Юлія Дамочкіна: Я досліджую, які стратегії поведінки руйнують стосунки

28.11.2023

Юлія Дамочкіна — дипломована психологиня, сексологиня, сімейна консультантка, викладачка та авторка курсів з психології, сексології, розкриття жіночого сексуального потенціалу, розвитку емоційного інтелекту та побудови щасливих гармонійних стосунків — цієї суботи виступить на Women Power Forum. WoMo поспілкувались із Юлією та дізнались, який насправді зв’язок між емоційним інтелектом та сексуальним задоволенням, з якими труднощами стикаються сучасні пари у побудові щасливих та гармонійних стосунків і які нагальні питання постали під час війни.

Як ви вперше зацікавилися психологією та сексологією і як це привело вас до вибору професії?

Я належу до категорії людей, які завжди та багато вчаться: читаю, відвідую заходи, тренінги. Мене багато що цікавить. Одного разу потрапила на тренінг з типології особистості, що відкрив мені очі на багато речей, які про себе раніше не усвідомлювала. Було відчуття, що я знайшла ключ від потаємних дверей моїх бажань, цінностей та справжнього глибокого розуміння  мотивів власних вчинків. Тоді й виникло бажання вивчати психологію глибше. 

У сексологію потрапила також через цікавість та бажання вразити коханого чоловіка: зайнялася жіночою сексуальною освітою і дуже надихнулася тим, наскільки чутливе жіноче тіло, як багато скарбів кожна жінка має всередині себе і навіть не здогадується про них, тому що тема сексу табуйована і вкрита почуттям сорому. І це жахливо, тому що більшість жінок просто не насолоджуються сексом. Також є й такі, що терплять біль просто через незнання свого тіла та сексуального потенціалу. 

Мені легко та цікаво говорити про секс, стосунки, розвиток, реалізацію мрій через прості кроки — це все ключі до нашого щастя, і, на мою думку, про них має знати якомога більша кількість людей, значна частина яких зараз просто страждає, терпить партнера чи роботу або має психічні розлади через неправильне ставлення до себе. 

Ваші курси охоплюють різноманітні аспекти — від психології до сексології та розвитку емоційного інтелекту. Як ви обираєте теми для своїх курсів і яка їхня мета?

Я обираю ті теми, які мені самій цікаві, бо для того, щоб надихати інших своєю розповіддю, треба щиро цікавитись тим, про що говориш. 

Насправді теми стосунків, сексології та емоційного інтелекту тісно між собою пов’язані. Працюючи з парами багато років, я досліджую, які стратегії поведінки руйнують стосунки, яких помилок припускається більшість, що потрібно знати та робити для гармонії та взаєморозуміння і матеріалу зібрала багато. 

Розвинений емоційний інтелект у поєднанні з навичками ненасильницької комунікації є гарантією взаєморозуміння в парі та глибокої близькості, побудованої на довірі та прийнятті партнера без бажання його перероблювати, чим, насправді грішить більшість пар. 

А задоволеність сексуальним життям — це база, на якій будуються довгострокові теплі стосунки, де кохання та пристрасть присутні десятиліттями. Тому я вивчаю та поєдную ці теми у своїх програмах. 

Основна мета моїх курсів — навчити таких стратегій поведінки та мислення, які допомагатимуть жінкам правильно поводитися зі своїми емоціями, розкрити увесь потенціал сексуальності та чутливості. Мені важливо допомогти людям позбавитися страхів, комплексів та невпевненості та замінити їх на внутрішню свободу і реалізацію себе в усіх сферах. 

Парам я даю інструменти спілкування, що допомагають замість постійних конфліктів та сварок будувати конструктивний діалог та домовлятися. Замість взаємних претензій та обвинувачень — навчитися приймати інакшість партнера, а не прагнути переробити, ба більше, зламати кохану людину. Я простою мовою пояснюю дуже складні психологічні аспекти стосунків, що потребують правильних дій і корекції. І тоді з’являється взаєморозуміння, теплота та підтримка. Це кардинально змінює якість стосунків. 

Як ви допомагаєте людям розкривати свій сексуальний потенціал та розвивати емоційний інтелект у ваших навчальних програмах? 

За більш ніж 9 років практики я зібрала величезну кількість інструментів та технік, що допомагають розвинути навички емоційного інтелекту і навчитися управляти своїми емоціями, обираючи їх так само як ми обираємо, що одягнути зранку. А також найефективніші інструменти для розвитку чутливості тіла, ерогенних зон, позбавлення страхів та внутрішніх обмежень в темі сексу і сексуальності, щоб жінка насолоджувалася інтимною близькістю, розкриваючи себе і свої бажання, а не боялася поворухнутись чи думала непотрібні думки під час сексу.  

Які, на вашу думку, основні виклики, з якими стикаються сучасні пари у побудові щасливих та гармонійних стосунків, і як ви допомагаєте їх подолати? Які нагальні питання постали під час війни?

Викликів досить багато — в кожної пари свої, залежно від вміння справлятися зі стресом, наявністю/відсутністю дітей, на відстані партнери чи поруч. Комусь складно долати емоційну розлуку через відстань, хтось зривається, не справляючись зі стресом, на кохану людину, а є й ті, що не витримуючи самотності, влаштовують сварки або йдуть в інші стосунки. 

Складно батькам та матерям, яким довелося взяти на себе усі родинні обов’язки  через відсутність партнера поруч. Плюс поява психічних розладів (тривожного, депресивного, ПТСР) значно погіршує якість життя та стосунків.

За відсутністю знань про ментальне здоров’я та навичок справлятися зі стресом правильно, люди ігнорують свій складний стан або вирішують питання через набуття залежностей: ігрової, алкогольної, порнозалежності та ін. 

На стосунки це впливає найгіршим чином і така ситуація потребує допомоги психіатра. 

Я допомагаю парам побудувати здорову комунікацію без конфліктів, завдяки якій вони вчаться домовлятися, розв’язувати питання спільно, знаходити рішення, що влаштовують обох і виводити конфлікти в конструктивне річище. Також ми працюємо над визначенням потреб та мотивів кожного з партнерів, це допомагає краще розуміти себе і доносити коханій людині свою позицію аргументовано та спокійно, говорячи про свої почуття та бажання. Таке спілкування зближує і допомагає нарешті почути одне одного, дійшовши згоди через діалог. 

Як ви бачите зв’язок між емоційним інтелектом та задоволенням у сексуальних стосунках? Які поради ви давали б тим, хто шукає покращення у цих аспектах?

Зв’язок між емоційним інтелектом та сексуальним задоволенням є прямим: чим краще ми розуміємо свої почуття, тим легше говорити з коханою людиною про свої бажання. 

Маючи хороший контакт зі своїми емоціями, ми дозволяємо собі проявляти їх під час близькості через слова, звуки та дотики — а це все не тільки посилює збудження обох, а й допомагає дійти до піку інтимного задоволення — оргазму. 

Для жінки емоційна складова сексу є першочерговою в порівнянні з фізіологічною розрядкою, тому чоловік з розвинутими навичками емоційного інтелекту може впливати на збудження партнерки та підсилювати її почуття пристрасті та кохання через прояв власних. Саме через відсутність навичок емоційного інтелекту в багатьох парах часті конфлікти та зникнення пристрасті: люди перестають кохати та хотіти одне одного через незнання природи своїх емоцій та почуттів. 

Один із найбільш частих запитів від пар — не чуємо одне одного. 

Не чують ні в побутових питаннях, ні в ціннісних (як поділити бюджет, хто за що відповідає, як, де і з ким проводити час, коли народжувати дитину, як домовлятися з батьками, робити важливі покупки (житло, авто), як будувати сексуальні стосунки і вносити в них різноманіття та інше). Тому я б радила не пускати на самоплив конфліктні ситуації або моменти, коли складно порозумітися. 

Самоплив, замовчування, ігнорування розв’язання питань завжди веде до погіршення. Завжди. Це шлях до погіршення стосунків, зрад та розставань. Тому основна моя порада така: не вдається подолати труднощі самостійно — звертайтеся до фахівця, доки ситуація не дійшла до критичної точки, коли навіть професійне втручання буде запізно.

Як ви визначаєте успіх у своїй роботі і що найбільше цінуєте в процесі спілкування зі своїми студентами та клієнтами?

Найбільше в своїй роботі зі студентами та клієнтами я ціную їх довіру до мене як професіонала та той простір відвертості, що виникає під час роботи: ми обговорюємо дуже особисті речі, ділимося власним досвідом — як дуже болючим і травматичним, так і найщасливішими моментами. 

Особливістю моєї роботи є можливість говорити та відчувати те, що багатьом доводиться стримувати у спілкуванні з друзями та близькими та те, що багатьма знецінюється — це наші почуття та емоції. Зазвичай, коли ми розповідаємо, що нам складно, то чуємо у відповідь знецінення та ігнор: «Та не парся! У інших ситуація ще гірша» і тому подібне. Це викликає відчуття байдужості та неприйняття всередині. 

Під час роботи на сесії та в групах почуття є одним із найважливіших фокусів уваги, адже саме вони є підказкою, чи живемо ми своє життя згідно з власними цінностями, чи блукаємо в самообмані через нав’язані соціальні стереотипи і прагнення бути для всіх хорошими, водночас зраджуючи себе та прирікаючи на страждання. 

Людина, що навчилася чути себе, свої істинні потреби та власні бажання, вже стає на шлях до власного щастя та розкриття потенціалу в усіх сферах: кар’єрі, здоров’ї, батьківстві, дружбі, бізнесі, саморозвитку, якості життя та інших. Допомогти стати на цей шлях і впевнено по ньому йти — моя основна ціль в роботі та викладанні.