5 советов Ярыны Ключковской, как выучить английский язык в совершенстве

29 октября, 2015

circle (13)

Ярына Ключковская, управляющий директор GROU, делится личным опытом о том, что нужно делать, чтобы досконально выучить иностранный язык, в частности английский.

Після того, як я завісила відео з Ukraine Today, багато людей прокоментувало мою англійську (хоч я точно знаю, що могла краще). Дякую! Тому вирішила поділитися з тими, хто вивчає або хоче вдосконалити свою англійську, своїм досвідом — може, комусь стане в пригоді.

1. Якісна основа

4 книжечки Eckersley (родом чи не з 1950-тих) + дуже хороший викладач. Я вдячна своїй мамі, що в себе на кафедрі знайшла мені чудового викладача, яка за рік дала мені надійну основу — граматика, базовий словниковий запас. Це був мій 11-й клас. Інтернету не було, можливості подорожувати чи дивитися іноземне телебачення — теж. У школі я вчила французьку, а англійською останній рік просто «для себе» займалася один раз на тиждень. Цього виявилося достатньо, щоб поступити (з письмового тесту, без розмовної мови) в Могилянку і перейти до пункту…

2. Пахати і пахати

В Академії я потрапила в найнижчий рівень англійської — 4-й. В групі всі були сильніші за мене, як і на курсі взагалі. Всі предмети, які викладалися англійською або використовували англійські підручники, я на 1-му курсі провалила. Я вчилася поруч з випускниками англійської філології і людьми, які рік прожили в Штатах. Це стимулювало мене робити всі вправи, вивчати всі тексти, писати по 100 речень, якщо їх задавали. На щастя, викладачі англійської в НаУКМА були на висоті. А після 3 курсу я прийшла працювати в канадське PR-агентство, і там виявилося, що я непогано знаю граматику і слова, але не знаю мови.

Нові стратегії лідерства: досвід BRAVE1, PR-service, Raiffeisen Bank, ПУМБ та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit зануртесь у світ бізнесу, дізнайтесь, як лідери трансформують індустрії та створюють нові можливості для розвитку та співпраці. Відвідайте захід, щоб отримати реальні поради та інсайти від тих, хто вже досяг успіху.

Забронювати участь

3. Доступ до живої мови

На цьому етапі спілкування з native speakers було неоціненним. Мої канадсько-українські боси сміялися з моїх перекладів, але не здавалися: привезли мені купу книжок, змушували мене говорити (хоч самі чудово говорили українською) і писати… Коли я вирішила подаватися на стипендійну програму Muskie, на цьому етапі (після 2,5 років роботи) TOEFL видався мені зовсім нескладним.

4. Тотальне занурення

Хороший результат на тесті дозволив мені поїхати вчитися в Каліфорнію. Життя в мовному середовищі знімає бар’єри: мусиш говорити, розуміти на слух, швидко засвоювати нові конструкції і слова. З часом вбираєш в себе все — від вимови до сленгу. Проте вчилась я у школі журналістики, де мова є основним інструментом. І свої обмеження я відчула дуже швидко: не вистачало слів, бракувало легкості в мовленні, мова була бідною. Моя відповідь — читати. Крім завдань в університеті, прочитувала по 2-3 художні книжки в тиждень і щодня — Wall Street Journal від дошки до дошки. Ефект не змусив себе чекати: вже в кінці першого семестру я отримала комплімент від викладача newswriting, що пишу я подекуди краще за американських студентів. Моє поглинання текстів спрацювало!

5. Копати вшир і вглиб

Після повернення зі Штатів я потрохи втрачала мову, адже вже не говорила нею 24/7. Тому, крім спілкування по роботі, продовжувала читати книжки і дивитися фільми англійською. Amazon став моїм хорошим другом, і Kindle з’явився в мене одразу ж, як тільки вийшла міжнародна версія. А коли з’явилася можливість (дякую братові та Apple TV), то англійські фільми і серіали міцно увійшли в моє життя. Весь англомовний продукт споживаю виключно в оригіналі. Це не замінює живого спілкування (і коли говорю, то спочатку коліщатка в голові крутяться повільно і важко), але дозволяє розширювати словниковий запас, фіксувати в голові сталі вирази, підхоплювати різну стилістику. Зараз я говорю і пишу краще, ніж 10 років тому після повернення зі США.

У жодному разі не кажу, що мій рецепт універсальний. Кожен вчиться по-своєму. І, нагадаю, мій процес довгий — він триває вже майже 25 років. Я впевнена, що є методики, як це все проходити швидше. Але мову, навіть рідну, можна опановувати вічно. І навіть не живучи в іншомовному середовищі, тепер знайти можливість вдосконалювати свою іноземну мову не так складно — особливо англійську, яка просто всюди. Ну і українську, живучи в Україні, теж вивчити неважко — було би бажання!

- Читайте также: 8 избранных сайтов для тех, кто учит английский