Нещодавно, за підтримки Фонду прав людини Королівства Нідерландів та завдяки дослідникам Центру прав людини ZMINA, було оприлюднено звіті, де проаналізовано всі етапи утримання жінок представниками російської федерації в ізоляторі тимчасового тримання № 1. Зафіксовано умови перебування в ІТТ, катування та інші жорстокі, нелюдські або такі, що принижують гідність, види поводження і покарання, які вчиняли щодо утримуваних жінок, та наслідки цих порушень. Дослідникам Центру прав людини ZMINA вдалося встановити, що в різний час в ІТТ перебували щонайменше тридцять жінок.

Жінок затримували протягом літа — переважно в липні-серпні 2022 року, та утримували до кінця жовтня, коли російські війська почали відступ з правого берега Херсонщини.
“Жінок тримали в ізоляторі від години до майже трьох місяців. Вік цих жінок, за офіційними даними, від 32 до 58 років. За свідченнями самих утримуваних, наймолодшій із жінок, що перебувала в ІТТ довший час, був 21 рік. При цьому серед затриманих, які перебували в ІТТ недовго, за свідченнями, були і неповнолітні”, — розповіла Онисія Синюк.
Утримуваних жінок підозрювали, зокрема, в партизанській діяльності та допомозі Збройним силам України. Так, затримували цілеспрямовано, зокрема, співробітниць правоохоронних органів України. Затримували також людей, яких РФ підозрювала у контакті чи родинних зв’язках із представниками правоохоронних органів України, ЗСУ чи руху спротиву на тимчасово окупованих територіях Херсонщини.
Серед жінок, яких тримали в ІТТ, були колишня волонтерка “Правого сектору”, яка допомагала у військовому госпіталі, працівниця Херсонської обласної комунальної аварійно-рятувальної служби, працівниця відділу кадрів воєнізованої охорони, домогосподарка, курсантка Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, співробітниця Управління патрульної поліції, а також заступниця директора гімназії.
Ще одна категорія затриманих — ті, кого використовували як заручників для затримання членів сім’ї та рідних, а також знайомих.
Ольгу Гончевську, колишню співробітницю Управління патрульної поліції Херсонської області, понад 1,5 місяця незаконно утримували в ІТТ. Її затримали разом з цивільним чоловіком, теж колишнім поліцейським, за наводкою колишнього колеги. Ольгу та інших жінок в ізоляторі годували раз на день, милися вони переважно з-під пляшок.

На Ольгу психологічно тиснули: погрожували налисо підстригти, вивезти її батьків, тримали біля кімнат, де катували інших. Згодом жінку на допиті, де хотіли дізнатися про “кураторів з СБУ”, били струмом. Потім, тримаючи силою, троє чоловіків вдягли тканину на обличчя жінки та почали заливати водою, від чого та не могла дихати.
Ще одну постраждалу — курсантку Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба Наталію Сосмій — затримали у її дворі 30 озброєних росіян у балаклавах та три тижні незаконно утримували в ізоляторі. Жінку звинуватили в тому, що вона “веде подвійне життя і співпрацює з СБУ”. Наталії погрожували, що зґвалтують її та її неповнолітню доньку. Згодом жінку почали бити.

Відомо про випадок, коли на кілька днів затримали жінку, яка відвернулася і не привіталася з російськими військовослужбовцями, які зайшли в автобус на блокпості.
Представники РФ, які проводили затримання, у кількох випадках представлялися як “поліція МВС Росії” або “військово-кримінальна поліція”. Водночас вони переважно не надавали службових посвідчень або інших документів, а також приховували обличчя — були в балаклавах.
Під час затримання представники РФ психологічно тиснули на людей та навіть застосовували фізичну силу — одну жінку в ІТТ привезли вже з крововиливом під оком та гематомами на голові.
Умови в ізоляторі, де тримали жінок, не були належними: камери були двомісні та тримісні, однак у них одночасно перебувало від п’яти до дев’яти людей. Також перші три тижні затримані не мали можливості повноцінно митися взагалі. Харчування також було поганим, їжу часто давали зіпсованою і її не вистачало на всіх.
Росіяни також катували українських жінок, зокрема тих, хто професійно пов’язаних із правоохоронними органами України, ЗСУ або ж яких представники РФ підозрювали у зв’язках з українським рухом спротиву. Найчастіше жінок катували електричним струмом, водою, а також били їх. Відомо також про випадок сексуалізованого катування — постраждалу били струмом по грудях. Були і погрози насильством.
В одному з випадків постраждала повідомила про погрозу, зокрема, груповим зґвалтуванням. Щойно жінку привезли до ІТТ, в холі її оточило приблизно 15 окупантів та почали змушувати роздягнутися для “огляду” — піднімали футболку та відтягували штани, торкалися тіла. Вони також казали, що жінку зґвалтують.
“Представники РФ завдавали страждань утримуваним жінкам, щоб отримати інформацію, зізнання або ж залякати для придушення спротиву на окупованих територіях. Крім того, погрози сексуальним насильством та домагання росіяни застосовували для психологічного тиску та ствердження свого домінуючого положення. Такі погрози сексуальним насильством є частиною культури російських військових і не караються командирами”, — розповідає Онисія Синюк.
Радниця з прав людини ZMINA Наталія Охотнікова заявляє, що є підстави вважати, що представники РФ вчиняють не лише воєнні злочини, а й злочини проти людяності. Адже росіяни тримали українок у неналежних умовах, а злочини, зокрема тортури, вчиняли системно та масштабно.
“Ми передамо СБУ та Офісу Генпрокурора, а також плануємо передати до Міжнародного кримінального суду дані від всіх жінок, що дали на це згоду, щоб максимально сприяти належному розслідуванню всіх інцидентів, про які говориться у звіті”, — додала Охотнікова.
Переглянути звіт англійською та українською можна тут. Відео з пресконференції за посиланням.