Тема нова, незручна та така, яку зазвичай уникають. Але ніхто не задумується, що переживають військові, які мають серйозні травми, зокрема статевих органів, що позбавляють їх багатьох можливостей. Ніхто не задумується про те, що відбувається за дверима спальні. Таких військових більше, ніж ви думаєте. І вони ще будуть. Тому маємо потребу говорити про це відкрито та у багатьох джерелах.
Як психологиня, сексологиня, що працює також із військовими, розкажу про іноземний досвід вирішення цієї проблеми та поділюся своїми спостереженнями.
Звернемося до дослідження, проведеного у межах проєкту «Сприяння побудові довготривалих близьких стосунків у сім’ях ветеранів та військових», що виконує БО «БФ “Ветеран Хаб”» у межах проєкту «Спроможні та сильні», який реалізує Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії.
Одна категорія військових позначає секс як надважливу складову життя. “Дуже важлива, прям дуже важлива [складова життя]” (військовий, у постійних стосунках).
Інші коментують питання сексуальних стосунків так: “Для мене секс не те що на першому місці, він навіть на третьому чи четвертому не стоїть. Бо секс — це просто як доповнення сімейних стосунків” (партнерка військового, у постійних стосунках). У цьому контексті звернемося до розуміння поняття сексуальності та сексуального здоров’я.
Останні новини
- Soft Power як важливий інструмент лідера: конструктивні комунікації для взаємовигідних рішень
- LATEXFAUNA та Бадоєв: колаборація року і звабливий концерт уже на підході
- SkyUp Airlines™ розпродасть за донати валізи на “Куражі”
- ГО «Дівчата» спільно з World Vision провели дослідження гендерно зумовленого насильства в умовах війни в Україні
- Афіша тижня: що подивитися, послухати та куди сходити 14-20 жовтня Новости на главной
Сексуальність, за визначенням ВООЗ, — це центральний аспект людського життя, що охоплює стать, гендерні ідентичності та ролі, сексуальну орієнтацію, еротизм, задоволення, близькість та розмноження.
Сексуальність переживається і виражається в думках, фантазіях, бажаннях, переконаннях, відносинах, цінностях, поведінці, практиці, ролях та стосунках. Хоча сексуальність і має всі ці прояви, не завжди всі вони обов’язково мають переживатися або виражатися. На сексуальність впливає взаємодія біологічних, психологічних, соціальних, економічних, політичних, культурних, правових, історичних, релігійних та духовних чинників.
Сексуальне здоров’я — це не просто відсутність хвороби, дисфункції чи вади, а стан соматичного, емоційного, ментального й соціального добробуту щодо сексуальності. Сексуальне здоров’я передбачає позитивне і шанобливе ставлення до сексуальності та статевих відносин, можливість безпечно вести статеве життя, що приносить задоволення, відсутність примусу, дискримінації та насильства.
Як бачимо, це дуже широкі поняття, які стосуються не лише сексу як фізіологічного процесу. Це про повагу, взаємодію, комунікацію та глибину стосунків. Це важливо.
За даними посібника “Секс та близькість для поранених ветеранів: Посібник на шляху прийняття змін” авторів Кетрін Елліс Кейтлін Деннісон найчастіші діагнози військових: черепно-мозкові травми, ПТСР, травми спинного мозку, ампутація верхніх та нижніх кінцівок, травми статевих органів.
Ампутація верхніх та нижніх кінцівок
Сприйняття цього військовими може бути дуже різним. Насамперед це залежить від психотипу людини. Як людина ставиться до втрати кінцівки, так вона і сприйматиме себе загалом. До прикладу, «Ігри нескорених» — це чудова ініціатива принца Великої Битанії, що допомогла багатьом ветеранам сприймати своє тіло не як обмеження, а навіть як перевагу, досягаючи серйозних результатів. Люди починають розуміти, що я можу те, чого раніше ніколи не робив. Так людина починає над собою працювати всебічно, а це відбивається на інтимному житті.
Загальні поради щодо позицій у сексі:
- Знайдіть ваші власні варіанти комфортних позицій.
- Використовуйте подушки, а також універсальну манжету. Це допоміжний засіб для людей із шийною травмою. Але він може бути корисний у сексі. Також це може бути подушка для масажу liberator.
- Використовуйте ті засоби, які вже маєте (колісний візок, стілець для душу тощо).
Травми статевих органів
Генітальні травми можуть бути такими:
- травми шкіри яєчок, пеніса або прилеглої зони;
- часткова або повна втрата зовнішніх статевих органів;
- пошкодження нервів або спинного мозку, що впливають на репродуктивну/сечовидільну систему;
- внутрішні травми репродуктивної/сечовидільної системи.
Військовим, що мають поранення статевих органів важливо отримати консультацію уролога, сексопатолога, сексолога та психотерапевта / психолога.
Це допоможе отримати інформацію про вплив кожної конкретної травми на статеву та репродуктивну функцію, а також про те, коли безпечно займатися статевим життям. Сексолог допоможе в огляді секс-іграшок та обговоренні ваших бажань і проблем, запропонує альтернативні способи досягнення сексуального задоволення. Масаж рубцевої тканини, дослідження інших ерогенних зон і використання секс-іграшок можуть допомогти повернути сексуальне задоволення. Певні сексуальні позиції можуть продовжувати стимулювати партнера(-рку), наприклад, коли чоловік зверху, він може використовувати тазові кістки для стимуляції клітора партнерки. Втрата яєчок і пеніса не означає втрату здатності до еякуляції, а втрата здатності до еякуляції не означає втрату здатності до оргазму. Оргазму можна досягати й іншими способами, зокрема через стимуляцію інших ерогенних зон, а також за допомогою психологічної стимуляції. У всіх випадках необхідно відверто спілкуватися із сексуальним(-ою) партнером(-кою), щоб зрозуміти проблеми і труднощі одне одного і сприяти обговоренню того, як покращити сексуальний досвід для обох партнерів.
Важливо пам’ятати і про сексуальні іграшки, зокрема:
- Насадки Tenga.
- Вагінальні та анальні вібратори.
- Різноманітні лубриканти (наприклад, для клітора, з гарячим чи холодним ефектом).
- Спеціальні рукавички, що дозволяють прикріпити вібратор і використовувати його обом партнерам. Допомагають людям з травмами/дисфункцією статевих органів, обмеженою рухливістю.
- Страпони/кріплення для чоловіків.
Дозволяє надягати фалоімітатор на обох партнерів. Кріплення дозволяє чоловікам з неушкодженими геніталіями використовувати страпон, але із захистом цієї ділянки. Дозволяє партнерам відчувати фізичну близькість. Корисно для осіб з травмами/дисфункціями статевих органів.
Важливо пам’ятати, що секс — це взаємодія, а не просто фізіологічний процес.
Рекомендації допоможуть вам налагодити стосунки та бути чуйним одне до одного:
- Усвідомлюйте та висловлюйте свої почуття. Немає поганих чи хороших емоцій. Емоції — це реакція на події.
- Доносьте до партнера своє бажання та чуйте його.
- Шукайте компроміси, у яких ваші бажання будуть почутими.
- Терпіння та розуміння є важливими для налагодження статевого життя.
Спілкування, розуміння, уважне ставлення, заохочення — найважливіші для налагодження статевого життя після травм. Важливо не соромитися та запитувати, чого не вистачає, що б іще хотілося. Пропонувати альтернативні варіанти задоволення — оральний та анальний секс. Говорити, шукати та ініціювати.
Рекомендовані до перегляду посібники для ветеранів “Любись”, що є у вільному доступі.