Згідно з даними останнього дослідження українських підприємиць, 9 з 10 власниць бізнесу стверджують, що в Україні є всі можливості для розвитку жіночого підприємництва. Водночас та ж статистика говорить, що 54% жінок досі стикаються зі стереотипами щодо підприємницької діяльності. Наприклад, як-от «жінка не може бути керівником», «ця сфера складна для жінки», «бізнес – не жіноча справа». Проте жінки готові запускати та розвивати власну справу, але часто для старту їм бракує знань, підтримки, грошей. Світлана Олєйнікова, експертка зі стратегічного фандрейзингу, ділиться порадами, які допоможуть жінкам розпочати бізнес, і розповідає про можливості, які цьому сприятимуть.
З чого розпочати шлях у бізнес
Насамперед потрібно вибрати нішу. Якщо ви точно знаєте, в якій сфері розпочати справу свого життя, вам дуже пощастило. Якщо ні, є простий, але дієвий спосіб знайти заняття, що може перетворитись на успішний бізнес.
Складіть три списки:
- Що ви вмієте робити.
- Що любите робити.
- За що вам платять, будь-коли платили чи готові платити гроші.
Бізнес, який приноситиме результат і задоволення, розташований на перетині цих списків. Обрали нішу, що робити далі? Занурити себе у відповідне бізнес-оточення.
Будьте у колі однодумців і навчайтеся
Щоб розвиватися, потрібно бути у колі тих, хто вже це активно робить: вступайте до тематичних клубів та ком’юніті, беріть участь у форумах, конференціях, мітапах тощо. Відвідування профільних заходів та членство у бізнес-спільнотах допоможе вам не лише надихнутися історіями успіху. Все це може стати майданчиком для нетворкінгу, де відбувається цінний обмін досвідом, народжуються нові ідеї та колаборації, з’являються корисні знайомства, які у майбутньому можуть стати цікавими спільними ініціативами.
Участь у різних коучингових та менторських сесіях, освітніх курсах, які допомагають удосконалювати свої бізнес-навички, також сприятиме професійному розвитку. І багатьма можливостями зараз можна скористатися безкоштовно.
Останні новини
- Афіша тижня: що подивитися, послухати та куди сходити 16-22 вересня
- Клодет Кольбер — легенда срібного екрана
- Український бренд GAPTUVALNYA створив колекцію вишиванок до Саміту перших леді та джентльменів: фото
- Актори, телеведучі, артисти обʼєдналися в Києві заради допомоги пораненому добровольцю з Дніпра
- П’ятниця, 13-те: усі фільми жахів про маніяка-вбивцю Джейсона Вурхіза Новости на главной
- На порталі «Дія.Бізнес» ви знайдете ідеї, поради, консультації, освітні програми, джерела фінансування для старту та розвитку бізнесу.
- На Національній платформі малого та середнього бізнесу є доступ до досліджень, інтерв’ю, історій успіху, анонсів подій та іншої корисної інформації, яка допоможе вам запустити сласну справу.
Коли отримуєш необхідні базові знання, з’являється впевненість у своїх силах та ідеї проєктів, на реалізацію яких часто достатньо енергії, але бракує фінансів. Тут на допомогу можуть прийти гранти.
Що таке гранти
Грант – це безповоротна фінансова або технічна допомога на проведення досліджень, запуск бізнесу або реалізацію нових проєктів. Основними джерелами фінансування є державні організації, приватні фонди, міжнародні донори. На відміну від кредитів, грантові гроші не потрібно повертати. Але обов’язкова умова – повний звіт використання виділених коштів. Яку б грантову програму ви не обрали, перше, що потрібно зробити, – уважно вивчити вимоги та оцінити, наскільки ваша ідея цим вимогам відповідає.
Якщо проєкт цікавий, є розуміння, на що саме потрібні гроші та чіткий бізнес-план, який покаже усі переваги вашої компанії та як грант допоможе розвитку, існують великі шанси отримати фінансування на старт навіть початківцям. А далі вже можна подавати грантові заявки для розвитку та масштабування.
На що дають гранти жінкам
Майже у всіх грантових фондів є програми категорії women empowerment, спрямовані на розширення можливостей для реалізації жінок.
Наприклад, Європейський банк реконструкції та розвитку ще у 2015 році відкрив в Україні програму грантової підтримки «Жінки в бізнесі». У межах цього проєкту ЄБРР надає гранти на консультаційні послуги щодо складання маркетингової стратегії, операційної діяльності, управління якістю, підготовки фінансової звітності, впровадження IT-систем тощо.
Натепер вдкриті такі програми для жінок:
- Програма розширення жіночого підприємництва – навчальна програма, де жінки здобувають знання для старту бізнесу та розроблення стабільних, стійких до кризи мікропідприємств.
- Конкурс грантів на підтримку створення нових робочих місць жінками-підприємицями – підтримка бізнесів у розширенні та створенні нових робочих місць для внутрішньо переміщених жінок.
- Грантова програма на бізнес-наставництво для жінок – програма підтримки початку та розвитку сталої, стійкої до криз мікрокомпанії.
- Конкурс тревел-грантів для активісток і представниць жіночих / феміністичних організацій – підтримка та посилення жіночих / феміністичних громадських організацій.
- Премія «Створено жінками 2023» – підтримка жіночого підприємництва в Україні від Комітету жінок-очільниць і генеральних директорок французьких компаній.
Зазвичай грантові програми для жінок мають особливі умови, наприклад:
- 50% бізнесу у власності жінки;
- більшість працівників – жінки;
- оперативне управління компанії очолює жінка.
Але й заповнюючи грантові заявки загальної категорії, можна наголошувати на жіночому лідерстві, захисті прав або розвитку жінок. Такі проєкти отримують більше уваги від донорських фондів, які мають у фокусі підтримку жінок. Проте, звісно, не потрібно нічого вигадувати, варто підсвічувати лише реальні факти.
Гендерні кордони розмиваються, численні історії успіху доводять, що жінки можуть будувати бізнес у будь-якій сфері нарівні з чоловіками. Головне – діяти, розвиватися, бути в оточенні однодумців та користуватися можливостями, які відкриті спеціально для жінок.