Юлія Орлова

Юлія Орлова: “Мене цікавлять книжки і люди”

Генеральна директорка видавництва Vivat вже не вперше спілкується з редакцією WoMo, проте нинішня наша розмова суттєво відрізняється від попередніх. Коли ми домовлялись про інтерв’ю, хотілося відкласти робочі питання й поговорити про життєве, жіноче й навіть повсякденне. Та не торкатися робочих питань і бізнесу не вдалося, адже це і є справжнє життя нашої героїні. Проте сподіваємось, що відома українська підприємиця й топменеджерка для багатьох відкрилась дещо з іншого боку. Отже, Юлія Орлова про улюблену роботу, довіру, спогади, щасливі випадки й невпинні ідеї, жалкування та мрії.  

Юліє, розкажіть про себе. Я знаю, що ви з Харкова і навчались хімії.

Так, я мешкала у Харкові, хоча народилася у Мурманську. Мої батьки — українці, але тато був військовим, тому нам довелося багато поїздити. Згодом на довгі роки Харків став і зараз залишається моїм рідним і улюбленим містом. За фахом я хімік-аналітик, закінчила університет із червоним дипломом і за призначенням мала бути судмедексперткою. Та ще під час навчання почала займатись торгівлею книжками. Тож коли постало питання подальшого вибору, я обрала книготоргівлю й видавництво. І це стало величезною драмою для мами, яка, до речі була бібліографом і бібліотекарем. Вона сприйняла це як руйнування подальшої кар’єри за спеціальністю. А я жодного разу не пожалкувала про те, що моє життя склалося саме так. 

Деякий час я працювала у різних видавництвах, відкрила свій бізнес, навіть два — один видавничий, а другий — торговельний, та вони обидва були пов’язані з книгами. А потім зрозуміла, що для необхідного квантового стрибка потрібне подальше навчання і вступила на MBI. Це була одна з моїх найкращих інвестицій. І якщо у когось постає питання щодо такого навчання, то моя порада — так. Якщо є можливість, час, бажання і, найголовніше, сфера, в якій можна використати ці знання, — обов’язково робіть це. 

Потім потрібні були гроші, але взяти кредит було неможливо. Я не знала, що робити і як рухатись далі. І тут, можна сказати, мені пощастило. Я познайомилась із Сергієм Яковичем Політучим, який запропонував мені об’єднати наші видавництва під назвою Vivat, де я стала керівницею. Так почався майже 13-річний шлях нашої компанії. 

Ви вважаєте себе сміливою людиною чи обережною, яка все прораховує на сто кроків вперед? Вам було страшно на цьому шляху?

– Мені б хотілося сказати, що я дуже смілива людина, це дуже гарно звучить. Але насправді мені так часто страшно, що аж соромно. Тому що кожного дня керівник ухвалює якусь неймовірну купу рішень. По-перше, ми не розуміємо, що у нас попереду. По-друге, вже є що втрачати. І це не завжди про гроші, це, наприклад, репутація. Хоча до помилок у мене вже чітке ставлення, яке я артикулюю своїм підлеглим. Якщо ви не помиляєтесь — це погана ознака, адже ви стоїте на місці й нікуди не рухаєтесь. Тому я іноді навіть радію помилкам. Звісно, своїм — не дуже, бо у бізнесовому житті я їх, певно, наробила багатенько. Але все ж таки правильних рішень було більше хоча б через позитивний баланс. Побоювання, як на мене, то взагалі про певний зважений розрахунок. 

Нові стратегії лідерства: досвід BRAVE1, PR-service, Raiffeisen Bank, ПУМБ та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit зануртесь у світ бізнесу, дізнайтесь, як лідери трансформують індустрії та створюють нові можливості для розвитку та співпраці. Відвідайте захід, щоб отримати реальні поради та інсайти від тих, хто вже досяг успіху.

Забронювати участь

Якось хтось із журналістів запитав у мене: «А що ви такого зробили в житті, що вам щастить?». Але, на жаль, у мене немає відповіді на це. Можливо, тому, що на своєму шляху я ніколи нікого не підставляла й не зраджувала. Принаймні мені хочеться думати, що ця надійність десь у всесвіті знайшла такий відгук. А також я багато працюю, тому моє «пощастило» — це більше про результати кропіткої праці і безперервних зусиль.  

А взагалі у книговиданні ви опинились свідомо чи випадково?

– Зовсім випадково. Тут знову можна сказати — пощастило. Тоді студенти нерідко підробляли паралельно з навчанням. Я почала з торгівлі книжками й далі вже рухалась у цьому напрямі до книговидання.

