Як знайти баланс у чоловічому бізнес-світі та побудувати імперію. Правила нової ери жіночого лідерства

Наталія Яроменко –  власниця косметичних брендів LAMEL & LN pro, засновниця та СЕО Beauty Tech Corp.

Бізнес довго був чоловічою територією. Але парадигма змінюється. Повільно, проте невідворотно. Нещодавно до списку елітної групи мільйонерів Forbes зі статками в 100 млрд доларів увійшла жінка. Франсуаза Бетанкур-Маєрс — спадкоємиця засновника L`oreal і заступниця голови правління компанії. Жінка з б’юті-сфери. Від початку року в Україні 59% ФОПів відкрили саме жінки, а це понад 43 000 власних справ. Водночас переважною більшістю компаній все ще керують чоловіки. Якщо взяти список з 1000 найбільших компаній України за 2023 рік, побачимо, що жінки очолюють лише 140 з них. І лише 70 належать жінкам. Що заважає жінкам підкорити бізнес-Олімп? Та як позбутися цих обмежень?

Ключ до успіху — впевненість

Це може звучати патетично. Проте у цього вислову є вагоме підґрунтя, підтверджене цифрами. Наприклад, Hewlett-Packard провели внутрішнє дослідження у компанії і виявили, що жінки подавали заявку на підвищення лише тоді, коли вони вважали, що відповідають кваліфікації на 100%. Чоловіки зверталися з проханням про підвищення, коли вважали, що можуть задовольнити хоча б 60% вимог вакансії.

Лінда Бебкок, професорка економіки Університету Карнегі-Меллона та авторка книги “Жінки не запитують” досліджувала поведінку студентів бізнес-шкіл та визначила, що чоловіки ініціюють перемовини про підвищення зарплати у чотири рази частіше за жінок. І коли жінки таки починають цю розмову, вони просять на 30% меншу зарплату в порівнянні з колегами-чоловіками. Додам також, що зарплатні очікування жінок в Україні на 20% менші, ніж у чоловіків.

Все це свідчить про масштабну проблему невпевненості. Водночас саме віра в себе і формує успіх.

Неможливо просувати бізнес тремтячими руками, презентувати його клієнтам та потенційним партнерам і сподіватися, що у нього закохається весь світ.

Тому я раджу починати саме з прокачування впевненості. Тут у кожної свої інструменти: психолог, театральні курси, книжки з психології. Знаю точно одне — не можна дозволити, аби невпевненість зруйнувала ваш потенціал.

Шукайте можливості

Поки існує гендерний дисбаланс, існують і програми, гранти та організації, покликані цей дисбаланс вирівняти. Наприклад, у США діє багато програм саме для жінок-підприємиць. І завдяки одному з акселераторів наша компанія змогла запартнеритись з такою потужною ритейл-мережею, як Sally Beauty.

В Україні теж є багато грантових програм підтримки, зокрема і від Міністерства економіки, також цілий маркетплейс можливостей зібрано в «Дії». Загалом існує як багато внутрішньодержавних грантів від місцевих та обласних організацій, так і грантів від міжнародних партнерів — за підтримки таких організацій, як UN, USAID.

Mother-CEO ballance

Одна з вагомих причин, чому жінки менше представлені у бізнесі, — це те, що ми маємо турбуватися про дітей. Щоб не говорили про сучасний підхід, партнерські стосунки в родині та підтримку чоловіків, але залученість жінки як матері у життя дитини дуже важлива. Це велика відповідальність і нагорода. Як і багато жінок, я не готова обирати між материнством та самореалізацією. Впевнена, це можливо успішно поєднувати. Для себе знайшла такі два правила:

Тайм-менеджмент:

  • Розподіліть час, складіть розклад таким чином, аби у вас була можливість приділити увагу дітям: поснідати разом, зібрати у садочок, до школи, поговорити увечері.
  • Важлива не кількість часу, а його якість. Приділяйте повноцінну увагу дітям: під час спілкування жодного телефону, робочих питань. Година повноцінної гри з дитиною, повної залученості та віддачі, на мою думку, більш цінна, аніж просто фізична присутність 24 години разом.

Піклуйтеся про себе

Аби багато працювати, у вас має бути багато сил. Це очевидно, проте часто ми забуваємо про важливість наповнення, відновлення. У моєму випадку допомагає спортивна рутина — пілатес три рази на тиждень та біг на вихідних. Мій рецепт. У вас може бути своя точка енергії. Шукайте її!

Підтримуйте емоційний баланс

За часів війни та кризи, коли погані новини стали нормою, важко говорити про психологічне відновлення. Проте ми маємо жити й боротися попри все. Час від часу я практикую медитацію, це дійсно допомагає позбутися зайвих думок та сфокусуватися на цілях. Але маю більш потужний інструмент — стоїцизм. Це вчення фокусує твій погляд на головному. Що б не відбувалося навкруги, найцінніше — це відчуття цього життя, це наші близькі, це те, що тебе радує, надихає. Стоїцизм вчить проводити кожен день так, ніби це останній день — наповнено, гідно і щиро. Робити те, що можеш, йти за своїм покликанням. Головна мета стоїка — прожити своє найкраще життя. І це про його значення, знання та самореалізацію. 

Багато українців вже є стоїками, навіть не розуміючи цього. Адже воююча країна продовжує жити, розвиватися, пити каву зранку, відкривати нові заклади, проводити фестивалі та весь цей час безупинно донатить.

Жінка або чоловік для сучасного світу великого бізнесу — це неважливо. Якщо ідеї потужні — їх помітять. Проте має бути сила і впевненість вийти з цими ідеями до світу, розказати про них, заявити про себе. А тому жінкам треба навчитися вірити в себе і обов’язково починати діяти.