Як звичайна металобаза стала домом для тисячі українців

До повномасштабного вторгнення здавалося, що ні.  Але металосервісні центри стали домом для майже тисячі родин зі сходу. На території центрів не припиняється процес металообробки і перевезення металу, але в офісних приміщеннях тепер стоять розстелені ліжка, повні речей шафи, мікрохвильовки і пральні машинки.

Українці, які там живуть створили свій графік чергувань, обрали старшого на поверсі і навіть посадили собі город. 

Так історично склалось, що наші металосервісні центри розташовані буквально у кожному населеному пункті України (зараз 37 оптових та понад 280 роздрібних торгових точок), – розповідають у «АВ метал груп», компанії, яка першою в Україні започаткувала ініціативу перетворення металобаз у домівки для вимушених переселенців. – Першою хвилею «гостей» стали співробітники та їхні родини, але новина про безплатний прихисток швидко розповсюдилась, і до нас почали їхати буквально усі – з Луганської, Донецької областей, Маріуполя, Херсона тощо.  

Тоді, весною 2022-го, пусті офісні кімнати переробили на житлові кімнати, склад – на гостинний хол. 

Металобаза у Кропивницькому стала перевальним пунктом на 2-3 дні для людей, які тікали зі східних до західних регіонів. 

На базах у Львові та Івано-Франківську деякі люди зі своїми тваринами живуть вже понад рік. Їм пообіцяли, що вони зможуть знаходитися там до кінця війни.

В Олександрії на прохання літніх жінок з Бахмуту керівництво компанії прямо на території металосервісних центрів організувало цілі городи, аби люди могли за звичкою саджати овочі. Для родин з дітьми біля кожного шелтеру є дитячий майданчик та окрема дитяча кімната для ігор та навчання. 

«Що тут у вас? Мене з квартири виганяють» 

Леонід Петрович Костенко – колишній депутат і директор заводу у Слав‘янську. Після вибуху на вокзалі у Краматорську чоловік разом із дружиною за півдня виїхали у Кіровоградську область. За тиждень він отримав від сусідів фотографію вщент зруйнованого будинку, де не залишилося фундаменту. Через нервову напругу, дружина Леоніда Петровича захворіла на онкологію. Родина опинилася в Олександрії, почала знімати квартиру. Аж раптом з Польщі повернулися господарі, довелося шукати нове житло. 

«Я випадково знайшов шелтер. Коли він будувався, моя машина у ста метрах стояла, я її тут паркував на території, – розповідає Леонід Петрович. – Я зайшов всередину, говорю: «Як до вас тут потрапити? Бо з квартири виганяють. Я б яму вдома у Слов’янську вирив і жив би там, але дружину треба оперувати». Мене пустили жити безплатно». 

Крім Леоніда Петровича, в Олександрії живе родина Олександра з Нової Каховки. Він приїхав у шелтер також ще не етапі будівництва. 

«Мені сказали: «Збереш собі ліжко – матимеш, на чому спати», – посміхається чоловік. Він допомагав збирати для всіх меблі. Зараз ще й влаштувався працювати на саму металобазу. 

У Львові та Хриплині Івано-Франківської області  комендантками працюють Наталя та Леона – обидві переселенки з Сєвєродонецька. 

«Настільки бомбили це місто… Цей гуркіт досі в голові. Не було світла, газу, зв’язку, закінчувалася їжа, повилітало скло, коли ми виїжджали. Горіли будинки, гинули люди, замерзали у підвалах. Ми розуміли: або теж замерзнемо, або будемо тікати», – розповідає Леона, комендантка шелтеру у Хриплині. На її місці мала працювати її подруга з Северодонецька, яка розповіла про шелтер. Проте вона повернулася у рідне місто за речами і вже не змогла звідти виїхати. 

«Оце у нас один притулок, додому вертатися нікуди»

Ніна Полякова з Лиману, вона агрономка. Має старшу доньку, онука і трьох прийомних дітей: Настю, Андрія і Олю. Її четвертий прийомний син 15-річний Толік нещодавно помер. Поїхав із шелтера у коледж, там стався серцевий напад. 

На очах двох інших її дітей, Андрія та Олі, вже під час великої війни загинув їхній батько. 

«Ми побачили відео по місцевому лиманському телеграм-каналу, що двоє дітей залишились без батька. Прилетіла ракета, він не встиг забігти в підвал і його вбило, – згадує Ніна. – Після смерті Толіка… Ми забрали собі цих діток. Живемо зараз  усією великою родиною вже рік у шелтері. Як були обстріли Львова, я тут ловила малих, страшно було їм». 

Лиман зараз деокупований, проте це сіра зона, повертатися туди небезпечно, тим паче будинок родини Полякових знищений трьома снарядами.  Поки що сім’я залишається у шелтері: влаштовує у ньому дні народження, різні дитяча свята, дні пиріжків. 

«Додому вертатися нікуди. Квартири у Львові дуже дорогі. Хтозна, як буде, живемо одним днем», – пояснює Ніна. 

Катерина Нікітенко