Docudays UA-2020 оголосив переможців

17 Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA оголосив переможців та переможниць. 2 травня відбулась онлайн-церемонія нагородження.

Традиційно фільми на Docudays UA змагалися в конкурсах DOCU/СВІТ, DOCU/УКРАЇНА та DOCU/КОРОТКО. Одна із десяти номінованих стрічок отримала нагороду у номінації «RIGHTS NOW!». Її вручили креативному документальному кіно, що досліджує сучасний світ і робить значний внесок у дискусію про людську гідність, свободу та рівність.

Головну нагороду конкурсу DOCU/СВІТ отримав фільм «Земля блакитна, ніби апельсин» української режисерки Ірини Цілик. На думку журі, «фільм вражає креативністю режисерських рішень і позитивністю персонажів» і «доводить нам, що створення фільму в жорстких умовах також може бути актом витривалості та позитивного впливу на родину та спільноту».

«За сміливість, за створення такої необхідної стрічки в країні, де кіновиробництво – це соціальний активізм» спеціальну відзнаку конкурсу DOCU/СВІТ отримала стрічка Андреса Фіґередо «Причина».

«Це є досягненням – зробити так, щоб конструкція склалася в цілісний емоційний досвід». Саме це, на думку журі, відбувається в фільмі «Ґрейкі» Енріке Рібеса, що отримує головну нагороду в конкурсі DOCU/КОРОТКО.

Спеціальну відзнаку вирішили віддати фільму, «що вирізняється неоповідним характером, чия простота, ясність і стислість дозволяє за короткий проміжок часу передати ландшафт міста Києва» – стрічці «Колообіг» Олексія Радинського.

У номінації «RIGHTS NOW!» правозахисне журі визначило головним переможцем фільм «Опівнічний мандрівник» режисера Хассана Фазілі. «Нагороду присуджено за чудове поєднання перспектив, що змальовує яскравий і обнадійливий портрет сім’ї, а також засуджує кризу біженців. За сильних і достовірних персонажів і за здатність режисера кінематографічно передати актуальну й універсальну тему так, щоб залучити й мотивувати глядача доєднатися до розвитку чи ж вирішення питання, про яке йдеться у фільмі», – резюмують член(к)и правозахисного журі фестивалю.

Спеціальні відзнаки «RIGHTS NOW!» отримали фільми «Будда в Африці» Ніколь Шефер та «WAR
NOTE» Романа Любого.

З-поміж номінантів «RIGHTS NOW!» свій фільм-фаворит обрала телевізійна платформа Current Time. Нагороду здобув фільм, «який не лише робить визначний внесок у дискусію про людську гідність, свободу та рівність, а й … самим фактом свого створення виконує завдання застосувати принципи прав людини на користь героїв цього фільму». Це стрічка «Опівнічний мандрівник» Хассана Фазілі, яка отримує від медіапартнера фінансову винагороду у розмірі $3 000.

«За трепетну безмежну любов до людей і життя. За відчайдушну чесність відкрити нові несподівані якості світу, який досі здавався зрозумілим» призом пам’яті продюсера фестивалю Андрія Матросова організатори Docudays UA нагородили стрічку «WAR NOTE» Романа Любого.

Головний приз підліткового журі отримала стрічка «Безсмертний» Ксенії Охапкіної. Вердикт підлітків:

«Фільм зачіпає проблеми тисяч понівечених людських доль. Головними героями картини є діти, а місто – фоном і символом системи, з якої не можуть вирватись декілька поколінь. “Безсмертний” – це саме той випадок, коли візуальні зв’язки породжують зв’язки смислові».

Стрічці «Панки» Масьї Омса дісталася спеціальна відзнака підліткового журі – «передусім через винятковість і доповненість сюжетної композиції: фільм є доказом того, що комплексний конфлікт і видимі зміни персонажів не є “привілеями” ігрового кіно».

Глядачі та глядачки обрали свого фаворита: ним став фільм режисера Романа Любого «WAR NOTE».

У межах індустрійної секції DOCU/ПРО відбулась презентація українських документальних
повнометражних фільмів на стадії виробництва та постпродукції Ukrainian Doc Preview. Шість кінопроєктів було представлено відбірникам/-цям світових фестивалів і представникам/-цям міжнародних фондів, сейлз-компаній та броадкастерам. Переможців/-ниць Ukrainian Doc Preview цьогоріч очікувало шість призів.

Нагороду Українського інституту в розмірі 150 тис. грн на промоцію та дистрибуцію майбутнього фільму отримав «проєкт, який розповідає про унікальну українську історію у незвичних обставинах» – фільм «Сіль з Бонневілю» режисера Семена Мозгового.

Приз від телевізійної платформи Current Time у розмірі $2000 отримала стрічка «Залізні метелики» Романа Любого як «приклад оригінального та блискучого кіномистецтва, якому вдається використати зовсім нову мову для розповіді очевидної історії про сюрреалістичність війни».

«Щоденник нареченої Христа» Марти Смеречинської отримав дві нагороди. Приз East Silver Caravan Award, що передбачає підтримку з розповсюдження стрічки на міжнародних кінофестивалях протягом одного року. «Це історія особистої відваги, віри і рішучості, але також і унікальний погляд на ізольовану спільноту», – стверджують в Institute of Documentary Films. Також стрічка здобула нагороду від DOK Leipzig, а саме дві акредитації для відвідин німецького кінофестивалю DOK Leipzig та DOK Co-Pro Market у жовтні 2020 року.

Нагороду розвитку талантів від Європейської асоціації документального кіно отримав проєкт «Ельфова вежа» режисерки Поліни Кельм. Команда стрічки отримує дві безкоштовні підписки на членство в Європейській асоціації документального кіно (DAE) протягом одного року з доступом до сервісів DAE, в тому числі онлайн-консалтинг та ексклюзивні нетворкінгові події.

«За перспективний підхід до зображення дещиці нормальності, любові, спокою і природи на противагу нинішнім безпрецедентним обставинам і викликам» приз від організації Pitch the Doc отримує проєкт «Плай» режисерки Єви Джишиашвілі. Нагорода передбачає консультаційну сесію з розробки та промоції фільму. Консультувати команду стрічки будуть визначні експерт(к)и від Pitch the Doc протягом року.

Цього року фестиваль встановив низку рекордів: понад чотири тисячі хвилин безкоштовного актуального документального кіно онлайн, 250 віртуальних зустрічей у секції для професіоналів DOCU/ПРО, 70 фільмів з адаптованими субтитрами для людей з вадами слуху і три фільми зі звукописом для незрячих.

До 10 травня на платформі docuspace.org доступні 43 документальні фільми з конкурсних та позаконкурсних
програм 17 Docudays UA. 3 травня запрошуємо вас на глядацький день. Нагадуємо, що у зв’язку з карантином 17 Docudays UA вперше проходить онлайн. Глядач(к)ами фестивалю стали жителі та жительки усієї України.