Зима близько: як правильно надати домедичну допомогу людині на вулиці

Зима – казковий та водночас небезпечний період. Люди падають, замерзають і щодня стають відвідувачами травмпунктів. Як надати правильну допомогу перехожому?

22.11.2023

На прикладі поширених травм у холодний період року інструктор та засновник курсів з домедичної допомоги “Save a Life” Михайло Думнич розповів, як допомогти людині до приїзду медиків.

Алгоритми домедичної допомоги на вулиці

Михайло Думнич, інструктор та засновник курсів з домедичної допомоги “Save a Life”

Перед наданням домедичної допомоги варто пам’ятати кілька правил, які стануть у пригоді. Переконайтесь, що поруч відсутня небезпека для постраждалого та вас. Наприклад, якщо людина послизнулась та травмувалась, вам також потрібно обережніше рухатися поруч із місцем падіння. Заспокойте людину, яка потребує допомоги та поясніть їй подальші дії. За необхідності зателефонуйте до швидкої. 

Наступні кроки залежатимуть від особливості травми. Розгляньмо поширені види, які часто зустрічаються у зимовий період.

Переломи кінцівок

Перелом — порушення цілісності кістки. При відкритому шкірні покриви пошкоджуються, водночас закритий не передбачає змін. 

Як допомоги при закритому переломі: 

  • допомогти постраждалому прийняти положення, яке завдає найменше болю;
  • викликати швидку та дочекатися її приїзду;

Якщо в людини відкритий перелом, до переліку:

  • розрізати одяг та оглянути рану;
  • якщо є масивна кровотеча з рани, накласти кровоспинний турнікет або джгут;
  • загорнути місце рани чи накласти чисту пов’язку на неї без зміщення кістки;

Травма голови

Травма голови може виникнути внаслідок прямих ударів по голові, ДТП або ж внаслідок падінь. Якщо ви бачите на дорозі людину з такою травмою, слід:

  • зафіксувати голову та шию в тому положенні, в якому побачили постраждалого;
  • якщо в області голови ви бачите відкриту рану, потрібно її закрити. Це може бути пов’язка без створення надмірного тиску;.

Наступні два види травм тягнуть за собою ризик пошкодження внутрішніх органів, тому алгоритм дій обмежений. Необхідно дочекатися швидкої. 

Тупа травма живота

Тупа травма живота відбувається через дві основні причини: поранення та удари. До основних її ознак відносять: біль в ділянці живота, порушення свідомості, часте та поверхневе дихання, наявність гематоми та забоїв. До приїзду швидкої перебувайте з постраждалим поруч та підтримуйте мінімальний діалог. Якщо постраждалий починає замерзати, потрібно його зігріти, накривши пледом чи термоковдрою.

Травма хребта

Травма хребта – це ушкодження будь-якої частини хребта, що складається з хребців, дисків і зв’язок. Вона може бути результатом аварій, падінь, спортивних травм або інших нещасних випадків. Травму хребта часто супроводжує біль, порушення рухової функції та може впливати на сенсорні та моторні нерви.

Оскільки алгоритм дій до приїзду швидкої обмежений, постраждалому можна надати базову допомогу при травмуванні хребта: 

  • зафіксувати голову та шию;
  • вкрити постраждалого теплою тканиною/ковдрою, якщо його морозить;
  • викликати швидку та дочекатися з постраждалим її приїзду;

Замерзання, обмороження

У чому різниця між обмороженням та переохолодженням? Обмороження — невідкладний стан, при якому тканини тіла травмуються під впливом низької температури. Найчастіше відбувається обмороження пальців рук та ніг, а також вух. Переохолодження — це також невідкладний стан. Проте він має інший механізм і характеризується не пошкодженням шкіри, а тим, що організм втрачає тепло швидше, ніж виробляє. Через надмірну втрату тепла знижується циркуляція крові в усьому організмі, тому серце, нервова система та інші органи не можуть нормально працювати. Якщо не допомогти переохолодженій людині, це може призвести до зупинки серця та дихальної системи і, зрештою, до летальних наслідків.

До основних ознак переохолодження відносять: зниження температури тіла постраждалого нижче 35 °С, тремтіння, повільне дихання, сплутання свідомості.

За наявності цих ознак варто:

  • перемістити постраждалого у тепле приміщення;
  • викликати швидку та дочекатися з постраждалим її приїзду;
  • зняти з постраждалого холодний, вологий одяг;
  • огорнути в сухе покривало, ковдру чи плед;
  • якщо постраждалий при свідомості, дати безалкогольні теплі напої;
  • при ураженні шкіри та появі пухирів слід накласти на уражене місце чисту суху пов’язку, щоб уникнути додаткових ушкоджень;

Пам’ятайте, що основною допомогою є виклик швидкої, проте на домедичному етапі ви здатні врятувати постраждалому життя. Дбайте про себе та будьте готові надати допомогу іншим. Дотримуючись наведених дій, ви точно не нашкодите, а навпаки, допоможете людині при травмі.