Як невирішені внутрішньоособистісні конфлікти впливають на ваш бізнес?

13.09.2024

Ольга Незгода, PhD, міжнародний медіатор, експерт з вирішення конфліктів, психолог

Психологія та бізнес, з першого погляду здається не дуже сумісні поняття про те, між ними є сильний зв’язок. Особливо в ситуаціях, де прояв нашої особистості впливає на прийняття рішень пов’язаних з веденням бізнесу.

Залежно від характеристик сторін, які беруть участь у конфліктах, традиційно виділяють внутрішньоособистісні, міжособистісні, конфлікти між особистістю й групою, міжгрупові та міжнародні конфлікти.

Сьогодні більш детально ми поговоримо про внутрішньоособистісні конфлікти, де суб’єктом є особистість. Як і всі конфлікти, особистісні, мають два вектори розвитку: конструктивний та деструктивний.

Конструктивні конфлікти є однією з передумов особистісного розвитку, зміни поведінки та звичок, а деструктивні супроводжуються, як правило, стресом, емоційною напругою, послабленням ділової та творчої активності, зниженням самооцінки.

Ви коли-небудь замислювалися, як внутрішні конфлікти впливають на аспекти вашого життя?..

Якщо вам складно було прийняти рішення, яке супроводжувалося дилемою вибору («хочу» і «хочу»), то ви вже знайомі з одним із найрозповсюдженіших видів особистісних конфліктівмотиваційним. Для власників бізнесу такий вид конфлікту проявляється у сумнівах при прийнятті рішень. Наприклад, уявімо, що героєм нашої історії є Ілон Маск, його основна дилема: «Спрямувати свої ресурси та увагу на подальший розвиток SpaceX чи зосередитися на інноваціях і розвитку Tesla?». Обидва напрямки однаково важливі для нього.

Ілон відчуває сильний внутрішній конфлікт через те, що обидва проєкти є відображенням його особистих цінностей. Однак він розуміє, що його фізичні та емоційні ресурси обмежені.

З емоційного боку, Маск відчуває тиск через страх втратити можливості в одній зі сфер, що може призвести до стагнації проєкту, або втрати впливу в галузі. Для нього, як для власника, є важливою особиста залученість в проєкт.

В цей момент більшість власників бізнесу або керівників обирають як вихід з даного конфлікту раціональну сторону дилеми вибору; і намагаються оцінити економічно пріоритетність проєкту та особисту зацікавленість на момент прийняття рішень.

Таким чином, у мотиваційному конфлікті, важливу роль грають особисті амбіції, цінності та обмеження, що вимагають усвідомленого вибору.

Чи бувало у вас таке, що ваші дії суперечили вашим переконанням? Якщо так, то ви, на власному досвіді, відчули прояв когнітивного конфлікту вашої особистості — коли всередині виникає боротьба між тим, що ви робите, і тим, у що вірите.

Подивімось, як цей конфлікт може проявитися на прикладі успішної підприємиці. Анна, заснувала успішну компанію, орієнтовану на екологічно чисті продукти. Вона завжди публічно заявляла про свою прихильність до екологічної відповідальності та прагнення до сталого розвитку. Анна дізнається, що один із постачальників її компанії використовує неекологічні методи виробництва, які суперечать її заявленим цінностям. Однак вона стикається з вибором: продовжувати співпрацю з цим постачальником (що економічно вигідно) або розірвати контракт, зазнавши значних збитків. Згідно з своїми переконаннями Анна вірить в екологічну стійкість і вважає, що її компанія має бути зразком екологічно відповідального бізнесу. Попри це переконання, вона продовжує співпрацювати з неекологічним постачальником через вигідні умови, що йде всупереч з її цінностями. Як результат, Анна відчуває психологічний дискомфорт через те, що її дії (співпраця з неекологічним постачальником) суперечать її переконанням (екологічна відповідальність).

І якщо вам доводилося відчувати, що вам складно поєднувати свої обов’язки і різні ролі, то в цьому разі, ви на власному досвіді відчули прояв рольового конфлікту своєї особистості. Традиційно виділять конфлікт «Я — роль», що дуже часто може супроводжуватися проявом «синдрому самозванця» коли те, що ви робите, суперечить вашому уявленню про себе. Наприклад, при отриманні позиції в компанії, або досягненні високих результатів в бізнесі у вас виникає відчуття, що ви не справитесь з майбутніми викликами, що ви ще не готові, що вам ще треба чогось навчитися, щоб відповідати отриманій посаді або ролі.

Другий різновид рольового конфлікту «міжрольовий», коли різні рольові позиції особистості є несумісними. Найбільш яскравим прикладом міжрольового конфлікту може бути виникнення суперечностей для жінок, які будують кар’єру і водночас виконують роль дружини та мами. При цьому, зазвичай виникає питання: «Чи достатньо я хороша мама для своєї дитини? Чи не мало часу я присвячую своїй сім’ї?»

Внутрішні діалоги, які звучать в нашій голові як суперечливі голоси «я хочу», «я повинен», «я можу» часто призводять до когнітивного дисонансу — стану, коли наше бажання, обов’язки та можливості не збігаються. У результаті це впливає на нашу роботу, прийняття рішень і, зрештою, на результати бізнесу.

Як власник чи керівник, ви знаєте, наскільки важлива ясність думок для ефективного управління. Якщо ви відчуваєте, що внутрішні конфлікти починають заважати вашій роботі або бізнесу, консультація фахівця допоможе вам краще зрозуміти свої емоції, знайти баланс між бажанням і обов’язками, а також відновити ефективність у бізнесі.