Понад 200 років тому два сміливці із Швейцарії вперше підкорили найвищу точку Альп — Монблан. Лікар Мішель-Габріель Паккарду й гірський провідник Жак Бальма піднялися на 4810 метрів. Завдяки цим двом сміливцям згодом з’явився Міжнародний день альпінізму. Сьогодні його відзначають не тільки чоловіки, а й сміливі й неординарні жінки. Наша історія сьогоді про трьох українок, яким підкорилися найскладніші вершини світу.
Антоніна Самойлова
З6-річна альпіністка з Черкас захопилася альпінізмом у 2018 році після походу на найвищу точку Африки гору Кіліманджаро. Антоніна Самойлова першою серед українок тричі піднялася на Еверест. Стала першою українкою, що зійшла на восьмитисячник Манаслу та яка за добу змогла підкорити два восьмитисячники — Еверест і Лхоцзе.
Своє сходження українка присвятила загиблому Олександру Грянику, який все життя мріяв зійти на Еверест. Він загинув у травні 2022 року під час оборони Маріуполя. Альпіністка підняла його фото на вершину світу і зробила світлину на пам’ять.
22 травня альпіністка підняла український прапор на вершині Евересту, де було написано: «Still fighting for freedom». Вона нагадала світу, що українці продовжують боротися за свою свободу.
Вже наступного дня після підкорення Евересту альпіністка піднялася на гору Лхоцзе, відстань між якими становить 3 км. Так вона стала першою українською жінкою, яка піднялась на два восьмитисячники за добу. Також вона стала єдиною українською жінкою, яка за один сезон зійшла на Еверест та К2.
Читайте також: Альпіністка Тоня Самойлова стала першою українською жінкою, яка піднялась на два восьмитисячники за одну добу
Інші українські альпіністки та їхні рекорди
12 квітня 2024 року українки Ірина Галай та Ірина Караган окремо одна від одної підкорили вершину десятої за висотою гори у світі Аннапурна. Її висота дорівнює 8091 м. Вони виконували сходження стандартним маршрутом у різних командах з допомогою шерп та використанням кисневих балонів. Раніше на вершину Аннапурна підіймалися лише четверо українців. Тож українські альпіністки стали першими серед наших жінок, що здійснили сходження на вершину восьмитисячника.
Читайте також: Новий рекорд: під час третього сходження на Еверест альпіністка Антоніна Самойлова «занесе» туди автора донату для ЗСУ
Ірина Галай
Красуня-блондинка стала першою українкою на Евересті й К2.
«На Еверест треба справді піднятися спочатку морально, а потім фізично. Якщо ти не готовий морально, вершини не підкориш», — ділилася Ірина в одному з інтерв’ю.
Дівчина народилася в закарпатському Мукачевому. Закінчила факультет комп’ютерних наук київського Національного авіаційного університету. Альпінізмом захопилася у 25 років, а потім протягом довгого часу поєднувала роботу в нафтовій компанії з екстремальними хобі. Також стрибала з парашутом і банджо, катається на лижах і займається скелелазінням. Є однією зі співавторок книги «Про що вона мовчить» видавництва Creative Women Publishing.
Перші місяці великої війни Ірина Галай провела у лавах ТрО, тому похід на Анапурну вона присвятила ЗСУ та 60 тисячам жінок, які захищають Україну.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
«Зараз у ЗСУ служать понад 60 тисяч жінок, що є вражаючою цифрою навіть для НАТО. Ці жінки — мої герої. Мене зачаровує їхні відвага, краса, сміливість та характер. Вони неймовірні! Я присвячую це сходження їм і своїй країні, яка просто зараз веде боротьбу за своє існування», — поділилася Галай.
На рахунку українки Ельбрус, Кіліманджаро, Еверест, Джомолунгма, Аконкагуа, Деналі, Лхоцзе, Аннапурна. У 2018 році отримала нагороду «Жінка ІІІ тисячоліття».
Читайте також: Українка Катерина Садурська встановила третій світовий рекорд з фрідайвінгу: фото та відео
Ірина Караган
У 2021 році ще одна українська альпіністка з Дніпра підкорила Еверест. Ця подія стала найкращим подарунком до її дня народження. До сходження вона готувалася приблизно рік. А сама експедиція тривала 50 діб. Під час підготовки Ірина Караган піднялася на Арарат у Туреччині, Кіліманджаро у Танзанії та Охос-дель-Саладо у Чилі.
Рік тому українська альпіністка здійснила сходження на Деналі — найвищу гору Аляски та всієї Північної Америки.
«Деналі дуже близько до Північного Полюсу, вона дуже холодна. Там нестійкий прогноз, швидко змінюється погода, там набагато холодніше, ніж в Антарктиді», — розповідала про сходження дніпрянка.
А цьогоріч одночасно з Іриною Галай вона змогла підкорити й вершину Аннапурна. Тож попри все українські альпіністки продовжують мріяти про вершини й планувати нові сходження.
Читайте також: Вперше в Україні водолазом-сапером працюватиме жінка: фото
Гори та скелі України
Найвищою точкою українських Карпат є Говерла, висота якої сягає 2061 м. Вона розташована на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей. Подорож до вершини туристи зазвичай починають з Ворохти, Яремчі та Верховини. Також популярним серед любителів гір та тренінгових маршрутів вважається Піп Іван Чорногірський висотою 2032 м. Він розташований неподалік гори Бребенескул і перевищує його лише на 4 метри. На вершині розташована закинута обсерваторія, яку прозвали «Білий слон».
Ще одна легендарна українська гора — грозовий» Петрос, 2020 м. Вона знаменита тим, що через розташування її верхівка буває закрита хмарами, і її часто вражають блискавки. Інші найвищі вершини — Гутин Томнатик, Ребра, Менчул, Піп Іван Мармароський, Туркул і Брескул.
Досить прості стежки пролягають через Скелі Довбуша, названі на честь українського Робін Гуда Олекси Довбуша. Це не тільки пам’ятка природи, а й історії. Місцями скелі сягають висоти 80 метрів. Там можна знайти унікальні стародавні сходи, кімнати-печери, колодязі тощо. Ще одна відома 30-метрова скеля — Білий Камінь, розташована у Карпатах. Це місце паломництва для скелелазів, до яких прокладено кілька маршрутів.
Читайте також: Перші: як чемпіонка з шахів Людмила Руденко врятувала сотні дітей
Художні фільми про альпіністів
1993 рік — «Скелелаз» (США) із Сільвестром Сталлоне
1997 рік — «Сім років у Тибеті» (США) із Бредом Піттом
2007 рік — «У диких умовах» (США)
2011 рік — «127 годин» (США, Велика Британія)
Оксана Хромова
Читайте також: Перша українська альпіністка, яка двічі підкорила Еверест: фото
Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram