Як генетична пам’ять про пережитий стрес під час вагітності впливає на майбутні покоління

22.10.2022

клінічний генетик Людмила Турова

Спосіб життя вагітної жінки впливає не тільки на її дитину, а й онуків і правнуків. Вплив харчування та інших зовнішніх факторів на активність генів вивчає спеціальна наука епігенетика. До яких висновків дійшли вчені вивчаючи здоров’я дітей, які народились у мам, що пережили війну та як це вплинуло на їх дітей, у своїй колонці розказує, клінічний генетик Людмила Турова.

ДНК — це код, який організм використовує для побудови і перебудови самого себе

Період вагітності та перших місяців життя найбільш важливий для людини. Німецький нейробіолог Петер Шпорк сказав: У похилому віці на наше здоров’я часом набагато сильніше впливає раціон нашої матері в період вагітності, ніж їжа в поточний момент життя.

У цих словах закладений чималий сенс. Правильне харчування майбутньої матері та батька неймовірно важливий чиник. Епігенетичні зміни можуть передаватися у спадок і відтворюватися в 3-4 поколіннях. Але може бути відсутнім фактор, що стимулює ці зміни, тоді вони зникають. Цьому є багато підтверджень. Наприклад, вченими були обстежені літні голландці, які народилися відразу після війни. Період вагітності їх матерів збігся з часом голоду в країні. Вчені встановили, що стреси і напівголодний раціон матерів негативним чином вплинув на здоров’я майбутніх дітей. Вони народжувалися з малою вагою, у дорослому житті частіше піддавалися хворобам серця, ожиріння і діабету, ніж їхні земляки, які народилися на рік або два пізніше/раніше.

Пізніше американський вчений Ламбер Люме виявив, що і в наступному поколінні діти, що народилися в сім’ях цих голландців, також з’являлися на світ з ненормально малою вагою та частіше за інших хворіли усіма віковими хворобами, хоча їх батьки жили цілком благополучно і добре харчувалися.

Генетична пам’ять про голодний період вагітності бабусь реалізувалася через покоління, онукам

Який образ життя вагітних вливає на дітей

Крім того, важливим є правильний сон. Всього тиждень недосипу негативно позначається на активності понад 700 генів і, відповідно, передає їх далі — наступним поколінням.

Погане харчування, відсутність активності, негативні емоції, токсини і шкідливі звички, а також травми і стреси запускають епігенетичні зміни і впливають на гени у ще ненароджених дітей. Виходячи з цього, ми вже сьогодні формуємо здоров’я і якість життя майбутніх поколінь.

Але найкраще лікування — це профілактика. Вважаю, що краще попереджати генетичні зміни на стадії планування вагітності і внутрішньоутробного розвитку дитини. Тим більше, зараз це можливо! Не забувайте, що ми — це не тільки те, що ми їмо, але ще й те, що їла наша мама.