Перші: Лі Міллер, дівчина з обкладинки Vogue, яка документувала війну

09.05.2024

Протягом своєї кар’єри вона пройшла шлях від моделі до модного фотографа, а під час Другої світової війни стала фотожурналісткою. Жінка у сталевому шоломі наполегливо йшла військовими дорогами і з належною їй уважністю знімала наслідки бойових дій. Особливу увагу Лі Міллер привертало питання впливу війни на жінок. Її світлини назавжди залишили в історії образи й долі жінок, які зіткнулися з війною. А модний американський журнал Voge ще ніколи не писав так багато про смерть.

Обличчя Vogue

Світ знає багато фотокореспонденток. Проте історія Лі Міллер була дещо незвичною насамперед завдяки її рішучому характеру та певним збігом обставин.

Лі Міллер

Лі Міллер

Протягом двох років вона співпрацювала з Vogue як модель. А у вільний час з’являлася у вищому світі та спілкувалася з Чарлі Чапліном, Фредом Астором та Вандербільтами. Пізніше вона не побоялася знятися у рекламі гігієнічних тампонів Kotex. Хоча той випадок спровокував неабиякий скандал, адже для реклами використали фото реальної, а не намальованої жінки. Та Лі давно не переймалася такими питаннями. До того ж у неї вже з’явилися нові думки та плани — вона вирішила сама знімати. І збиралася вчитись у найкращих. Фотограф скандальної реклами Едвард Стаейхен дав Міллер рекомендаційний лист до одного за найкращих фахівців того часу — художника, фотографа й режисера Мана Рея.
ЛІ МІЛЛЕР

Читайте також: Перші: як Рита Леві-Монтальчині стала «імператоркою клітин», довгожителькою та довічним сенатором Італії

Від моделі до фотографа

Ман Рей навряд чи був у захваті від візиту колишньої моделі. Тим паче що він не працював з учнями. Та Міллер це аж ніяк не бентежило — вона звикла домагатися свого. Невдовзі дівчина вже почала працювати з видатним фотографом.

Кажуть, що саме Лі Міллер стала першою, хто «винайшов» знамениту соляризацію. Хоча це й трапилося випадково. Нібито вона злякалася миші під час проявлення плівки і випадково на мить посилила світло. Результат сподобався обом фотографам, і далі вони вже вдосконалювали процес. До речі, пізніше дехто з фахівців вважав, що деякі фото, автором яких вважається Ман Рей, насправді зробила Лі Міллер.

Пабло Пікассо та Лі Міллер

Пабло Пікассо та Лі Міллер

У Парижі Міллер долучилася до сюрреалістичної спільноти митців та представників французької богеми. Жан Кокто знімав її у своїй першій стрічці «Кров поета», багато спілкувалася з Полем Елюаром. А з Пабло Пікассо Лі з того часу пов’язували довгі роки дружби, результатом якої стали сотні фотографій художника.

Читайте також: Перші: Айседора Дункан, перша леді танцю модерн

Від фотожурналістки до військової кореспондентки

Міллер жила у Лондоні, коли розпочалася Друга світова війна. Рідні наполягали на її поверненні до США, але вона вирішила залишитися у Британії і працювати як фотожурналіст. А згодом отримала акредитацію військового кореспондента.

У ці роки змінився не тільки кут зору, під яким вона знімала навколишнє життя, а й її характер, твердий і незламний. Майже ніхто не наважувався сперечатися з цією наполегливою жінкою, завдяки чому вона отримувала доступ куди завгодно.

Лі документувала висадку союзників і визволення французької столиці.

«Я не буду першою жінкою-журналістом у Парижі. Але буду першим фотографом-жінкою. Хіба хтось стрибне з парашутом. У будь-якому разі, гадаю, я — єдина жінка, яка справді висвітлювала битву», — казала в одному з інтервю Лі Міллер.

Пізніше вона зібрала добірку фотографій зі звільнення концентраційних таборів у Бухенвальді та Дахау.

«Я благаю вас повірити мені: це правда», — писала вона у листі до редактора Vogue із страшними світлинами, які лягли в основу репортажу під назвою «Нацистський урожай».

Фотознімки Міллер під час війни ввійшли в історію та зробили її справжньою військовою фотокореспонденткою. Разом зі своєю співробітницею змінювався і сам Vogue. Через очі й об’єктив Лі він став писати більше військових новин та висвітлювати події у Європі за часів війни.

Читайте також: Перші: Єлизавета Боуз-Лайон, або її Величність королева-мати

Дорогами війни

«Ляпас Гітлеру». Так назвали один із найвідоміших знімків з Міллер, який вона зробила в особистій ванній Гітлера, в його мюнхенському будинку 1945 року. Її знімав колега і друг Девід Шерман, з яким вона багато працювала разом. Це фото стало одним із найвідоміших і найглибших портретів Міллер і згодом облетіло весь світ.

Лі Міллер

Лі Міллер позує в особистій ванні Гітлера

Лі позувала у ванній. Всі предмети ретельно розставили, зокрема й портрет Гітлера на краю ванни. Поруч — статуя й черевики на килимку. У них Міллер того дня була у концентраційному таборі, і на килимку залишився бруд із Дахау. Пізніше син Міллер казав, що це фото стало певною мірою ляпасом Гітлеру.

Вона скрізь намагалася бути першою.

«Я була першою кореспонденткою, що дісталася Берхтесгадена. Ніхто не знав, взятий він чи ні, тому я побігла дорогою, щоб знайти його самостійно, розштовхуючи німців, які намагалися здатися. Цікаво, чи було це розумним рішенням. Я наздогнала 7 піхотний полк 3 дивізії, якому було наказано зайняти цей рубіж протягом години», — писала Лі Міллер.

Читайте також: Перші: «залізна леді» на ім’я Індіра

 Війна не жіноча справа?

Друзі Лі Міллер вважали, що після війни вона змінилася і вже ніколи не була такою, як раніше. Її часто захоплювала депресія, якої вона намагалася позбутися за допомогою алкоголю. Вона часто згадувала картини війни, але майже ніколи не розповідала про це.

Якось в одному з післявоєнних інтерв’ю журналістка зазначила, що війна не жіноча справа, немов підштовхуючи колишню військову фотокореспондентку до певної очікуваної відповіді. «Я багато про це чула у своєму житті», — сказала у відповідь Міллер.

Лі Міллер

Одне з найвідоміших фото Лі Міллер

За два роки після війни вона залишила роботу фотожурналіста. Лише іноді працювала на замовлення Vogue. Невдовзі народила сина Ентоні і часто зустрічалася із старими друзями, зокрема з Пікассо, який як і раніше малював її. А тисячі її фотографій та негативів тим часом покривалися пилом на горищі затишного будиночку.

Про величезну творчу спадщину Лі Міллер люди дізналися завдяки її сину, який вже дорослим розібрав та упорядкував архіви матері. Згодом він видав книгу «The Lives of Lee Miller». І, здається, ця назва якнайкраще відтворює кілька життів цієї непересічної жінки.

Читайте також: Перші: як Жасмін Періс, єдина з жінок, подолала загадковий і найвиснажливіший ультрамарафон світу

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram