10 порад батькам школярів, які допоможуть підготуватись до ЗНО

Міністерство освіти цього року зробило ЗНО та ДПА з англійської обов'язковими

30.03.2021

Вікторія Кретова, засновниця школи Letterz School

Важливість вивчення англійської обговорюють в усіх медіа, відкритих дискусіях та навчальних програмах. Створено безліч онлайн та офлайн шкіл, безкоштовних ресурсів та проектів та, все ж, українці не поспішають її вчити та вдосконалювати. Статистика не тішить: у міжнародному рейтингу володіння англійською мовою Україна опинилася на 44-му місці зі 100 країн.

Лише 18% українців володіють англійською мовою на рівні Intermediate. Цей показник надзвичайно низький, особливо беручи до уваги географічне розташування України, її міжнародні відносини та роль і вплив англійської у глобальному бізнес-середовищі. 

Популярний мем про «вчу англійську все життя і ніяк не вивчу» зовсім не кумедний, дивлячись на те, скільки контенту та різних можливостей втрачається по причині не знання мови. 

Дорослим складно знаходити час для англійської — то робоча зустріч закінчилася пізніше, то «гарячий сезон» розпочався, то сімейна подорож організувалася… Всі ці клопоти витісняють бажання робити домашку, і лише сильна мотивація у вигляді підвищення на роботі або переїзд за кордон мотивує людей додати у свій графік заняття з англійської — хоч о 7 ранку, хоч о 9 вечора. 

Однак, у дітей все набагато простіше і час на англійську знайдеться у будь-якого школяра. Батькам та вчителям важливо давати дітям розуміння, що англійська — це не тільки конкурентні можливості в майбутньому, але й сам процес вивчення мови надзвичайно корисний для всебічного розвитку. Це тренування пам’яті, розвиток творчості, когнітивних та комунікативних  навичок. Дитина розвиває свій кругозір та відчуття світу, і далі їй буде легше сприймати нову інформацію.

То ж, розуміючи всі ці аспекти, слід починати навчати дітей англійської якомога раніше. На мою думку, оптимальний вік для старту це 5-6 років, коли дитина проявляє інтерес, вже вміє читати, починає цікавитись навчанням та більш свідомо підходить до занять, ніж у 2 чи 3 роки.

Міністерство освіти цього року зробило ЗНО та ДПА з англійської обов’язковими, тому спостерігається підвищений інтерес та хвилювання щодо майбутніх іспитів. Обов’язкове ЗНО з англійської підштовхнуло дітей і батьків більш відповідально віднестися до її вивчення. На жаль, для багатьох починати вчити мову з нуля вже запізно. В державних школах рівень викладання низький — у великих групах дітям важко опанувати складні граматичні теми, вони не завжди можуть щось перепитати. Програма вивчення англійської в школах йде чітко по календарному плану і рідко хто зупиняється аби «розжувати» матеріал. Тому лише спеціалізовані школи та ліцеї у великих містах можуть похвалитися гарними результатами учнів. 

Однак, якщо з дитинства людина вивчатиме англійську додатково, вона з легкістю отримає достатньо високий рівень в старших класах. Для підготовки до ЗНО їй треба буде мінімум зусиль — не підвищувати рівень знань, а вчити саме особливості та стратегії проходження тестування.

Нижче 10 порад батькам школярів та майбутніх абітурієнтів, які допоможуть підготуватись до ЗНО:

  1. Не змушуйте дитину вчити англійську дуже рано — упевніться в тому, що вона готова. Звичайно, ви можете пробувати спілкуватися з дитинства англійською. А якщо хтось із родичів іноземець, це взагалі чудовий варіант.
  2. Коли дитина почала вивчати мову, давайте їй побільше контенту англійською, де вона може зустріти знайомі слова та чути вимову. Це можуть бути передачі про тварин, мультфільми та книги. Прекрасний досвід — поїздки за кордон та можливість вести перші діалоги з дітьми іноземців. 
  3. Починайте вивчати англійську додатково вже з початкової школи. Тоді з кожним роком дитині буде все легше засвоювати та підвищувати рівень у спілкуванні зі своїми однолітками.
  4. Підберіть оптимальний та зручний формат навчання для дитини — в групі або індивідуально. Зазвичай, вивчення мови у невеликій групі є  найкращим варіантом: можна практикуватися, використовуючи різні активності, вчитися на чужих помилках і тренувати «розмовну» мову.  Однак, є діти, яким комфортніше вчитися індивідуально, тому треба спробувати обидва варіанти та прислухатися до вражень дитини. 
  5. Не переривайте навчальний процес з іноземної мови, адже якщо дитина має паузи у вивченні англійської чи іншої мови, їй потім важче наздогнати — мова швидко забувається, коли не використовується. Тож 3 місяці літніх канікул для англійської — це забагато. У європейських країнах канікули влітку тривають 1,5-2 місяці.
  6. Абітурієнту важливо вміти правильно розпланувати свій час та графік, зосередитись на основних предметах, які планує здавати. Корисно починати підготовку до обов’язкових предметів за 2 роки до ЗНО. Перший рік — покращуєте загальний рівень знань з предмету, а у другому навчаєтесь стратегіям та алгоритмам написання ЗНО.
  7. При підготовці до здачі ЗНО з англійської дуже важливим є блок завдань «Reading» (читання). Тому корисно привчати дитину до читання не лише українською/російською мовою, а й англійською.
  8. Розповідайте дитині про важливість знання іноземних мов (не тільки англійської) та  можливості, які вони відкривають. Створюйте разом цілі, мотивуйте дитину до навчання. Якщо є примус, то високого результату не буде. 
  9. Будьте постійно в діалозі зі школою та викладачами, адже від них та їхнього ставлення до навчального процесу залежить велика частка результату вашої дитини на ЗНО. 
  10. Якщо ви не вивчили чи забули мову, вчіть разом з дитиною. І вам корисно, і дитині приємно з батьками проводити час. 

Я працюю в освіті вже близько 7 років і моєю метою є збільшення кількості українців, які вільно володіють англійською, адже це основа для якісних міжнародних відносин та економічного партнерства. Сподіваюся, обов’язкове ЗНО з англійської стане стимулом до вдосконалення не тільки усного спілкування, а й граматики.