Своїм шляхом: 4 кроки, щоб позбавитись від надій дорослих щодо тебе

Від підлітка до підлітків... та їхніх батьків

23.03.2018

Катя Євтушенко, 16 років, блогер, спікер конференції «Завтра_2037» у Львові.

Батьки завжди бажають своїм дітям лише найкращого. Це факт. Але тільки дитина сама знає, чого хоче насправді. Це ще один факт. Інколи ми забуваємо про ці важливі постулати для кожного, хто хоче виховати не просто успішну, а й щасливу дитину.

Протягом життя нам нав’язують багато стереотипів, серед яких і те, що для того щоб досягти успіху, потрібно спочатку закінчити школу з золотою медаллю, потім вступити до університету (і закінчити його, звісно, з червоним дипломом), потім почати працювати, створити сім’ю і… Ну а тут власне і все, цей ланцюжок обривається. Виходить, що для щастя потрібні два диплома і можливість тратити 8 годин свого часу п’ять разів на тиждень у скупчені таких самих «щасливців». Перспективка не дуже.

Ось вам нова реальність: ти вчишся не заради знань, їх знайти можна за 5 секунд, потрібен лише доступ в Інтернет, а заради зв’язків і вміння вчитись та шукати ту саму інформацію. Я не кажу, що в університет не потрібно ходити. Не слухайте тих, хто каже, що курсів в Інтернеті достатньо — вони ніколи не забезпечать вам зв’язків, які прослужать вам довше, ніж шкільні знання з хімії (якщо ви не хімік, звісно). Після цього ти можеш стати тим, ким захочеш — тренером з верхової їзди, завести свій блог, де будеш розповідати, як навчитись кататись на конях. А можеш стати IT-шником-фрілансером, придумувати круті програми і подоружувати по всьому світу. Ну що, так вже краще?

Тепер поговоримо, як звільнитись від надокучливого життєвого плану №1 і перейти до створення власного і неповторного.

Крок 1. Зрозумій, що дорога якою ти йдеш, — не твоя

Як: Тут немає конкретної формули. Для кожного це «просвітлення» приходить по-своєму: під час шумної вечірки, польоту на літаку чи увісні — саме головне, щоб це сталося. До мене це прийшло під час медитації. Я просто уявила себе через 10, 20, 30 і 40 років. І зрозуміла, що тільки я вправі розпоряжатись власним життям і маю самостійно вибрати свій шлях. Ще можна уявити, що у вас беруть інтерв’ю для журналу, на обкладинці якого ти мрієш опинитись. Як ти досягнув успіху? Чому на обкладинці саме ти, і яка найвизначніша подія трапилась з тобою? Це має допомогти зрозуміти, чи ти робиш все правильно.

Крок 2. Зрозумій, чого ти хочеш

Якщо із самого дитинства тобі розповідають про план №1 , то може бути складно вийти за ці рамки. Мені було дуже склано. Потрібно боротись.

Як: Виписати всі свої мрії, вони можуть стосуватись і професії, і подорожей (а взагалі, це ж мрії, тут немає обмежень). Мінімум 50 пунктів. Перші пункти, зазвичай, нав’язані нам суспільством: бути успішним, багатим, мати великий будинок і ще більший гараж. А потім ти почнеш згадувати свої найпотаємніші і найщиріші мрії. Подивись на цей список. Чим тобі варто займатись, аби перетворити ці мрії на реальність?

Крок 3. Зрозумій, що ти любиш робити

Як: Тепер ми складаємо наступний список. Розписуємо всі свої хоббі: вишивати бісером картини, співати в душі, багато говорити — все, що подобається. Тепер вибираємо те, що ти готовий/а і можеш робити все життя. Це може прозвучати дуже важко, але просто довірся собі і здоровому глузду (співати в душі — це круто, але треба розуміти свої реальні можливості і як на цьому можна заробляти). І як і в першому списку обери декілька пріоритетних професій.

Крок 4. Пробуй

Як: З попередніх двох списків вдалось обрати варіанти професій, які тобі нам подобаються. Тепер залишилось найцікавіше — пробувати. Якщо ти мрієш стати журналістом, але твої листи до The New York Times залишились без відповіді, спробуй написати декілька статей на вільну тему і надішли готовий матеріал. А на шляху до мрії ти зрозумієш, чи подобається тобі те, чим думаєш займатись.

Дещо для батьків

Загалом, всі ці прості кроки направлені на те, щоб дитина сама зрозуміла, до чого лежить душа. Але також дуже важлива підтримка батьків. Пам’ятайте, що власні нездійснені мрії не мають заважати вашим дітям. Потрібно навчитись балансувати між власними планами щодо майбутнього дитини і її бажаннями. У сучасному світі успішними стають не лише економісти і юристи. Інколи навпаки, через те, що ринок праці перенасичений цими професіями, менш популярні, проте потрібні професії можуть забезпечити набагато вищий прибуток і можливість розвиватись в обраному напрямку. Успіх ХХІ століття полягає в пошуку своєї ніші та унікальності, сфери, у якій ти зможеш стати справжнім експертом. Розуміючи це, ні у вас, ні у вашої дитини не буде шансу припуститися помилки.

Поспілкуватись із підлітками, які вже сьогодні є засновниками проектів, прибуткових для індустрії креативності та довкілля, ви зможете на всеукраїнській конференції унікальних тінейджерів «Завтра_2037» у Львові 31 березня. Зареєструватися, щоб взяти участь у події, ви можете за ПОСИЛАННЯМ. Вхід до 18 років безкоштовний.

Купити квиток

— Читайте также: Раскройте рты, сорвите уборы: Дети-мажоры vs. элита