102-річна берлінка Марго Фрідлендер стала героїнею німецького Vogue

В інтерв'ю журналу вона розповіла про нацизм, повоєнне життя, свою діяльність і кохання

20.06.2024

Марго Фрідлендер, якій виповнилося 102 роки, стала героїнею головного інтерв’ю липневого номеру Vogue Німеччина. А фото берлінської активістки, яка пережила Голокост, з’явилося на обкладинці журналу.

Історія Марго Фрідлендер

Вона народилася в Берліні у 1921 році в родині німецьких євреїв. Батько був ветераном Першої світової війни і відмовився тікати з країни за часів правління Гітлера. Невдовзі заарештували 17-го брата. Тоді мати здалася нацистам сама, щоб підтримати сина. Пізніше про це розповіли сусіди сім’ї. Вони ж передали дівчинці материну записку:

«Постарайся влаштувати своє життя».

Незабаром всі рідні загинули в концтаборі Аушвіцу. А Марго після року перебування в концтаборі Терезієнштадту Чехословаччині вдалося вижити. Там же дівчина зустріла Адольфа Фрідлендера, свого майбутнього чоловіка. Після звільнення концтабору вони одружилися й пізніше переїхали з Німеччини до Нью-Йорка. Коли Адольф помер у 1997 році, вона пішла на курс письменників-початківців. А потім написала книгу «Постарайся влаштувати своє життя». В ній Фрідлендер розповідає про жахи Голокосту, які зберігала в пам’яті довгі роки. Жінка повернулася до Берліна. Тоді їй виповнилося 88 років.

Марго Фрідлендер

Фото: Agentur BaganzI/MAGO

Берлінська активістка

Марго Фрідлендер – одна з останніх людей, які пережили і пам’ятають Голокост. Попередні 14 років свого життя вона присвятила просвітницькій діяльності й підвищенню обізнанностю людей про жахіття Другої Світової війни.

Активістка, не дивлячись на свій поважний вік, відвідує німецькі школи й розповідає дітям про війну та антисемітизм. Вона вважає, що це вкрай важливо саме зараз. Адже все більше молодих людей в Європі стають прихильниками ультраправої політичної партії Німеччини AfD. А Хамас здійснив жорстокий напад на Ізраїль.

Марго Фрідлендер

Фото: vogue.de

«Не дивіться на те, що вас розділяє. Подивіться, що вас пов’язує. Будьте людьми, будьте розумними», — закликає Марго Фрідлендер.

Журналістка німецького Vogue назвала Марго Фрідлендер найпозитивнішою людиною серед усіх, кого вона знає. Головною силою жінка завжди вважає кохання. А редакція журналу наголосила на головних рисах героїні: повага до життя та відповідальність бути людиною.

«Вона не дозволяє себе перетягнути на будь-який бік, її єдина максима — любов до людей», — зазначили у Vogue. 

Читайте також: Перші: Лі Міллер, дівчина з обкладинки Vogue, яка документувала війну

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram