду зі скаргою на бездіяльність слідчого, що полягає в неповерненні тимчасово вилученого майна почасти не дає позитивного результату для підприємців.

Водночас вилучення під час обшуку майна, не вказаного в ухвалі суду, зводить його до статусу тимчасово вилученого майна та передбачає обов’язкове подання слідчим, прокурором клопотання до суду про арешт такого майна. Клопотання має бути подане протягом 48 годин після вилучення майна, інакше воно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.

Якщо слідчий чи прокурор не звернулися до суду та не повернули тимчасово вилучене майно, ви можете оскаржити їхню бездіяльність з неповернення відповідного майна до суду. Судова практика свідчить, що такі скарги суди, як правило, задовольняють.

Скільки діб є у підприємиці для оскарження цих дій?

Скарга до суду може бути подана протягом 10 днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Хочу звернути додаткову увагу, що кримінальне процесуальне законодавство встановлює посилені вимоги щодо вилучення комп’ютерів, ноутбуків, їх частин, мобільних телефонів, іншої цифрової техніки.

Зокрема, навіть їхнє тимчасове вилучення для вивчення фізичних властивостей, які мають значення для кримінального провадження,  дозволене лише у разі, якщо вони безпосередньо зазначені в ухвалі суду.

Тимчасове вилучення дозволяється лише в тих випадках, коли їх надання разом з інформацією, що на них міститься, є необхідним для експертного дослідження, або якщо такі об’єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується чи пов’язаний з подоланням системи логічного захисту.

В умовах війни підприємиця-початківець не має зайвих коштів для утримання адвоката. Яка форма професійного захисту буде і ефективною, і по кишені?

Це може бути як приватна домовленість про правову допомогу за потреби в майбутньому, так і абонентський адвокатський супровід підприємств, який набув поширення останнім часом. Навіть якщо ви впевнені, що у вас все гаразд і будь-які порушення у підприємницькій діяльності відсутні, є сенс мати напоготів контакти надійного адвоката чи адвокатки.

Тетяна Марінова

Читайте також: 88% компаній, які належать українкам, працюють у межах країни — дослідження