10 фактів про український фільм, що отримав «Оскар» — «краще б його не було»

«Я краще хотів би, щоб цього фільму ніколи не було», - сказав режисер стрічки "20 днів у Маріуполі" Мстислав Чернов на сцені "Оскара".

11.03.2024

«Оскар» у 2024 році вперше в історії отримав український фільм режисера Мстислава Чернова у номінації «Найкращий документальний фільм».

Уранці 11 березня вся Україна проснулася і зраділа гарній новині, на кінопремії «Оскар» статуетку здобув документальний фільм українського режисера Мстислава Чернова — «20 днів у Маріуполі». Над створенням документальної стрічки працював не тільки Мстислав Чернов, а й фотограф Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко. Їх з нагородами ви можете побачити на фото нижче.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от The Associated Press (AP) (@apnews)

«Я хотів би, щоб цього фільму не було. Я хотів би, щоб росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окуповувала наші міста. Я б віддав цю нагороду за те, щоб росія не вбивала десятки тисяч моїх співвітчизників-українців, звільнила всіх українських військових і цивільних, які в полоні. Та я не можу змінити історію, змінити минуле. Але усі разом… І я зараз маю на увазі вас, найбільш талановитих людей у світі, ми можемо зробити так, що історія буде збережена, а правда переможе. І що жителів Маріуполя та тих, хто віддав своє життя, ніколи не забудуть. Адже кінематограф формує спогади, а спогади – історію. Тому дякую вам усім! Дякую Україні! Слава Україні!» – сказав режисер Мстислав Чернов під час нагородження.

Читайте також: Історична подія. Документальний фільм «20 днів в Маріуполі» став лауреатом премії «Оскар»

Аби дізнатися більше про український фільм «20 днів у Маріуполі», який отримав «Оскар» ми підготували найцікавіші факти:

Факти про фільм «20 днів у Маріуполі», який отримав «Оскар» у 2024 році: топ-10

Факт 1: перший «Оскар» в історії України отримав фільм «20 днів у Маріуполі»

Як ми вже писали вище, для України це перша нагорода «Оскар», чим ми дуже пишаємося. Стрічка «20 днів у Маріуполі» розповідає про перші тижні бойових дій у Маріуполі під час повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Володимир Зеленський (@zelenskyy_official)

Реакція Володимира Зеленського на перемогу української документальної стрічки «20 днів у Маріуполі»:

Президент України Володимир Зеленський відреагував на перемогу української документальної стрічки «20 днів у Маріуполі» на кінопремії «Оскар». Він подякував всім журналістам у світі, які розуміють важливість висвітлення правди про українську боротьбу та розповідають її, а також тим, хто поширює правду про цю війну, про хоробрість наших людей і про біль українського народу.

«Понад два роки тому Росія жорстоко атакувала Маріуполь. «20 днів у Маріуполі» – фільм, який показує правду про російський тероризм. Дякую команді, яка працювала над цим фільмом і здобула таку важливу нагороду «Оскар», яка дає змогу голосно сказати про російську війну проти України.

Ми пам’ятаємо й ніколи не забудемо кожен день цієї війни, кожен день Маріуполя, його захисників і захисниць. Ми пам’ятаємо всіх, хто боровся заради міста. Памʼятаємо та маємо звільнити з російського полону всіх оборонців Маріуполя та «Азовсталі», яких досі утримують у нелюдських умовах. Ми пам’ятаємо, що маємо перемогти російське зло, щоб відновити нормальне життя для всіх наших людей, для кожного нашого міста.

Правда долає все. І я дякую кожному у світі, хто підтримує нашу державу, наших людей із перших днів цієї війни. Разом маємо захистити життя», — зазначив президент.

Факт 2: нагороди фільму «20 днів у Маріуполі» — список

Разом з Мстиславом фільм створили фотограф Євген Малолєтка та журналістка Василіса Степаненко. Ця команда стала останньою, кому вдалося зафільмувати знищення російськими військами українського Маріуполя. Окрім «Оскара», за стрічку журналісти отримали вже Пулітцерівську премію, Шевченківську премію та перемогу у номінації «Найкращий документальний фільм» британської кінопремії BAFTA.

