Як заговорити українською: поради телеведучої Олени Кот

Не бійтесь розмовляти, навіть якщо говорите з помилками

09.05.2022

Все більше українців прагнуть відмовитися від спілкування російською мовою. Як швидко і легко перейти на українську – поділилась рекомендаціями ведуча новин «Сьогодні», суспільно-резонансного проєкту «Головна тема» на каналі «Україна» та філолог за освітою Олена Кот.

Так, зараз багато людей хочуть опанувати українську. То взагалі не є проблемою. Йдеться не про складну іноземну мову. Українська — нам рідна, близька і зрозуміла. Головне — мати мотивацію її вивчити.

Перш за все варто визначити особисто для себе – навіщо це потрібно, задля чого.

Не бійтесь заглядати у словник. Це було моє основне правило, коли я починала вивчати мову. Без словника – нікуди. Не лінуйтесь, перевіряйте себе! Перевіряйте кожне слово і запам’ятовуйте: чи правильний переклад, чи в правильному значенні вживається слово або вираз, чи правильне написання, чи правильний наголос тощо. Словник хоч електронний хоч друкований. Байдуже. Головне — не бійтесь і не лінуйтесь заглядати у нього!

Далі треба подолати так званий мовний бар’єр. Не бійтесь розмовляти, навіть якщо говорите з помилками. Пам’ятаю себе в університеті, як було важко почати говорити з викладачами, бо мій рівень розмовної мови був нульовий. А для їхнього філологічного вуха суржик, як ніж у серце. Але шлях здолає наполегливий. Тож живе спілкування — обов’язкове для того, щоб розслабитися і почати говорити.

Разом з тим дуже важливо не залишатись на одному рівні, а постійно вдосконалюватись. Найлегший спосіб — перебувати в україномовному середовищі. Якщо такої можливості немає, на допомогу приходять сучасні застосунки, зазвичай безкоштовні, які можна завантажити в телефон.

Головне — постійні тренування мовних навичок. Звісно, книжки, пісні, стрічки, різні тематичні відео — будь-який спосіб ефективний, якщо ви хочете говорити.

Якщо у вас не вистачає мовної практики, то на перших етапах може навіть виникнути відчуття втоми, коли ви намагаєтесь висловити свою думку і підтримати спілкування протягом тривалого часу. Тут важливо не зупинятись і не розчаровуватись. Ви все зможете. Це як з фізичними вправами. Якщо ви ніколи їх не робили, то в перший день вам здається, що все занадто важко. Якщо присідання здолаєте, то відтискання від підлоги — то взагалі неможливо! Що там казати вже про підтягування. Але з кожним новим тренуванням ви робите все більше і все краще! А коли бачите результат, то з’являється іще більший стимул продовжувати. Із мовними заняттями — відчуття рівно ті самі. Спробуйте — і ви відчуєте неймовірне задоволення від власного успіху!