Зважаючи на кількість років, проведених із книгами, чи можете ви визначити кілька, з яких взяли для себе щось значне й особливе?

– Це досить важко. Найголовнішу книгу обрати точно неможливо, і навіть переліком важко. Я вірю в 10 тисяч годин, які необхідно пропрацювати над певним питанням. Тут буде вартим сказати, що я не люблю, коли звільняються співробітники. Якось я почула слова Олега Гороховського, які прийшлися мені до душі:

«Щоб досягти успіху в роботі, необхідно напрацювати в цьому напрямі 10 тисяч годин».

Коли ми співпрацюємо з людиною, ми також спілкуємось з нею і вкладаємо тисячі годин свого часу, сил, емоцій, здоров’я і взагалі життя. І коли так відбувається, то все це дуже жаль втрачати. 

А щодо книг, то для мене важливіше, чи дає книга якесь підґрунтя для роздумів, я не думаю категоріями «сподобалась — не сподобалась». Наприклад, у нас є книга «Нетфлікс і культура інновацій». Автори розповідають про деякі кейси, а потім пояснюють своє рішення. І до пояснень я інколи не розуміла, як це дійсно спрацьовує. Наприклад, відсутність контролю за грошима під час відряджень або самостійний вибір транспорту. Важливу роль тут відіграють корпоративні цінності. І коли ти це усвідомлюєш, то справді розумієш механізми й принципи культури у компанії. 

Книжка, мені здається, не навчальний інструмент. Навчальний інструмент — це життя. А книжка — це спосіб зупинитися і принаймні подумати, чи правильно ти робиш у певній ситуації. 

Не виникали у вас часом думки про якісь інші сфери діяльності? Чи ви вже настільки занурились у книговидання, що все інше навіть на рівні фантазій не розглядається? Чим би ще ви займались у житті?

– Звісно, виникали й виникають зараз. Я є менторкою у бізнес-спільнотах і багато спілкуюсь з різними бізнесменами. Я бачу, що загалом у людей виникають одні й ті самі проблеми. Вони на різних рівнях та обсягах, але мають багато спільного. Різні за специфікою, але піддаються певним правила маркетингу, планування й процесів загалом. Адже бізнес — це закони. І якщо ти їх знаєш, то цікаво спробувати з іншим товаром, це розширює можливості. 

Наразі мені дуже цікавий напрям організаційного коучингу. Я пройшла перший модуль навчання, і мені дуже подобається підхід і фаховість. Здається, це моє, оскільки у себе в компанії я намагаюсь створити свою культуру взаємодії.

“Я дуже не люблю формулу «у нас колектив як сім’я». Ні, сім’я передбачає зовсім інший рівень організації, стосунків і довіри. Я б хотіла, щоб всі мої люди йшли з радістю на роботу, і працюю над тим, щоб команда була командою”.

Але це дуже нелегко, коли 212 осіб в штаті й 300 поза штатом. 

Чи є різниця у співпраці з чоловіками й жінками — як з партнерами, так і з підлеглими? Чи легко вам співпрацювати з чоловіками?

– Дуже легко. Не можу сказати, що відчуваю кардинальну різницю, проте хочу виділити одну рису: на мій погляд, жінки краще прораховують і зважують всі за і проти. Можливо, це людський чинник. Але взагалі дуже добре, коли в організації працюють і чоловіки, й жінки, які доповнюють одне одного. І тут головне моє завдання як керівника — правильно визначити, що очікувати від кожного. 

Як проходить ваш типовий день? Чи є певні ритуали, які ви підтримуєте? 

– На жаль, мій типовий день проходить нецікаво для пересічних громадян хоча б через мій гугл-календар, який розписаний на місяці вперед. А там здебільшого нарада за нарадою. 

Він вас ніколи не нервує?

– Ні, бо я вже звикла. В мене багато різних напрямів у спілкуванні, до того ж ще й життя постійно підкидає нагальні проблеми, які необхідно вирішувати. Певні мінуси є і в онлайн-спілкуванні, коли неможливо на власні очі побачити й відчути настрій чи вловити емоції. Так чи інакше зараз компанія розташована у Харкові, тому спокій нам може лише наснитись. У майбутньому я б хотіла застосовувати комбінований режим, найзручніший, на мою думку. 

Вам вдається відпочивати так, як би ви хотіли? Чи можете дозволити собі відволіктися від думок про робочі процеси?

– Я створила собі таку рутину, яку б навіть порадила іншим. Майже щодня я вдягаю навушники і йду, щоб находити свою кількість кроків. Поєдную фізичне й розумове навантаження, що дуже зручно. Зараз це мій найкращий відпочинок. Моя робота вимагає від мене тримати руку на пульсі і бути в курсі новин політики, економіки та культури. Звісно, все осягнути неможливо, але в такі моменти у мене народжуються нові ідеї чи рішення для мого бізнесу. 

Вас це не виснажує — отакі постійні розумові процеси?

– Мене це, навпаки, драйвує. Я маю безліч ідей і дуже радію, коли можу втілювати їх  у життя.

“Якщо мені вдається продати свою ідею колективу, ми видаємо нову книгу. А потім знаходяться люди, які її обирають для себе. Ви не уявляєте, наскільки це надихає й надає сил, це немов народити дитину”.

З іншого боку, для мене це можливість говорити з іншими поколіннями через наші книжки. Колись мене не буде, а книга залишиться і когось також наштовхне на думки. Ще й тому вирватись з мого бізнесу для мене майже неможливо, бо мене цікавлять і книги, і люди. 

Чи часто вам вдається продати ідею книги своєму колективу?

– Нечасто. Бо в такі моменти я не керівник, а одна з них. У нас був випадок, коли видавництво зазнало певного хейту, і я консультувалась з Мариною Стародубською, як правильно вийти з цієї ситуації. Саме тоді з’явилась ідея книги про те, чому ми, українці, так любимо сварки. Згодом Марина таки написала книгу «Як зрозуміти українців: кроскультурний погляд», яка складається аж з дев’яти розділів, а ми її видали. 

Відтоді я розумію, що будь-яка сварка — це не кінець. І ніколи не можна спалювати мости за собою, аби не було жодного шляху назад. Особисто я дуже обережно обираю слова, щоб не зламати стосунки та саму людину. 

А загалом у житті були випадки, коли ви обрубали й не повертались? 

– Я дуже довго тягну. Але якщо обрубаю, то не повертаюсь ніколи. Можливо, це не дуже добре, та я розумію, що в моєму випадку інакше вже неможливо. Це не означає, що я не буду вітатися, проте все інше — ні. 

“У стосунках базисною умовою є довіра — до колеги, подруги, родича. І якщо тобі ламають руки, тобі нічим обійняти людину. Коли тобі ламають довіру, то нічого не залишається”.

Але спочатку потрібно зробити все, щоб цього не сталося. Своїй доньці я казала: «Твоє завдання — знайти в цьому світі свою зграю. Це дуже важко, але якщо вдасться, то майже половину справи вже зроблено». 

“Я дуже радію, бо знайшла свою зграю. І тепер я більш обережна у стосунках”. 

А які з останніх інтерв’ю чи подкастів вам сподобались і чим саме?

– З останніх — це з Олегом Гороховським, Ярославою Гресь. Можливо, через певну відкритість і відвертість у відповідях, спробу розібратись у певних питаннях і в собі. Мені цікаво, який вибір роблять люди, бо це щодня відбувається з усіма нами. І взагалі завжди цікаво слухати розумну людину. 

Наразі в нашому суспільстві, на думку багатьох, триває розкол між тими, хто поїхав, і тими, хто залишився. Ви не думали про те, щоб виїхати з України?

– Коли почалося широкомасштабне вторгнення, мене надовго не вистачило, бо у Харкові було дуже неспокійно. Через місяць я поїхала в Польщу без жодних планів, але дуже швидко відчула, що там нікому не потрібна. А я розумію, що для мене дуже важлива самореалізація, і те, що я роблю, мені завжди було потрібно. Дуже швидко з’ясувалось, що це зовсім не моє життя, і я повернулась в Україну. Бачу, що багато людей знаходять себе в інших країнах, але я не змогла. Тепер просто живу на два міста — Київ і Харків. 

Буває страшно їхати додому?

– Не те що страшно, швидше боляче — дивитись на величезні руйнування рідного міста. Я не можу і не хочу бачити його в такому стані. Певною мірою я бережу себе, адже ресурс — не безмежний. 

А до Києва вже звикли? 

– Ні, і мені здається це поки що складно, як і будь-кому з моїх земляків. Напевно, для мене місто завелике і досі ще не зовсім знайоме. Я дуже вдячна знайомим киянам, які інколи влаштовують мені екскурсії і відкривають свої місця сили. Але водночас розумію, що для звикання потрібен час. 

Які риси людини найважливіші?

– Для мене це довіра. І вона ж є однією з цінностей у нашій компанії. Особисто для мене вона важливіша за інші. Адже це і про порядність, про можливість покластися на людину й бути спокійним, про повагу та ще багато чого. Це базис для всього іншого. 

По-друге, це залученість. І ще енергія до життя, коли розмовляєш з людиною, а в неї очі горять. Мене захоплюють такі люди, бо їхній драйв передається й мені. З такими людьми мені легко, я неначе в колі позитивної енергії. 

А в чому ви зараз знаходите натхнення? Хоча я вже зрозуміла, що робота для вас теж є таким натхненням. 

– Найголовніше — це коли мені щось вдається. Останнім часом зрозуміла, що треба робити щось із харчуванням, бо через часті нервування почувалась не дуже добре. Вишукувала якісь корисні рецепти й почала випікати хліб із сочевиці. У мене вийшло, мені сподобалось і це десь теж про певну самореалізацію. 

А готувати взагалі любите? 

– Готувати люблю, але не люблю прибирати. Не можу сказати, що чаклую над складними стравами. А з тістом взагалі ніколи не хочу мати справи. Проте оцей сочевичний хліб виявився моїм зручним варіантом, можливо, тому що не потрібно возитися з борошном. 

Поділіться, будь ласка, своїми секретами, як мати чудовий вигляд? 

– Здебільшого це завдяки генетиці, моя мама завжди чудово виглядала, і до хвороби їй ніколи не давали 70 років. Я системно не відвідую косметологів і користуюсь звичайною корейською косметикою, напевно, тому, що мене взагалі ця тема не дуже цікавить і хвилює. А щодо якихось кардинальних втручань, цього я, щиро кажучи, боюся. Отут я вже думаю, що можна й почекати, чи взагалі відмовитись від якихось різких дій. 

У вас є плани чи мрії на цей рік?

– Мені здається, що зараз задля збереження якихось позитивних думок та ресурсу цілі та мрії необхідні. Проте я пішла далі і тільки маю плани, а вмію від них відмовлятись. Коли щось іде не за моїм планом, то раніше це мене дратувало й засмучувало, це була майже трагедія. Моє ставлення до цього змінилось після смерті мами, яка пішла після боротьби з онкологією. Тоді я остаточно усвідомила, що не все залежить від мене.

«Смерть мами навчила мене приймати невідворотне і миритися з тим, на що я не можу вплинути. Не можу сказати, що я навчилась цього стовідсотково. Але коли щось іде не за планом, я згадую маму і думаю: «Не все залежить від мене. Принаймні я зробила все, що могла». 

А про що ви мрієте?

– Я почала мріяти не так давно. Раніше у мене це були не мрії, а лише цілі. Але нещодавно я почула одну хорошу фразу: «Якщо ти мрієш бути на Місяці, то ти принаймні можеш опинитись серед зірок». 

Звісно, як кожен з нас, насамперед мрію про найшвидшу перемогу. Щоб якомога більше людей залишились живими й здоровими. Мрію повернутись додому, і щоб у міста повернулись люди. Щоб мої близькі люди були здорові. Зараз всі ми дуже багато читаємо й чуємо про смерть, і вона насправді все ближче до нас. Я часто про це думаю, і ці думки мене дуже підштовхують і пришвидшують.

“Найголовніше для мене — встигнути зробити якомога більше”.  

Про що я вас не запитала, а ви хотіли б сказати?

– Напевно, про що я жалкую. Я часто говорю про це з донькою. Можливо, можна було б жалкувати про втрачені гроші або можливості. Але якби могла повернутися в минуле, то я б народила ще одну дитину. Я навіть не можу пояснити, чому так сталося, адже всі можливості були. Тепер я часто про це думаю. Адже це нове життя, нові можливості, нова людина, якій я б могла передати свій досвід. Я дуже про це жалкую. 

Проте радію, що у мене є донька, яку я дуже люблю. Не можу сказати, що ми з нею як подруги. Вважаю, що важливо не забувати про свою головну батьківську роль — захищати й тримати парасольку над головою дитини. Для неї також важливо, що я немов вища, доросліша й розумніша завдяки досвіду. Я б хотіла, щоб так і було і щоб надалі нам було настільки ж цікаво разом, як і зараз. Вона ставить мені такі питання, про які я багато думаю. І мені це дуже цікаво, незважаючи на те, що вона ще досить молода. Дуже приємно, коли ти бачиш, наскільки розумна й зацікавлена твоя дитина, і спілкування з нею — одна з моїх найбільших цінностей.

Фото: Юлія Вебер