Зоополіція в Україні: чому важливо долучитися кожному з нас

12.03.2024

Питання захисту тварин в Україні та відповідальності за жорстоке поводження з ними піднімалися вже неодноразово на різних рівнях. Та попри всі зусилля ця проблема лишається невирішеною. Нещодавно зоозахисники звернулися до Кабінету міністрів з ініціативою створення в Україні зоополіції і до широкого загалу — з проханням підтримати їх петицію.

Випадки жорсткого поводження з тваринами сьогодні, на жаль, непоодинокі. Із соцмереж ми нерідко чуємо про випадки знущання, про кинутих напризволяще, побитих, голодних, замурованих, потоплених та доведених до смерті собак і котів, сільськогосподарських тварин та колишніх домашніх улюбленців. І в багатьох випадках братів наших менших вже не можливо врятувати. До того ж поліція не володіє достатнім рівнем знань або просто бездіє, оскільки не вважає тварин вартими своєї уваги.

Ризик для майбутнього

Із слідчої та судової практики відомо, що певна кількість осіб, які знущалися над тваринами в подальшому вчинили тяжкі злочини проти людей. Це підтверджують дослідження Єльського університету про те, що у 80% засуджених за насильницькі злочини виявилися випадки заподіяння шкоди або вбивства тварин.

Етапи змін на державному рівні

До 2017 року за жорстоке поводження з тваринами був передбачений лише штраф в розмірі 850 грн. Потім Верховна Рада України посилила відповідальність громадян, змінивши штрафи на позбавлення волі строком від 2 до 8 років. Наступні зміни у законодавстві були прийняті у 2021 році. Вони передбачали кримінальне покарання не лише за загибель тварини, а й за завдання їй тілесних ушкоджень. Однак, ці державні заходи не вплинули на ситуацію належним чином, адже справи практично не доходять до судового розглядання.

поліція

Фото: facebook.com/UA.KyivPolice

«Найчастіше представники поліції взагалі не реагують на випадки жорстокого поводження з тваринами, не знають законодавчих норм поводження з тваринами, не можуть розмежувати адміністративне та кримінальне правопорушення, не вміють здійснювати слідчі дії в межах кримінального провадження за ст.299 КК України. А часто просто не виїжджають на виклик. В чому проблема? Відповідь дуже проста. Поліція зайнята тисячами інших справ. Питання жорстокого поводження з тваринами в них, м’яко кажучи, не в пріоритеті», — стверджує Марина Суркова, президент Всеукраїнської спілки громадських організацій «Асоціація зоозахисних організацій України» (АЗОУ).

Читайте також: МВС скасувало заборону на перебування тварин у укриттях

Пропозиції зоозахисників

Разом с Help Animals Of Ukraine (HAU) організаціїї створили на сайті Кабінету Міністрів України петицію про створення зоополіції. Вони не тільки закликають представників влади звернути увагу на проблему, а й пропонують певні заходи. Вирішити проблеми могло б створення спеціального підрозділу зоополіції в структурі Національної поліції України. Його підготовлені фахівці та уповноважені особи із знаннями в сфері поводження з тваринами могли б змінити ситуацію, яка склалася сьогодні.

Петиція зі зверненням до Кабінету Міністрів України про створення підрозділу зоополіції та розробкунормативно-правової бази для його діяльності вже зареєстрована на сайті електронних петицій держустанови. Для її розгляду необхідно набрати 25 тисяч підписів за три місяці — до 6 червня 2024 року.

Підписати її можна за посиланням: https://petition.kmu.gov.ua/petitions/6152?fbclid=IwAR2FlpHHNiIuq-9AIoAlAiv-3EdhNfvg8eiAOiAcBeg2LfuvSnaJzLQiGmY

Поширюйте допис серед друзів та знайомих, щоб більше людей мали змогу підтримати цю важливу ініціативу!

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram