Як правильно українською: самий кращий чи найкращий

Ольга Клюєва — філолог, копірайтер, редактор та автор телеграм-каналу "Мовна база" розповідає нашим читачам, як покращити свою солов'їну

21.10.2023

Ольга Клюєва — філолог, копірайтер, редактор, автор телеграм-каналу Мовна база. Створює якісний контент українською і допомагає іншим переходити на українську

Напевне, не раз ви чули або читали слово «самий» у словосполученні «самий кращий», «самий більший». Часто навіть у моїй стрічці ФБ на очі трапляється реклама з креативом: «Самі великі знижки!». І якщо на цю помилку в усному мовленні звертають увагу тільки філологи (які можуть вас і не виправити), то писати так точно не можна, бо це калька з російської. 

Коли вживається слово “самий” в українській мові

Найперше, що маємо запам’ятати: займенник «самий» в українській мові вживається у таких випадках:

  • у поєднанні зі вказівними займенниками: той самий, такий самий, цей самий;
  • у поєднанні з іншими прийменниками з, від, до, на, перед, під, в, до, край, на, під, при, біля та підсилювальною часткою аж: з самого ранку, під самий Новий рік, до самої старості, аж до самого Києва.

Також допустиме вживання з іменниками, щоб підкреслити значущість чогось або когось:

  • побувши до самого обіду; зустрів самого професора; ополудні, у саму спеку; у самі жнива, у гарячу пору.

Ступені порівняння прикметників без “самий”

А от з прикметниками у сучасній українській літературній мові для творення ступенів порівняння слово «самий» не поєднується. Якщо ви дуже хочете це зробити, значить, пора використовувати ступені порівняння прикметників:

❌ Самий гарний ✅ найгарніший;

❌ самий великий ✅ найбільший;

❌ всього самого найкращого ✅ всього найкращого.

Аби висловити збільшену ознаку в порівнянні з чимось іншим, також використовують словотворчі засоби у простій формі. Наприклад:

✅ ця квітка гарна, а ось ця — гарніша, а ось та – найгарніша

Можна також використати складену форму:

✅ тихий – більш тихий – найбільш тихий

✅ тонкий – більш тонкий – найбільш тонкий

Навіщо так робити? Для різноманітності. Ми маємо робити свою мову витонченішою та більш насиченою. А це можна зробити за допомогою синонімів. Ступені порівняння саме цій меті й служать.