Жінки та бізнес: з чого почати та як отримати грант на розвиток своєї справи

22.02.2023

Світлана Олєйнікова, експертка зі стратегічного фандрейзингу

Згідно даних останнього дослідження українських жінок підприємиць, 9 з 10 власниць бізнесу стверджують, що в Україні є всі можливості для розвитку жіночого підприємництва . Водночас та ж статистика «говорить», що 54% жінок все ще стикаються зі стереотипами в межах підприємницької діяльності. Наприклад, такими як – «жінка не може бути керівником», «ця сфера складна для жінки», «бізнес – не жіноча справа».

Проте жінки готові запускати та розвивати власну справу, але часто для старту їм бракує знань, підтримки, грошей. Світлана Олєйнікова,  експертка зі стратегічного фандрейзингу, ділиться порадами, які допоможуть жінкам розпочати бізнес і про можливості, які цьому сприятимуть.

З чого розпочати шлях у бізнес

Насамперед – вибрати нішу. Якщо ви точно знаєте, в якій сфері розпочати справу свого життя, вам дуже пощастило. Якщо ні, є простий, але дієвий спосіб знайти заняття, що може перетворитись на успішний бізнес.

Складіть 3 списки:

  1. Що ви вмієте робити.
  2. Що любите робити.
  3. За що вам платять, будь-коли платили чи готові платити гроші.

Бізнес, який приноситиме результат і задоволення, знаходиться на перетині цих списків. Обрали нішу, що робити далі? Занурити себе у відповідне бізнес-оточення.

Будьте в колі однодумців і навчайтеся

Щоб розвиватися, потрібно бути в колі тих, хто вже це активно робить – вступайте до тематичних клубів та ком’юніті, беріть участь у форумах, конференціях, мітапах тощо. Відвідування профільних заходів та членство у бізнес-спільнотах допоможе вам не лише надихнутися історіями успіху. Все це може стати майданчиком для нетворкінгу, де відбувається цінний обмін досвідом, народжуються нові ідеї та колаборації, з’являються корисні знайомства, які в майбутньому можуть стати цікавими спільними ініціативами.

Участь у різних коучингових та менторських сесіях, освітніх курсах, які допомагають удосконалювати свої бізнес-навички, також сприятиме професійному розвитку. І багатьма можливостями зараз можна скористатися безкоштовно. 

  • На порталі Дія.Бізнес ви знайдете ідеї, поради, консультації, освітні програми, джерела фінансування для старту та розвитку бізнесу.
  • На Національній платформі малого та середнього бізнесу є доступ до досліджень, інтерв’ю, історій успіху, анонсів подій та іншої корисної інформації, яка допоможе вам запустити сласну справу. 

Коли отримуєш необхідні базові знання, з’являється впевненість у своїх силах та ідеї проєктів, на реалізацію яких часто достатньо енергії, але не достатньо фінансів. Тут на допомогу можуть прийти гранти.

Що таке гранти

Грант – це безповоротна фінансова або технічна допомога на проведення досліджень, запуск бізнесу або реалізацію нових проєктів. Основними джерелами фінансування є державні організації, приватні фонди, міжнародні донори. На відміну від кредитів, грантові гроші не потрібно повертати. Але обов’язкова умова – повний звіт використання виділених коштів. Яку б грантову програму ви не обрали, перше, що потрібно зробити – уважно вивчити вимоги та оцінити, наскільки ваша ідея цим вимогам відповідає.

Якщо проєкт цікавий, є розуміння, на що саме потрібні гроші та чіткий бізнес-план, який відобразить усі переваги вашої компанії та покаже, як грант допоможе розвитку, великі шанси отримати фінансування на старт навіть початківцям. А далі вже можна подавати грантові заявки для розвитку та масштабування.

На що дають гранти жінкам

Практично у всіх грантових фондів є програми категорії women empowerment, спрямовані на розширення можливостей для реалізації жінок.

Наприклад, Європейський банк реконструкції та розвитку ще у 2015 році відкрив в Україні програму грантової підтримки «Жінки в бізнесі». У рамках цього проєкту ЄБРР надає гранти на консультаційні послуги щодо складання маркетингової стратегії, операційної діяльності, управління якістю, підготовки фінансової звітності, впровадження IT систем тощо.

Також зараз відкриті наступні програми для жінок:

Як правило, грантові програми для жінок мають особливі умови, наприклад:

  • 50% бізнесу у власності жінки
  • Більшість працівників – жінки
  • Оперативне управління компанії очолює жінка

Але й заповнюючи грантові заявки загальної категорії, можна наголошувати на жіночому лідерстві, захисті прав або розвитку жінок. Такі проєкти отримують більше уваги від донорських фондів, які мають в фокусі підтримку жінок. Проте, звісно, ​​не потрібно нічого вигадувати, варто підсвічувати лише реальні факти.

Гендерні кордони розмиваються, численні історії успіху доводять, що жінки можуть будувати бізнес у будь-якій сфері на рівні з чоловіками. Головне – діяти, розвиватися, бути в оточенні однодумців та користуватися можливостями, які відкриті спеціально для жінок.