Як (не) встигати все. Марина Ковальська, мама двох дітей, керівниця та засновниця освітнього проєкту, про пошук життєвого балансу

03.08.2023

В останні роки образ багатозадачної жінки, яка встигає будувати кар’єру, майстерно веде господарство та приділяє час дітям, розкручується дедалі більше. Цьому сприяють обставини, посилення тиску через пандемію, велику війну, переїзд в інші країни. Рольова модель супержінки підкріплюється експертами та блогерами, які транслюють ідеальну картинку життя та розповідають, як встигнути все. 

Я операційна директорка великої компанії, засновниця власного освітнього проєкту та мама двійні. І я точно можу сказати вам одне: встигати все — неможливо. Проте можна знайти золоту середину, баланс між всіма аспектами свого життя. 

У моєму житті був час, коли ми жили вдвох з чоловіком, будували кар’єру та приділяли час хобі й одне одному. Тоді тримати баланс було дуже легко, і я про це взагалі не думала. Це окей — міняти пріоритети варто тоді, коли відчуваєте, що щось не так. 

Після народження дітей я запустила власний онлайн-проєкт та невдовзі збиралась повертатись на роботу в компанію. Все це забирало багато часу та зусиль, тому наприкінці дня я часто почувалась виснаженою. Так тривало тижні, потім місяць. А згодом ловила себе на тому, що читаю статті про вигоряння.

Як цьому запобігти та поєднати кар’єру, виховання дітей та турботу про себе? 

Як поєднувати роботу та материнство 

Прийняти, що все встигнути, неможливо. 

Це здається очевидним, але з цим питанням я стикаюсь найчастіше. Люди все шукають і шукають чарівну пігулку, яка дозволить повноцінно приділяти час усім аспектам всього життя без перекосів. А коли не виходить — думають, що з ними щось не так. 

Встигати все не вийде, але можна тримати у фокусі те, що важливо для вас сьогодні. Протягом дня я зазвичай віддаю 50% своєї уваги роботі, 30% приділяю родині, 10% — своєму проєкту, а ще 10% — на те, що дає мені ресурс. На вихідних ця пропорція інша, я намагаюсь більше часу проводити з дітьми й чоловіком та займатись собою. Це дозволяє мені тримати всі мої напрями у балансі, комфортному для мене. 

Шукати компроміси 

Реальне життя відрізняється від картинки в Instagram, і це важливо усвідомити. Якщо у певний момент стався перегин в якийсь бік, наприклад, ви завалені роботою, — це не страшно. Можна надолужити втрачений час на вихідних, у відпустці тощо. Головне — проговорити це з родиною. 

Коли моїм дітям було 2,5 роки, я вийшла з декретної відпустки на роботу. Попри те що діти були ще малі, я почала говорити та домовлятись з ними. Пояснювала, що у мене тепер є робота, а вони ходять у садочок, але увечері ми обов’язково проведемо час разом. Завдяки цьому вони знають: навіть якщо сьогодні мама дуже зайнята, завтра вона обов’язково знайде час на спілкування з ними.

Щоб материнство було в радість 

Отримувати задоволення

Звучить банально, але це те, від чого напряму залежить ваш моральний стан. Якщо ви не отримуєте задоволення від спілкування з дітьми — це не означає, що ви погана мама. Це лише означає, що ви ще не знайшли спільні заняття, від яких будете кайфувати. Любите читати? Читайте разом із дітьми. Подобається проводити час на вулиці? Частіше гуляйте разом.

Ще до народження дітей я розуміла, що перший рік материнства докорінно змінить моє життя. Цей час не буде гіршим, але точно буде іншим. Я прийняла це і приділяла дітям більшу частину своєї уваги. Проте сидіти з малюками вдома — не про мене. Тому ми з ними часто гуляли, активно проводили час, відвідували різні місця. Це дозволяло спілкуватись, розширювати своє оточення та наповнюватись енергією. 