Також стрічка потрапила в трійку найкращих документальних фільмів 2023 року за версією Indiewire, отримала п’ять номінацій премії Cinema Eye Awards за досягнення в неігрових і документальних фільмах і серіалах. Окрім цього, фільм виграв премію Гільдії режисерів Америки в категорії «Видатні режисерські досягнення в документалістиці».

Читайте також: Джамала, Чернов, Уривський. Хто ще отримав Шевченківську премію?

Також кінострічка отримала:

  • спеціальну нагороду Тіма Гетерінгтона на фестивалі документального кіно Sheffield DocFest 2023 у Великій Британії;
  • нагороду Міжнародного кінофестивалю у Клівленді (США);
  • нагороду DocAviv (Ізраїль);
  • нагороду DocEdge (Нова Зеландія);
  • премію Cinema for Peace (Німеччина);
  • премію Royal Television Society (Велика Британія);
  • перемогу в національному повнометражному конкурсі «DOCU/Україна» 20-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Vasilisa Stepanenko (@vasilisastepanenko)

Факт 3: скасування показу фільму «20 днів у Маріуполі» в Сербії через начебто «антиросійську пропаганду» 

У жовтні 2023 року «20 днів у Маріуполі» мали показати на сербському фестивалі Beldocs у Лазаревацькому культурному центрі в передмісті Белграду.

10 жовтня Сербська радикальна партія закликала анулювати показ «антиросійського пропагандистського фільму київського режиму» який є «спробою Заходу змінити ставлення сербського народу до братньої Росії». 12 жовтня адміністрація фестивалю відмінила показ, наголосивши, що «Beldocs не стоїть за цим рішенням і не брав у ньому участі».

Організатори фестивалю заявили, що не погоджуються з цією позицією: «Для нас важливо, щоб ви знали, що Beldocs не стоїть за цим рішенням і не брав у ньому участі. Ми вважаємо, що кожен показ цього фільму перед сербським глядачем важливий, і ми докладемо всіх зусиль, щоб показати цей фільм знову якомога швидше».

«Команді «20 днів в Маріуполі» прикро чути новини про скасування показів фільму в Сербії. Нашою метою завжди було і буде робити все, щоб світ бачив і пам’ятав про трагедії людей, які втратили свої сім’ї, своє місто і свої життя під час облоги Маріуполя», прокоментував новину Чернов. 

Читайте також: Вперше номінантами «Оскару» стали одразу три фільми, зняті жінками

Факт 4: команда фільму «20 днів у Маріуполі» та їх історія

«20 днів у Маріуполі» — це режисерський дебют воєнного кореспондента, фотографа, відеографа та письменника Мстислава Чернова. До створення картини долучилися фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Росією Маріуполя — за це усі троє отримали Пулітцерівську премію.

Вони потрапили в пастку в оточеному російськими окупантами Маріуполі під час облоги міста у 2022 році. Не розраховуючи на евакуацію продовжували фіксувати на камеру й документувати злочини росіян. Близько 10% відзнятих матеріалів документалістам вдалося відправити з єдиної точки у місті, де був сигнал мобільного зв’язку. Близько 30 годин відео вивезли гуманітарним коридором. Щогодини й щодня команда медіа ризикувала життям, але ціль була чітка: світ має бачити правду.

«Вже 23 лютого було зрозуміло, що війна близько. Ми не знали, що вона почнеться завтра, але за різними шматочками інформації, розуміли, що, найімовірніше, так буде», — розповідає в інтерв’ю «Вікнам» режисер Мстислав Чернов. «І питання було тільки в тому, де ми її зустрінемо. Ми ухвалили рішення зустріти її в Маріуполі всією командою, тому що це місто було стратегічною ціллю РФ протягом багатьох років. Інакше просто не могло бути. Росія у будь-якому разі атакувала б Маріуполь. І ми хотіли бути саме там, щоб все показати світу».

