Як тримати фокус уваги: поради від Любові Коломієць

18.05.2023

Чи відкликаються вам такі фрази: потрібно записати, бо забуду. Відразу відповім колезі, бо потім перемкнусь на іншу задачу. Або пишеш половину повідомлення і перемикаєшся на інше, забуваєш дописати, або забуваєш відповісти комусь, хоча обіцяєш? Потім відчуваєш стрес і провину. Знайомо? Значить ця стаття про фокус уваги саме для вас. 

Моє коронне було: відкрити багато робочих чатів, маю людині щось важливе сказати, пишу: “Привіт!” і …пропадаю. В онлайні ми часто перемикаємося з робочих задач на чат і навпаки. І не завжди пам’ятаємо, коли і що ми хотіли написати або зробити.

Любов Коломієць, HR Business Partner, Qollabe

На жаль, наразі це нормально. Коли я помітила це в себе, я поглибилася в вивчення цієї теми — фокусу уваги, почала читати дописи українських психологів, які намагалися розібратися в ситуації в реальному часі. Нова нормальність нашої психіки ще рік тому: якщо зробив хоч одну справу на день — це вже перемога. Було дуже складно концентруватися, вирішувати комплексні задачі, бути проактивним. Пройшло понад рік і ми трохи адаптувалися, але рівень стресу не знизився, на додачу прийшла втома від війни та збільшилася невпевненість у майбутньому. Звичайно, це все впливає на концентрацію та ефективність у робочих питаннях.

Отже, я зрозуміла, що треба щось робити, бо це потрібно не тільки мені особисто, в мене є власна команда та 200+ співробітників, які живуть в таких саме умовах, яким потрібна моя професійна допомога та підтримка як HR. Тому я почала займатись фокусуванням.

Трохи теорії для початку. Фокус уваги є ключовим фактором для успіху в ефективному виконанні задач, особливо в умовах багатозадачності та стресу. Однак, коли фокус уваги втрачається, це може вплинути на продуктивність та здоров’я.

Мої дослідження показують, що люди, які працюють з високим рівнем стресу та багатозадачністю, частіше мають тенденцію до втрати фокусу, стресу та вигорання. 
 Втрата уваги призводить до ще більшого стресу. Пізніше до хронічного. І це стає замкнутим колом. На коуч-сесіях з колегами я працюю зі стресом та вчу з ним справлятися, насамперед відчувати, коли нервуєш, та працювати над увагою — що саме спричиняє стрес.

Як приклад, якщо на зустрічах ви відчуваєте тремор, у вас холодні руки, чи ви червонієте і при цьому думаєте, що ви не нервуєте — це і є хронічний стрес. Мозок до нього вже звик. Хронічний стрес може бути серйозною проблемою, особливо якщо ви або ваші працівники мають багато задач та велику відповідальність. Постійний стрес може призвести до виснаження, більш високого ризику виникнення захворювань та погіршення психологічного стану.

Що ж робити? Як працювати з фокусом уваги?

  1. Намагайтеся все записувати, навіть найменші підзадачі. До прикладу: запитати Андрія про дедлайн проєкту, відповісти Ані на питання, дати фідбек Марії тощо. Це дієва практика, бо коли ми пишемо від руки, ми «повідомляємо» мозку, що потрібно уважніше поставитись до цієї інформації і вона швидше запам’ятовується. Буде добре і навіть замітки на комп’ютері записувати.
  2. Структуруйте свій день, розподіляйте час, коли у вас робочі дзвінки чи зустрічі, а коли ви відповідаєте на листи. Це допоможе уникнути хаосу та тримати фокус на насправді важливих задачах.
  3. Давайте собі хоча б 10 хвилин перерви між зустрічами, щоб перемикати увагу. Така пауза допомагає перезавантажити в голові вже отриману інформацію та налаштуватися на нову задачу.
  4. Техніка pomodoro. Ця техніка нагадує мені уроки в школі. Максимальна концентрація з проміжком часу — наприклад, 25 хвилин (беремо задачу і працюємо тільки з нею), потім перерва 5 хвилин. Далі повторюємо. Ця техніка допомагає збільшити ефективність в роботі.
  5. Фокусуйтеся на зустрічі, не відписуйте одночасно ще й на вхідні повідомлення, будьте присутні тут і зараз. Зараз не час для мультизадачності, в результаті щось не доробите в обох задачах.
  6. Опануйте практики релаксації та медитації — це один із способів зменшення хронічного стресу. Крім того, медитація може не тільки поліпшити фокусування та концентрацію, а й збільшити творчість та продуктивність.
  7. Намагайтеся нормально спати — з цього взагалі треба було починати, але я розумію, що наразі це найскладніше. Однак, цим варто займатися, бо сон — це не просто відпочинок, протягом глибокої фази сну ми структуруємо інформацію, яку отримали за день, а протягом швидкої фази — засвоюємо.

Наостанок поділюся своїми улюбленими практиками. Я практикую медитацію вже 1  рік активно, декілька разів на тиждень. Звичайно, спочатку було непросто, я вчила себе зосереджуватись і не підглядати за годинником. Вчилася зупиняти потік думок та уповільнюватися. І з часом я помітила, що чим частіше я медитую, тим структурнішими стають мої думки. Також мене рятує музика, я її слухаю в навушниках після важкої зустрічі. Буквально пару треків. Це заспокоює, піднімає настрій та надихає.

Психологи радять ще щось робити з тілом — масажі, танці, спорт, що завгодно, аби активувати себе на фізичному рівні. Це вмикає цілий каскад гормонів та допомагає нам опановувати себе, бути більш енергійними та зосередженими, і тримати фокус.