Просити про допомогу та розподіляти обов’язки в родині

Щоб встигати, потрібно делегувати. В ідеалі делегувати все, що не приносить задоволення. Якщо вас виснажує приготування їжі або прибирання, подумайте над залученням помічника чи помічниці, які заберуть на себе ці функції. Витрати компенсуються вашим фізичним та моральним станом, адже ви матимете змогу приділяти час дійсно важливим для вас речам. 

Знаючи, що є ризик провалитись в енергетичну яму, я почала шукати допомогу в усьому — у вихованні дітей, господарстві, роботі над проєктом. Ми пропрацювали це з чоловіком та домовились, що він відвозитиме дітей на заняття, а я в цей час займатимусь розвитком. На кілька годин на день залучали няню: поки вона гуляла з малюками в парку, я ходила у тренажерну залу. 

Важливо пропрацювати й проговорити певні правила в родині. Так, моя сім’я знає, що після 21.00 — час мами. До цього ми з дітьми читаємо, розважаємось, вкладаємось спати. А після 21.00 я можу приділити час спілкуванню з чоловіком, особистим потребам та власним проєктам. 

Після того як все розставили по поличках, логістику відпрацювали, а домашню операційну роботу делегували, стає значно легше. Вивільняється час для ефективної роботи та саморозвитку. 

Бачити можливості, а не обмеження 

У нашому суспільстві у більшості жінок присутній страх випасти з життя на час декрету, втратити кар’єрні можливості. Я глибоко переконана, що цей страх нав’язаний, адже в сучасному світі можна не зупинятись. 

З іншого боку декретна відпустка може стати часом для рестарту. У щоденному режимі складно зупинитися та переосмислити себе у професійній сфері. Народження дитини може стати саме тією необхідною паузою для переоцінки всього вашого життя. Щобільше один чи два роки декрету — це відносно мало. Адже працювати та розвивати кар’єру ви будете роками, а моменти зростання дитини — неповторні. 

Можливо, ви на якийсь час повністю поринете у материнство і будете отримувати задоволення. А можливо, ви інтегруєте материнство у своє професійне життя та вже за кілька місяців після народження дитини повернетесь до роботи. Як саме це відбудеться — вирішувати вам.

Як не втратити себе у потоці справ 

Знаходити час для себе

Наскільки б багато у вас не було справ, знаходити час для себе — життєво необхідно. Якщо не відновлювати власний ресурс, рано чи пізно ви відчуєте вигоряння і вся система зруйнується. 

Навіть коли мої діти були зовсім малі, я однаково шукала можливості займатись тим, що для мене важливо — сходити на масаж, побути наодинці з собою, зустрітись з подругою, у якої немає дітей. Підтримувала себе навчанням — не тільки з виховання дітей, але і з інших тем: стилю, англійської мови тощо. 

Приділяти час саморозвитку 

Приділяйте годину на навчання хоча б раз на тиждень, читайте тематичні статті, проходьте онлайн-програми та зустрічайтесь з колегами. Усе це реально, якщо правильно розставити пріоритети. 

У декретну відпустку я йшла з посади керівниці напряму проєктів та бізнес-аналітики в IT-відділі. Упродовж 2,5 років я, звісно, приділяла час дітям, але залишала місце для професійного розвитку. Проходила навчання, відвідувала профільні конференції та ділилась інформацією про це у соціальних мережах. Так люди з мого оточення розуміли, що я не обмежуюсь тільки роллю матері, а розвиваюсь та залишаюсь у професійному контексті. Тому з декретної відпустки вийшла одразу на посаду операційної директорки. 

Баланс між всіма сферами вашого життя — це те, що допомагає вам бути щасливими та наповненими. Протягом різних періодів він може змінюватись, і це нормально. Головне — чути себе, відчувати свої потреби та розставляти пріоритети так, щоб отримувати щире задоволення від кожної хвилини.