Пошкоджене майно: як зафіксувати шкоду та отримати виплату від держави

21.04.2022

В Україні від початку вторгнення рф зруйновано чи пошкоджено вже більше 20 тисяч квартир та будинків. Найбільших руйнувань зазнали будинки у Харкові та Маріуполі, також сильно постраждали райони Київщини та Київ. 

Держава поки немає чіткого механізму того, як саме відшкодовуватимуться збитки, а от відновлення будинків вже розпочалося у деяких районах. WoMo зібрало інформацію про те, що робити, якщо ваш будинок був зруйнований під час війни та коли держава почне відновлювати будівлі.

Як задокументувати шкоду майну

Під час документування шкоди майну варто враховувати, що поліція нині перевантажена, нема місцевої влади або вона працює не так організовано, як у мирний час. Тож основні зусилля лягають на постраждалих, громаду: ОСББ, перехожих, сусідів та знайомих, сказав  адвокат Ігор Чудовський в ефірі Громадського радіо.

Алгоритм фіксації майнової шкоди:

  1. Якщо бачите, що житло пограбоване, наприклад, вибиті вікна чи двері, то не спішіть заходити. Житло може бути замінованим.
  2. Повідомте ДСНС та поліцію. Правоохоронці мають зареєструвати злочин, внести дані в ЄРДР, провести огляд місця події та розпочати розслідування.
  3. Після перевірки житла рятувальниками та до приїзду поліції можна пофотографувати на телефон помешкання у присутності сусідів, які будуть вам за свідків. Зафіксуйте дату знімання. Можна зібрати письмові покази свідків.
  4. Зробіть опис майна, яке зникло та опис руйнувань будівлі. Підкріпіть ці описи відповідними світлинами.
  5. Можна провести приватні слідчі дії: опитати, хто був у помешканні, куди виносили майно.
  6. Зберіть копії всіх документів, що підтверджують право власності на майно (договори купівлі-продажу, витяги з реєстрів, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів тощо). Якщо документи не збереглися, потрібно зайнятися їх відновленням одразу після скасування воєнного стану.
  7. Якщо пошкоджене підприємство, то пропишіть упущену вигоду (доходи, які підприємство могло б отримати, якби майно не було пошкоджене).
  8. Можна також залучити фахівця, оцінювача, який проведе будівельно-технічну експертизу та обґрунтує шкоду, яку спричинили окупанти.

Наприклад в Ірпені обстеженням пошкоджених будівель на можливість відновлення займаються дві комісії фахівців Науково-дослідного інституту будівельного виробництва. Міський голова Олександр Маркушин запевняє, що вони обійдуть весь Ірпінь. Наразі вони займаються обстеженням багатоповерхівок.

Паралельно із ними дані збирає Управління інфраструктурного розвитку, інвестицій та ЖКГ Ірпінської міськради. Інформацію про стан своїх будинків їм мають надіслати голови ОСББ чи управителі, а також власники приватних будинків.

Також господарям приватних садиб в Ірпені можна написати у Telegram чи WatsApp за двома телефонами у разі пошкодження/руйнування будинку:

  • Якщо ваш дім потребує поточного ремонту (заміна вікон, даху тощо), то ви надсилаєте на номер +38 063 706 22 71 такі дані: площа будинку, кількість поверхів, власник, адреса, кількість пошкоджених вікон, орієнтовна площа пошкоджених вікон, орієнтовна площа пошкодженого даху, кількість пошкоджених дверей, їх площа та фото.
  •  Якщо будинок сильно зруйнований і він, скоріш за все, не підлягає відновленню, надсилаєте такі дані: площа, кількість мешканців, власник, адреса, кількість поверхів та фото на номер +380 97 522 0925.

Страхові виплати та відшкодування збитків

Депутатка Київської міської ради Ксенія Семенова пише, що настання страхового випадку на території, на якій діє воєнний стан, теоретично не є підставою для відмови у страховій виплаті. Однак, скоріше за все, страховики не виплачуватимуть збитків, завданих майну внаслідок військових дій — обстрілів, бомбардувань тощо. Це стандартний виняток у договорах страхування майна.

Тобто, наприклад, власники застрахованих авто та будинків, які були знищені внаслідок ворожих обстрілів навряд чи отримають страхове відшкодування, а от виплату за класичне ДТП – так.

Що ж до відшкодування збитків державою, то ви можете подати заявку на відшкодування збитків через «Дію». Станом на кінець березня там подали понад 20 тисяч заявок. Відшкодовувати збитки будуть з «Фонду відновлення зруйнованого майна та інфраструктури» як тільки війна буде завершена.

Наразі в додатку «Дія» зазначено, що спеціальну комісію, яка оцінить збитки, буде створено згодом. Тож говорити про якусь конкретну суму відшкодування зарано — граничних розмірів компенсацій не визначено.

Відповідно до постанови, яка діяла на території «ДНР» та «ЛНР», за зруйновану оселю можна було отримати не більш як 300 тисяч гривень (за один об’єкт).

Ще один варіант — компенсація житлом, а не грошима. Уряд заявив, що вже напрацював законопроєкт щодо цього. Йдеться про надання помешкання площею до 150 квадратних метрів, аналогічне до втраченого в будь-якій області. Тобто людина, яка втратила будинок в Ірпені чи Бучі, зможе претендувати на житло з такими самими характеристиками в будь-якій іншій області України.

Хоча й механізм такої компенсації буде напрацьований пізніше, але попри відсутність спеціального механізму, громадянам та бізнесу необхідно забезпечити коректну фіксацію шкоди для отримання відшкодування у майбутньому.

Подавати судові позови й вимагати компенсації від росії можна буде і в міжнародних судах, однак такий спосіб менш ефективний — отримати компенсацію від України буде набагато легше.

«Після рішення суду доведеться забезпечити його виконання, а зробити це можна буде лише на території країн ЄС. Виконання рішення суду — тривала процедура. До того ж не виключено, що активів рф забракне для сплати відшкодувань у масових позовах від фізичних та юридичних осіб. Ще позивач може зіштовхнутись з відмовою виконання рішень суду», — пояснив адвокат Арсеній Салалайко.

Відновлення будинків

Заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко повідомив, що влада займається питанням відновлення будинків, які постраждали через війну.

«Окремо є штаб, який зводить цю інформацію і починає вже підготовку до відновлення. Ми відновимо всі дома, всі домівки, люди не залишаться на вулиці, це ми гарантуємо», – сказав він.

Він додав, що йдеться про житлові будинки, об’єкти соціальної та іншої інфраструктури, дороги тощо.

Також влада вирішила, що по всій країні зводитимуть модульні містечка замість зруйнованих будівель. Передбачається, що це буде якісне, комфортне житло, у якому тривалий час зможуть мешкати жителі постраждалих міст, поки триватиме відновлення їхніх осель чи будівництво нового житла.

Перші модульні будинки встановили у Бородянці на Київщині. Таких будиночків є 15. Помешкання обладнані базовими речами, необхідними для тимчасового проживання. Першочергово вони будуть надані у користування тим, хто зараз працює в Бородянці над ліквідацією бойових дій. Вже замовлено такі ж модулі для Київської, Сумської та Чернігівської областей.

Повернення у будинок на звільнену територію: поради

Якщо немає нагальної потреби їхати до помешкання, то треба слухати офіційну інформацію, коли можна буде повернутися додому — територію мають розмінувати та перевірити.

У разі, якщо їхати необхідно, то можна розробити для себе план. Приїхати у світлу годину доби, щоб подивитися, що коїться з помешканням. Не з’їжджати з дороги. Якщо є подряпини — на них не можна заїжджати, там може бути небезпека. Є багато мін, які мають датчики руху, які замасковані під якісь предмети — дитячі іграшки й так далі. Не треба брати в руки, підходити до усього, що ви бачите. Якщо було проникнення до помешкання, є ризик того, що той, хто там був, встановив вибухонебезпечний предмет. Тому треба скористатися телефонами 102, 101, ДСНС. Якщо на вулиці працюють сапери, попросити їх перевірити помешкання. У жодному разі не відчиняйте двері. Якщо проникнення було через вікно, треба так само через вікно і входити. Як правило, міна спрацьовує на відкриття-закриття дверей. Якщо ви збираєтесь везти свої речі, їх будуть перевіряти. У вас повинен бути документ, що ви мешканець Бучі, Ворзеля тощо. Треба якось ідентифікувати, що це ваша річ і ви не мародер.