Як відкрити європейський рахунок: процедура та переваги

16.06.2022

Даумантас Бараускас, СEO європейської фінансової платформи Genome

За останніми підрахунками, з моменту початку війни більше 5 млн. українців вимушені були шукати безпеки та притулку за кордоном. На щастя, Євросоюз відкрив свої двері для громадян України, щоб вони мали можливість облаштуватись зі своїми родинами та продовжити їх забезпечувати. Для комфортного життя в Європі необхідно мати безперебійний доступ до особистих коштів, для чого необхідно відкрити європейський банківський рахунок.

Чому українцю важливо мати європейський IBAN?

Хоча українці можуть без проблем розраховуватись карткою майже будь-якого українського банку у магазинах та закладах і навіть знімати готівку, не всі банківські операції можливо провести через нього — наприклад, ПриватБанк не підтримує SEPA-трансфери, а отже і перекази у країнах ЄС. 

Також можуть страждати повсякденні фінансові операції. У деяких країнах без європейського рахунку неможливі такі дрібні процеси як, наприклад, оплата сервісів мобільного зв’язку карткою або деяких послуг. Відсутність європейського рахунку може стати на заваді важливіших дій, наприклад, отримання заробітної плати або довгострокової оренда житла та сплати комунальних послуг, бо в цій юрисдикції такі операції проводять виключно через європейські рахунки. 

Крім того, працівникам, які співпрацюють з європейськими компаніями, або як фрілансери з клієнтами з-за кордону, є сенс відкрити рахунок для спрощення процесу отримання виплат та розрахунку.

Так, разом з офіційною реєстрацією, відкриття банківського рахунку є однією з перших речей, яку має зробити українець у Європі. Але у більшості банків неможливо відкрити рахунок без наявності дозволу на проживання у ЄС. І рахунок часто необхідний терміново, а у деяких країнах та містах процес реєстрації може тривати до місяця. У цьому випадку варто звернути увагу на необанки.

Банк vs необанк

Процедура відкриття базового рахунку в традиційному банку у країнах ЄС вимагає паспорт, свідоцтво про реєстрацію та/або дозвіл на проживання. Крім того, нерезидентам ЄС для реєстрації необхідно прийти у відділення банку і десь через 7-10 робочих днів рахунок буде відкрито. Ця процедура займає багато часу, тому часто користувачі просто звертаються до послуг необанків.

Необанки є гарною альтернативою традиційним банкам і електронним гаманцям. Через них клієнти можуть легко виконувати більшість своїх щоденних фінансових операцій. Мабуть, найбільша перевага необанків — це можливість швидко відкрити рахунок з мінімальною кількістю документів і без необхідності йти до відділення банку. Але чи можна їм довіряти?  

Необанк – це термін для онлайн-банків, які існують лише в цифровій формі, як мобільний або веб-застосунок чи інше програмне рішення, і не мають фізичних відділень. Необанк може працювати в кількох юрисдикціях і зазвичай не обмежується однією країною чи регіоном, а також зазвичай має власну банківську ліцензію від національного банку країни, до якої він належить. Найвідомішими прикладом в Україні є відомий всім monobank: він не має фізичних відділень, але пропонує цілий спектр фінансових послуг і ліцензований банком АТ «Універсал Банк».  

Фінансова платформа Genome ліцензована та здійснює операції під наглядом Банка Литви, що дозволяє йому працювати під юрисдикцією та згідно законів ЄС. Він належить до підкатегорії діджитал-платформ EMI (електронна фінансова установа). Їхня відмінність від традиційних банків – це швидша адаптація, зазвичай дешевші перекази, кращий курс обміну валют, індивідуальний підхід до клієнтів і швидша імплементація нового функціоналу та послуг.

Як обрати фінансову платформу

Кожна платформа має той чи інший додатковий функціонал і тому важливо звертати увагу на можливості її персоналізації до ваших особистих потреб. Проте базовими критеріями вибору фінансової платформи є: безпека, обсяг послуг, розмір комісій та обслуговування. Зараз ми поглянемо на них трохи детальніше.

Безпека. Стандартні вимоги безпеки включають такі функції, як 2FA (двофакторна ідентифікація) та цифровий підпис. Додатковий рівень безпеки картки включає регулярні сповіщення про активність та можливість приховати особисті дані на фізичній або віртуальній картці.

Важливу роль відіграють також зовнішні та внутрішні інструменти запобігання шахрайству, попереджаючи AML-ризики. Якщо вони правильно налаштовані, то допоможуть відбити фішингові атаки, незвичну активність або інші спроби заволодіти акаунтом клієнта. З цією метою Genome використовує Covery, систему запобігання шахрайству з багатофакторною автентифікацією, що дозволяє негайно виявляти та запобігти шахрайським транзакціям.

Послуги. Фінансові діджитал-латформи зазвичай пропонують більше, ніж просто грошові перекази. Це також може бути обмін валюти або можливість створити мультивалютний IBAN. Фрілансерам або приватним підприємцям, які працюють з підрядниками з кількох країн, варто звернути увагу на можливість відкрити кілька рахунків в різних валютах в межах однієї платформи. Це може бути комбінація євро + долар + валюта країни, в якій ви знаходитесь. 

Комісії. Головними джерелами доходів для необанків є плата за відкриття та користування рахунком, комісії за транзакції, обмін валют, поповнення та зняття готівки в банкоматах. Розмір плати у деяких з них залежить від транзакцій, а у інших — на основі місячних тарифних планів, що охоплюють щоденні фінансові послуги. Розмір комісії залежить від тарифного плану послуг або від ціни за транзакцію. Спеціальна пропозиція від Genome зменшує для українців комісію за відкриття та користування валютними рахунками на 6 місяців.

Обслуговування. Необанки зазвичай не мають відділень, і у випадку проблеми з вашим рахунком ви не можете звернутись до працівника офлайн. Саме тому необхідно звернути увагу на канали зв’язку з реальними працівниками для швидкої відповіді на ваші запитання 24/7: наявність чат-бота у додатку, телефонної гарячої лінії, адрес у мессенджерах.

Європейський рахунок у Genome крок за кроком

Традиційні банки та EMI/необанки мають однакову нормативну базу, але останні мають краще налагоджені процеси, що робить процедуру відкриття поточних рахунків для нерезидентів ЄС легшою та швидшою. Наприклад, вам не потрібен документ про офіційну реєстрацію в країні, достатньо паспорта та номера телефону або електронної пошти, і можна починати процедуру верифікації в додатку. В Genome це працює саме так.

Крок 1. Відкрити платформу у браузері або авантажити додаток Genome з Google Play або AppStore, ввести номер телефону або електронної пошти для реєстрації.

Крок 2. Обрати особистий гаманець та ввести свої дані.

Крок 3. Обрати тип документа для верифікації (закордонний або національний паспорт) і пройти додаткову верифікацію через відеозв’язок. Протягом дня гаманець дані буде підтверджено і ви зможете користуватись гаманцем.

Крок 4. Після верифікації документів у вас з’явиться гаманець і перший рахунок. В Genome можна відкрити до 15 персональних та бізнес-рахунків у валютах EUR, USD та GBP. Для кожного з них можна створити картку для розрахунків — для цього треба обрати Cards в розділі Dashboard. 

 

Крок 5. Обрати “додати картку”.

Крок 6. Обрати тип картки (віртуальна або фізична*) і рахунок, до якого ви бажаєте її прикріпити, після чого підтвердити актуальні дані.

*Genome скасовує плату за відкриття гаманця та користування для українців, але доставка фізичної картки оплачується окремо, так само як і транзакції поза межами мережі Genome. 

Теги: