Як під час війни стати лідером: Принципи доктрини розвитку військового лідерства у ЗСУ

Лідерство – це процес впливу

26.03.2022

Надія Омельченко, віцепрезидентка ІТ-Інтегратор

У наших військових є так звана доктрина розвитку військового лідерства у Збройних Силах України. Вона була затверджена начальником Генерального штабу ЗС України відносно недавно — у грудні 2020 року. Надія Омельченко, віцепрезидентка ІТ-Інтегратор працювала з нею під час підготовки лекцій для військового керівництва у Бізнес-школа МІМ та готова поділитися основними принципами.

Згідно з нею лідерство залишається ключовим компонентом забезпечення професійної діяльності як окремих військовослужбовців різних категорій, так і органів військового управління. Дана Доктрина — це документ, що відображає систему поглядів на процес, роль, місце та завдання військових організаційних структур щодо військового лідерства. Практична реалізація доктрини мала суттєво підняти рівень професійної підготовки, розвинути моральні та психологічні можливості особового складу українського війська. У доктрині лідерство визначається як процес впливу на людей шляхом надання цілей, напрямку та мотивації для виконання місії та вдосконалення організації. І ось що до неї входить і що з неї знадобиться нам. 

У військових обов’язково є мета та місії

Проте й у тилу має бути своя мета та місії. Ми, українці, маємо нашу спільну мету – це Перемога за мінімальних втрат та повернення до своїх домівок, до відбудови країни. Якщо ви вже убезпечили дітей та рідних, знайдіть власний наратив у цій війні: дайте собі чесну відповідь на питання «Хто я»? Якщо ви мати, допомагайте іншим матерям, дітям. Якщо ви спеціаліст, то зрозумійте як саме ваші навички можуть допомагати?

Якщо ви організувалися самі, допомагайте іншим – спрямуйте їх увагу на виконання конкретних завдань

Багато людей дотепер розгублені та не можуть вийти з зони тривоги. У кожної людини свій час на саморегуляцію, проте прості завдання допомагають отямитись. Разом краще впоратися з низьким рівнем саморегуляції.

Повертайте контроль над ситуацією, власним життям

Виконуйте навіть просту роботу, наприклад, надсилайте та поширюйте інформацію, що може бути корисною іншим, допомагайте закривати запити волонтерів, здавайте кров для поранених тощо. Ми підвищуємо власну стійкість, надихаємо інших та продовжуємо боротьбу!

Не робіть із себе супергероїв або диво-жінок

Не варто постійно знаходитися у режимі «будь сильним» та роби все сам, все тягнути на собі. Зараз час розподіляти ресурси та включати в роботу інших. Варто розуміти, що нинішня ситуація може тривати не один тиждень і ми всі маємо впоратися з цим.

Не час розділяти українців за місцем знаходження

Частина наших жінок з дітьми знаходяться в інших містах країни та закордоном. Всі вони – це наш тил і кожна з них по можливості готова допомагати! Ми всі з України!

Не «накручуйте» себе

Зараз не час для повноцінної глибокої рефлексії, яка посилює тривогу, провину та почуття сорому. В нашій країні за останній час сформована потужна психологічна спільнота, яка допомагає консультаціями та надає людям конкретні поради, як управляти стресовими реакціями під час війни. Навіть в такий важкий небезпечний час ми маємо відновлюватися та саморегулюватися. Ми зберігаємо та посилюємо свою здатність до відновлення, по суті, підтримуємо нормальні реакції на ненормальні обставини. Ми плачемо, але ми продовжуємо робити все заради допомоги військовим та країні!

Згідно з доктриною, Лідерство – це процес впливу. Саме процес, який дозволяє кожному з нас стати тим Лідером, який необхідний нашій країні. 

Зараз саме той час, коли ЛІДЕРИ НАРОДЖУЮТЬСЯ! КОЖЕН з нас здатен розвивати лідерські навички. Кожен із нас – Воїн і кожен із нас – Лідер. Я щиро вірю, що це присутнє в генах кожного українця.

Ми можемо допомагати один одному, мотивувати один одного, наближати день Перемоги! В нас неодмінно все вийде, тому що ми – Українці!

Слава Україні!