Зростання випадків шахрайства на сайтах знайомств у зв’язку з пандемією та війною в Україні

14.07.2022

Шахрайство та спроби скористатися наївністю та легковірністю людей існували завжди. Але шахрайські схеми є різними, адже вони пристосовуються до реалій суспільства, що еволюціонують. Як тільки з’явиться якийсь новий феномен – будьте впевненими, десь там вже вештається злий геній, розмірковуючи, як обманути довірливого громадянина.

Перенесення реальності до онлайну спрощує цю задачу, тому що Інтернет дозволяє людям приховувати своє реальне обличчя та ім’я і вигадувати нову особистість. Це уможливлює такий сценарій, як романтичне шахрайство, або шахрайство на сайтах та додатках для знайомства.

Вплив карантину та війни

З початку пандемії такі схеми почастішали, тому що карантинні заборони та обмеження у пересуванні між країнами стали використовуватися як виправдання, чому два люблячих серця все ніяк не можуть зустрітися у реалі.

А з початку повномасштабної війни в Україні шахраї опанували й цю тему. Тепер у якості перешкоди для зустрічі зазначаються воєнні реалії; вони ж використовуються і для того, щоб вимагати у жертви гроші.

Загальна схема шахрайства

Загальна схема шахрайства, пов’язаного з романтичними мотивами, полягає в тому, щоб влюбити в себе жертву, змусити її думати, що у вас – серйозні стосунки з перспективою шлюбу, а потім скористатися цією ілюзією у корисних мотивах.

До цієї загальної схеми можливі варіації: шахрай може виманювати напряму гроші або ж інформацію, яка згодом допоможе йому дістатися до ваших фінансів. Це може бути реальна людина зі справжніми фотографіями й навіть відеоспілкуванням, а може – бот з чужими світлинами, який завжди вигадуватиме причини, щоб не виходити на зв’язок особисто.

Чи всякий дистанційний коханець, який не бажає переходити у реал, є шахраєм? Звісно, ні – іноді це може бути просто самітник, якого влаштовує ні до чого не зобов’язуючий віртуальний роман. Єдиною шкодою від цього є просто втрачений час життя та розбите серце.

Привід насторожитися

Але є однозначні «червоні прапорці», що сигналізують про небезпеку, і це – розмова про гроші. Тому:

Не переказуйте своїм романтичним знайомим гроші. Навіть невеликі суми – це може бути трюком «приручити» вас: спочатку шахрай позичає невелику суму та швидко повертає її, викликавши в вас довіру. А потім, коли ви притупили пильність та потрапили на гачок, настане час великих грошей, які терміново потрібні вашому знайомцю, але які він обіцяє віддати. Спойлер – не віддасть.

Так само не погоджуйтеся прийняти гроші від незнайомця. По-перше, це також може бути спробою викликати довіру. А ще – почуття зобов’язання. Тому, коли він несподівано опиниться у скрутному становищі та звернеться до вас по допомогу, ви відчуватимете моральний тиск відгукнутися, навіть якщо прийдеться взяти терміновий кредит.

Так, пригадайте одну з ліній в історії «Шахрая з Тіндера» (Tinder Swindler), який відомий нам завдяки екранізації від Netflix. Головний герой розкрутив на велику суму свою знайому, з якою навіть не мав романтичних стосунків та яка була для нього просто «другом»: адже спочатку вона користувалася його щедрістю та розкішшю, тому почувалася вимушеною тепер «віддавати борг» та дбати про «друга».

А по-друге, для того, щоб нібито переказати вам гроші, зловмисник може потребувати від вас якоїсь інформації, що пов’язана з вашою банківською карткою, а це додаткова загроза повідомити щось зайве, після чого ваш рахунок спустошиться.

Корисні поради

Ну, і далі продовжимо поради, як убезпечити себе, якщо маєте віртуальний роман:

Не повідомляйте детальну інформацію про своє життя. Такі розмови можуть бути спробою дізнатися відповіді на найпопулярніші контрольні питання для відновлення паролів та доступу до чутливої інформації («дівоче прізвище матері», «кличка домашнього улюбленця» або «назва вулиці, де ви жили у дитинстві»).

Не висилайте своїх оголених фото: вони можуть бути використані з метою шантажу.

Також уникайте відвертої поведінки при онлайн-спілкуванні через вебкамеру. Пандемія, війна та інші перешкоди можуть використовуватися вашим романтичним знайомим як виправдання, чому ваші стосунки – у всій їхній багатогранності – мають розвиватися поки що тільки онлайн. Але відео з вашою відвертою поведінкою є ще одним джерелом для можливого шантажування.

Якщо ви довго спілкуйтеся лише у месенджерах, вимагайте особистої зустрічі. Але якщо зустріч поки неможлива через обмеження у вільному пересуванні, наполягайте принаймні на відеочаті. Врешті решт, ви маєте переконатися, що це реальна людина. Але пам’ятайте про попередження з попереднього пункту!

Плануючи особисту зустріч, призначте її у людному місці та уникайте алкогольних напоїв. Якщо ви все-таки замовляєте келих вина, не залишайте свій бокал без нагляду.

Остання порада стосується й мобільної безпеки під час зустрічі – не залишайте без нагляду свій телефон.

Зробіть все можливе, щоб, якщо ви забажаєте припинити цю зустріч та ніколи не відновлювати ці стосунки, вас ніяк не можна було відстежити. Тому ніколи не повідомляйте співрозмовнику свою фізичну адресу. Також користуйтеся VPN на всіх своїх пристроях, щоб ваше фізичне розташування не можна було виявити за допомоги вашої IP-адреси (адже VPN приховає її, змінивши на іншу).

Збираючись на зустріч з незнайомцем чи незнайомкою з сервісу для знайомств, повідомте про це своїм найближчим друзям. Вони мають знати, куди ви плануєте йти. Також повідомляйте їм про зміни у планах чи про ваші переміщення.

До речі, щоб стати жертвою романтичного шахрайства, не обов’язково бути в активному пошуку та реєструватися на ресурсі для знайомств: іноді шахраї полюють на своїх жертв у звичайних соцмережах, створивши профіль ідеальної, але вигаданої людини. Тому просто будьте обережними та обачливими. Не варто втрачати віру у людей, але й пам’ятати про безплатний сир у мишоловці також корисно.