Жіночий слід весільного маршу та до чого тут сестра Мендельсона

218 років тому, 14 листопада, народилась Фанні Мендельсон, німецька співачка, піаністка і композиторка, сестра композитора Фелікса Мендельсона

14.11.2023

Фелікс Мендельсон, німецький композитор, піаніст та диригент, відомий багатьом саме завдяки славнозвісному весільному маршеві. Шуберт називав його Моцартом дев’ятнадцятого сторіччя, а Вагнер звинувачував Фелікса у наслідуванні Баха. Проте в усій цій історії поруч біла присутня ще одна фігура, геній якої неможливо не помітити.

У родині Мендельсонів було чотири дитини, але тільки двоє прославилися саме на музичній ниві — старша дочка Фанні та молодший син Фелікс. Онуки видатного діда-філософа Мозеса, який носив прізвисько «німецький Сократ» та посприяв не тільки розвитку німецького просвітництва, а й багато зробив для реформи юдаїзму. Серед друзів Мозеса були Кант, Гердер та Віланд. В Юдейському музеї Берліну можна побачити власні речі Мозеса та дізнатися про його вплив на тогочасну Німеччину.

Сім’я була дуже заможною, адже, по-перше, дідуся у 1763 році звільнили від податків за значні досягнення для громади, по-друге, родина займалася підприємництвом. Тому авжеж дітям дісталась найкраща освіта. Батьки Фанні та Фелікса переїхали до Берліну, дітям найняли найпрестижніших вчителів за класом нотної грамоти та гри на інструментах. Своїми успіхами найбільше дивувала Фанні (Мадам Марі Біжо де Морог, музикантка, якою захоплювався Бетховен і за сумісництвом педагог Фанні) неодноразово зазначала, що Фанні — музичне диво.

До 15 років дівчина вражала своїм даром усіх. Але як то бувало у традиціях знатних сімей тих часів, батько вирішив видати дівчину заміж та заборонив музикувати. Ця новина стала трагедією для Фанні, і, щоб якось пережити своє горе, вона сконцентрувалася на молодшому братові Феліксові та його успіхах у музиці.

Одного разу вона грала напам’ять усі прелюдії та фуги Баха на день народження свого батька. Але його відповідь була у дусі того часу: «Дуже мило, люба, але не забувай, що ти дівчина, тож можеш забути про те, щоб робити ці речі публічно».

У 1821 році Фелікс вирушає до Гете і щодня надсилав листи сестрі з докладними розповідями про своє життя. У відповідь Фанні відправляла через Фелікса пісні, написані на вірші поета. Гете говорив про її твори із захопленням і навіть написав текст до однієї з її мелодій.

Вдруге талант Фанні розкрився відразу після заміжжя. За кілька годин після урочистої церемонії, де звучала її власна композиція, чоловік відвів молоду дружину до рояля і сказав: «Ти повинна писати музику».

Фанні писала у стіл, грала для вузького сімейного кола, але її роботи знали у всіх концертних залах Німеччини, щоправда, в авторстві її брата Фелікса Мендельсона.

Є свідчення про те, що кілька пісень зі збірки Фелікса належали його сестрі, а коли сама королева Вікторія висловила захоплення новою «Італійською піснею», Фелікс зізнався, що автор — його сестра. Шейла Хейман, прапраправнучка Мендельсона, згадувала, що коли Фелікс «опублікував деякі з творів Фанні під своїм іменем, його запросили грати для королеви Вікторії. Коли він запитав королеву, які з творів їй сподобалися найбільше, виявилося, що вона уподобала саме композиції Фанні».

«Якщо ніхто не висловлює своєї думки або не виявляє жодного інтересу до чиїхось творів, людина втрачає згодом не тільки все задоволення від них, а й усю здатність судити про їхню цінність»

Ф. Мендельсон

Цікаво, що сім’я підтримувала подібний стан речей, керуючись ідеєю, що для юнака це професія, а для дівчини лише витівка. Ба більше, батько забороняв Фанні писати музику, адже це могло зашкодити братові. І лише чоловік Фанні, Вільгельм Гензель, був категорично не згодний. Саме він таємно від рідних за свої гроші опублікував кілька творів дружини та всіляко сприяв її розвитку. Фанні Мендельсон, одна з найвідоміших композиторок ХІХ століття, так і померла, відчуваючи себе тінню зірки свого брата. Померла Фанні у 41 рік від серцевого нападу під час виконання братової ораторії «Вальпургієва ніч», у її доробку більш ніж 500 творів.

Найвідоміший цикл її мініатюр «Рік», що складається з 12 творів, став провісником «Пори року» Чайковського. Після смерті Фані Фелікс прожив лише сім місяців і теж помер.

До речі, у 2017 році, вперше за 140 років, «Великодню сонату» виконали саме під ім’ям Фанні, хоча до того її приписували Феліксу.

Анастасія Ніколаєнко