Читайте також: Вперше за 20 років організатори премії «Оскар» додали нову номінацію

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от 20 Days in Mariupol (@20daysinmariupol)

Факт 5: світова прем’єра фільму «20 днів у Маріуполі»

Світова прем’єра стрічки відбулася на фестивалі незалежного кіно у США «Санденс», де фільм отримав приз глядацьких симпатій. А у вересні 2023 року оскарівський комітет вирішив, що саме ця стрічка представлятиме Україну серед претендентів на номінацію на премію «Оскар» у категорії «Найкращий міжнародний повнометражний фільм». А в ніч з 10 на 11 березня 2024 року стало відомо, що кінострічка «20 днів у Маріуполі» отримала статуетку на «Оскарі»

Факт 6: фільм «20 днів у Маріуполі» та його рекорд в українському прокаті

«20 днів у Маріуполі» став найкасовішим документальним фільмом в українському кінопрокаті. Покази документальної стрічки в Україні стартували 31 серпня 2023 року. Лише за перший вікенд прокату її касові збори сягнули 531 551 грн.

Читайте також: Документальний фільм «20 днів у Маріуполі» побив рекорд прокату в Україні: подробиці

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Артхаус Трафік (@arthousetraffic)

Факт 7: сюжет фільму «20 днів у Маріуполі» та його вплив на глядача 

Стрічка «20 днів у Маріуполі» змушує глядача дивитись на війну впритул. Є багато думок про те, що фільм зараз варто дивитись саме іноземцям, — щоб «розтрусити», шокувати, нагадати, як все починалось і що жахіття продовжується нині, часом із нечуваною жорстокістю. Щоб через історії випадкових, але таких реальних людей інші люди, — цілком задоволені своїм життям, буквально шкірою відчули, що може коїтись там, куди щодня і щотижня летять гради, ракети, ударні БПЛА. І як в цьому виживають або ні пересічні українці. Адже від перегляду цього фільму українцями з упевненістю можна сказати, що мало хто його додивиться до кінця, хтось буде сильно плакати, а хтось переживе весь жах ще один раз, проте ніхто не залишиться без емоцій. Адже ці кадри — жорстокі. І ніколи не зітруться з пам’яті, якщо побачиш їх бодай раз. Як і не забудеш голосів людей, в сім’ї яких завітала війна та смерть.

Факт 8. як фільм «20 днів у Маріуполі» оцінили кінокритики?

Кінокритики та глядачі сприйняли стрічку позитивно: на сайті Rotten Tomatoes фільм отримав рейтинг 100% та відзнаку «Сертифікована свіжість», яка присуджується фільмам із найкращими рецензіями.

Рейтинг на платформі IMDb — 8.

Читайте також: «20 днів у Маріуполі» — один із найкращих фільмів 2023 року

Рейтинг на Metacritic — 83 бали з позначкою must see.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Mstyslav Chernov (@mstyslav.chernov)

Факт 9. Хто такий Мстислав Чернов?

Мстислав Чернов — український режисер, відеограф, фотограф, фотожурналіст, військовий кореспондент та письменник. Він висвітлював Революцію гідності, Війну на сході України, наслідки збиття Boeing 777 Malaysia Airlines, Сирійську громадянську війну, битву при Мосулі в Іраку, Російське вторгнення в Україну 2022 року, включно з Блокадою Маріуполя. Журналіст Ассошіейтед Прес та президент Української асоціації професійних фотографів.

Читайте також: Премія «Кіноколо»-2023: повний список номінантів

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от 20 Days in Mariupol (@20daysinmariupol)

Факт 10: у фільмі «20 днів у Маріуполі» є надія!

Звучить неймовірно, зважаючи на вже написане вище, але режисер Мстислав Чернов запевняє:

«Надія — саме те, що допомогло мені та всім нам пережити Маріуполь та вийти з нього не зламаними людьми, а продовжити працювати далі». І додає, що для нього та команди Маріуполь став символом боротьби: «…Коли ми бачимо страждання, коли ми бачимо людей, які втрачають своїх дітей, близьких, домівки, рятують свої життя від бомбардування, все одно завжди є хтось поряд, хто підтримує, допомагає, тримає за руку. Це, мені здається, щось абсолютно унікальне, що сталося з українцями. Ми всі стали однією сім’єю та допомагаємо одне одному».

Читайте також: Роковини повномасштабної війни в Україні: фільми та серіали про російсько-українську війну

Подяка від команди фільму «20 днів у Маріуполі» — відео: 

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Mstyslav Chernov (@mstyslav.chernov)

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram