Завершено досудове розслідування щодо сексуального насильства над 12-річною дитиною з боку засновника релігійної організації

16.02.2024

Нещодавно завершилось досудове розслідування у справі лінії правової допомоги “ЮрФем: підтримка”, в якій 12-річна дівчинка постраждала від дій сексуального характеру з боку засновника релігійної організації (церкви). Сексуальне насильство він вчиняв щодо дитини впродовж тривалого періоду. Батько дитини звернувся по допомогу наприкінці липня, а вже невдовзі кривдника взяли під варту. 

В рамках досудового розслідування вдалось отримати достатньо доказів для зміни підозри у справі та нової кваліфікації вчиненого злочину. 

Фото: jurfem.com.ua

Консультантка лінії правової допомоги “ЮрФем: підтримка” Юлія Нікітіна пояснює:

“Доволі часто кривдники використовують соціальні мережі як інструмент для вчинення злочину. З метою імплементації Лансаротської конвенції про захист дітей Кримінальний кодекс України було доповнено ст. 156-1. Ця норма встановлює відповідальність за домагання інтимного характеру, які вчинені стосовно дітей, в тому числі через будь-які інтернет-ресурси.

Ця справа є яскравим прикладом цього, оскільки пропозиції зустрічі дитині виражались через інтернет-ресурси, що підпадає під кваліфікацію ст. 156-1 ККУ.

Як бачимо, домаганнями можуть бути навіть пропозиція про особисту зустріч (усно, письмово, телефоном, через повідомлення в інтернеті, а також за допомогою особистого контакту) чи зустріч по відеозв’язку для статевої взаємодії”.

Запобіжний захід кривднику на цей час залишено без змін – він продовжує перебувати під вартою. Далі відбудеться судовий розгляд справи. Кривднику загрожує позбавлення волі на  15 років або ж довічно.

До слова, ще один важливий аспект у справах сексуального насильства – наявність/відсутність добровільної згоди людини на статеві зносини. 

Згода вважається добровільною, якщо вона є результатом вільного волевиявлення особи, з урахуванням супутніх обставин. Саме відсутність добровільної згоди є вирішальною для визначення того, чи відбулось зґвалтування або сексуальне насильство. 

Але! Згідно з українським законодавством, людина вважається такою, яка може дати свідому та вільну згоду на сексуальну взаємодію з іншою особою, з досягненням 16-річного віку. Сексуальні зносини з особою, яка не досягла 16 років, вважаються кримінальним правопорушенням, навіть якщо нібито була виражена згода.

___________________

*Лінія правової допомоги “ЮрФем: підтримка” надає безоплатну юридичну та психологічну допомогу постраждалим від сексуального насильства та гендерної дискримінації. Звернутись можна за номером 068 145 55 90 або 0 800 30 55 90 (безплатний номер), написавши у Viber/Telegram або залишивши заявку на сайті.