«Жіночі студії»: в Україні стартував новий феміністичний проєкт

Він розповідає про історію України через жіночий погляд

Жіночі студії
18.09.2024

«Жіночі студії» — так називається новий YouTube-проєкт, присвячений українській жіночій історії. Його реалізація стала можливою завдяки грантовій підтримці від Projector Foundation у межах програми «Сама собі ціль».

Головними героїнями проєкту є українські дослідниці. Це історикині, етнографині та інші експертки, які досліджують історію з жіночої перспективи. «Жіночі студії» це не просто лекції про минуле, а можливість побачити історію з іншого боку, який раніше залишався поза увагою.

«Якщо ми не знаємо історію половини людства — жінок, то чи можемо стверджувати, що знаємо свою історію взагалі?» — саме це питання стає центральним у проєкті.

«Жіночі студії» створені засновницями  феміністичної спільноти WOMEN UA Іриною Мусій та Мілою Мороз.Жіночі студії

«Чому більшість пам’ятників та історичних подій зосереджені на чоловіках — учасниках війн і політичних діячах, тоді як досвід жінок часто залишається поза увагою? Це питання мене хвилювало ще під час навчання на історичному факультеті, де жінки майже не згадуються в підручниках. Історію писали чоловіки, тому вона фокусується на чоловічих досягненнях. Сучасні виклики, такі як знищення нашої культури та загроза культурним пам’яткам з боку Росії, спонукають нас переосмислити минуле і відобразити всі людські досвіди. Наш проєкт має на меті не тільки висвітлити ці аспекти, але й підсилити видимість українок, які відіграють важливу роль в нашій історії», — коментує запуск Ірина Мусій, одна з авторок проєкту.

Про «Жіночі студії»

Проєкт має на меті не лише розповісти більше про жіночі постаті в українській історії. Він сподівається сприяти популяризації музеїв та історичних пам’яток, які відображають жіночий досвід.

Знімання першого сезону відбулися у Львові, Ужгороді та Харкові. Ці міста обрали не випадково — кожне з них має свою унікальну історію, пов’язану з видатними жінками. У Харкові авторки відвідали Музей жіночої та гендерної історії, створений  Тетяною Ісаєвою у 2008 році. В Ужгороді команда записала лекцію з Тетяною Літераті, яка поділилася історіями жінок міста. А у Львові знімали у Музеї етнографії та художнього промислу, одному з найбільших музеїв України. 

Проєкт зацікавить як професійних істориків та історикинь, так і тих, хто лише починає відкривати для себе історію України. Він також актуальний для всіх, хто цікавиться гендерною рівністю та роллю жінок в історії.

«З метою просування проєкту ми зняли короткі відео у вигляді діалогів феміністки минулого з феміністкою сьогодення. У цих відео Мотря з XIX століття розповідає про своє життя та дивується тому, що змінилось і не змінилось у XXI столітті», — додає Міла Мороз, одна з авторок проєкту.

Жіночі історії

Голова Асоціації досліджень жіночої історії Оксана Кісь

Експерткою першого випуску стала докторка історичних наук, голова Асоціації досліджень жіночої історії Оксана Кісь. У ньому обговорюють роль жінок у музейних колекціях. Також йдеться про теорію матріархату та його відображення в українському фольклорі. А ще досліджується роль дружини Франка Оксани Хоружинської у феміністичному русі.

Спільнота WOMEN UA активно підтримує і підсилює українок. Активістки організовують кар’єрні консультації та психологічні сесії. А ще розмовні клуби та тренінги, щоб надати жінкам необхідну підтримку.

Проєкт вже доступний на платформах YouTube, Instagram, TikTok.

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram