5 советов Ярыны Ключковской, как выучить английский язык в совершенстве

And do you speak English?

circle (13)

Ярына Ключковская, управляющий директор GROU, делится личным опытом о том, что нужно делать, чтобы досконально выучить иностранный язык, в частности английский.

Після того, як я завісила відео з Ukraine Today, багато людей прокоментувало мою англійську (хоч я точно знаю, що могла краще). Дякую! Тому вирішила поділитися з тими, хто вивчає або хоче вдосконалити свою англійську, своїм досвідом — може, комусь стане в пригоді.

1. Якісна основа

4 книжечки Eckersley (родом чи не з 1950-тих) + дуже хороший викладач. Я вдячна своїй мамі, що в себе на кафедрі знайшла мені чудового викладача, яка за рік дала мені надійну основу — граматика, базовий словниковий запас. Це був мій 11-й клас. Інтернету не було, можливості подорожувати чи дивитися іноземне телебачення — теж. У школі я вчила французьку, а англійською останній рік просто «для себе» займалася один раз на тиждень. Цього виявилося достатньо, щоб поступити (з письмового тесту, без розмовної мови) в Могилянку і перейти до пункту…

2. Пахати і пахати

В Академії я потрапила в найнижчий рівень англійської — 4-й. В групі всі були сильніші за мене, як і на курсі взагалі. Всі предмети, які викладалися англійською або використовували англійські підручники, я на 1-му курсі провалила. Я вчилася поруч з випускниками англійської філології і людьми, які рік прожили в Штатах. Це стимулювало мене робити всі вправи, вивчати всі тексти, писати по 100 речень, якщо їх задавали. На щастя, викладачі англійської в НаУКМА були на висоті. А після 3 курсу я прийшла працювати в канадське PR-агентство, і там виявилося, що я непогано знаю граматику і слова, але не знаю мови.

3. Доступ до живої мови

На цьому етапі спілкування з native speakers було неоціненним. Мої канадсько-українські боси сміялися з моїх перекладів, але не здавалися: привезли мені купу книжок, змушували мене говорити (хоч самі чудово говорили українською) і писати… Коли я вирішила подаватися на стипендійну програму Muskie, на цьому етапі (після 2,5 років роботи) TOEFL видався мені зовсім нескладним.

4. Тотальне занурення

Хороший результат на тесті дозволив мені поїхати вчитися в Каліфорнію. Життя в мовному середовищі знімає бар’єри: мусиш говорити, розуміти на слух, швидко засвоювати нові конструкції і слова. З часом вбираєш в себе все — від вимови до сленгу. Проте вчилась я у школі журналістики, де мова є основним інструментом. І свої обмеження я відчула дуже швидко: не вистачало слів, бракувало легкості в мовленні, мова була бідною. Моя відповідь — читати. Крім завдань в університеті, прочитувала по 2-3 художні книжки в тиждень і щодня — Wall Street Journal від дошки до дошки. Ефект не змусив себе чекати: вже в кінці першого семестру я отримала комплімент від викладача newswriting, що пишу я подекуди краще за американських студентів. Моє поглинання текстів спрацювало!

5. Копати вшир і вглиб

Після повернення зі Штатів я потрохи втрачала мову, адже вже не говорила нею 24/7. Тому, крім спілкування по роботі, продовжувала читати книжки і дивитися фільми англійською. Amazon став моїм хорошим другом, і Kindle з’явився в мене одразу ж, як тільки вийшла міжнародна версія. А коли з’явилася можливість (дякую братові та Apple TV), то англійські фільми і серіали міцно увійшли в моє життя. Весь англомовний продукт споживаю виключно в оригіналі. Це не замінює живого спілкування (і коли говорю, то спочатку коліщатка в голові крутяться повільно і важко), але дозволяє розширювати словниковий запас, фіксувати в голові сталі вирази, підхоплювати різну стилістику. Зараз я говорю і пишу краще, ніж 10 років тому після повернення зі США.

У жодному разі не кажу, що мій рецепт універсальний. Кожен вчиться по-своєму. І, нагадаю, мій процес довгий — він триває вже майже 25 років. Я впевнена, що є методики, як це все проходити швидше. Але мову, навіть рідну, можна опановувати вічно. І навіть не живучи в іншомовному середовищі, тепер знайти можливість вдосконалювати свою іноземну мову не так складно — особливо англійську, яка просто всюди. Ну і українську, живучи в Україні, теж вивчити неважко — було би бажання!

- Читайте также: 8 избранных сайтов для тех, кто учит английский