5 фільмів до свята Пасхи

5 фільмів на пасхальну тематику

Надя Куприненко, киновед, обозреватель WoMo

Сьогодні весь православний світ святкує Світле Христове Воскресіння. Карантини і локдауни увійшли в наше життя, змінивши усталений плин подій, і от уже ходити в гості, відвідуючи рідних і близьких, не заохочується через острах перед коронавірусом. Але попри все радіймо торжеству життя і вірмо в добро. І дивімося хороші фільми 🙂 

Хоч як би нам зараз не було важко, переживаючи події пандемії, пам’ятаймо, що одному Чоловіку дві тисячі років тому було нестерпно важче. 

 

Страсті Христові / The Passion of the Christ (2004)

 

«Страсті Христові» — знаменитий фільм Мела Гібсона, що вийшов на великі екрани 2004 року. Відразу ж у перші прем’єрні дні фільм поУ ньому розповідається про останні 12 годин життя Ісуса Христа, про його Хресний шлях і розп’яття на хресті. Фільм починається Молінням про чашу і закінчується Воскресінням.

Філь насичений впізнаваним голівудським почерком і досить важкий до перегляду, оскільки Мел Гібсон досить «кровожерливий» режисер і не скупиться на ріки крові і зображення страждань. Головний герой, виконавець ролі Ісуса, Джеймс Кевізел, як то кажуть, «на власній шкурі», відчув фізичні муки під час роботи над фільмом. Актор розповідав, що у нього влучила блискавка, коли той висів на хресті, а через багато шарів гриму (актора щодня гримували протягом семи годин), шкіра його покрилася пухирями. Хрест, котрий Кевізел ніс на Голхофу, важив 70 кілограмів, а оскільки зйомки відбувалися взимку – часто йому було настільки холодно що він не міг говорити. Під час сцени, де Христа б’ють плітками, один з ударів розсік йому плече, через що там досі залишається шрам. Після зйомок актора довелося госпіталізувати.

Діалоги у фільмі відбуваються арамейською, давньоєврейською мовами і латиною, з субтитрами або закадровим перекладом. І це звучить вражаюче.

Попри те, що фільм досить важкий для перегляду, він залишає по собі віру в перемогу добра. Що і є сенсом цих днів.

«Це фільм про любов, надію, віру і прощення. Він помер для всього людства, постраждав за нас усіх. Настав час повернутися до цього основного послання. Світ збожеволів. Ми всі могли б відчувати більше любові, віри, надії і прощення», — написав Мел Гібсон у своїй книзі про «Страсті Христові».

Сценарій фільму був написаний Мелом Гібсоном і Бенедиктом Фіцжеральдом на основі чотирьох канонічних Євангелій – від Матфея, від Марка, від Луки і від Іоанна.

У 2016 році Мел Гібсон заявив, що працює над сиквелом фільму, у якому більше уваги планується приділити саме Воскресінню Христовому, а Джеймс Кевізел  повернеться до ролі Христа. Планувалося, що прем’єра відбудеться у квітні 2021 року, але оскільки ми її досі не побачили, напевно, можна робити висновки, що і на це також вплинула пандемія.

Найвеличніша із будь-коли розказаних історій / The Greatest Story Ever Told (1965)

Фільм про життя Ісуса Христа від поклоніння волхвів до Вознесіння, знятий відповідно до канонічних джерел режисером Джорджем Стівенсом. До роботи над деякими сценами було запрошено режисерів Девіда Ліна і Жана Негулеску, але у титрах їх зазначено не було.

Роль Ісуса Христа виконав шведський актор, що працював з самим Інгмаром Бергманом, — Макс фон Сюдов.

Попри те, що фільм заснований на Новозавітних переказах, у його основі лежить також однойменна книга Фултона Урслера.

Воскресіння / Risen (2016)

Події у фільмі відбуваються протягом сорока днів з моменту воскресіння Ісуса Христа. Понтій Пілат відправляє римського трибуна Клавія до Єрусалима для перевірки чуток про воскресіння Ієшуа Назарянина і наказує тому розшукати тіло Христа. Клівій, не знайшовши тіло, вірішує розшукати учнів Ісуса, щоб від них дізнатися, що відбулося, і зрештою стає свідком Вознесіння Христового.

Головну роль у цьому фільмі виконує Джозеф Файнс – британський кіноактор, брат знаменитого Рейфа Файнса. Режисер – Кевін Рейнольдс, відомий нам за фільмами «Граф Монте-Крісто» та «Трістан та Ізольда».

Джоан Луй / Joan Lui (1985)

Фільм, головну роль у якому виконав Адріано Челентано. Він же виступив і режисером та сценаристом стрічки, а також автором і виконавцем пісень до неї.

За сюжетом, дехто Джоан Луй душе швидко стає популярним завдяки своїм пісням і нестандартній поведінці. Скоро стає зрозуміло, що сюжет фільму дуже тісно переплітається з Біблейськими мотивами про друге Пришестя Ісуса Христа – Джоан Луй виступає у ролі Спасителя.

Слоган фільму: «Одного разу в понеділок Я прийду на цю землю».

У 1985 році Адріано Челентано випустив однойменний альбом Joan Lui, який містив саундтреки до фільму.

 

Весела Пасха / Joyeuses Paques (1984)

Цей фільм не має релігійної тематики – хіба що події його відбуваються під час свята Пасхи.

«Весела Пасха» — це комедія, в якій Жан-Поль Бельмондо виконує роль заможного ловеласа Стефана, який провівши дружину на літак, тут же в аеропорту знайомиться з 18-річною дівчиною Жюлі, у виконанні Софі Марсо. Він приводить дівчину до себе додому, але неочікувано повертається дружина і герою Бельмондо доводиться викручуватися зі становища, вигадуючи неймовірні байки про те, що за дівчина опинилася в їхньому домі.